Franz Sumnitsch bécsi tervező az energiahatékony építészet egyik progresszív európai alkotója. Az AUSTROtimes, az Austrotherm magazinja beszélgetett vele energiavesztésről és energia-előállításról, egy ormányos házról, a műszaki újítások jelentőségéről és hivatása legjobb pillanatairól.
Austrotherm: Ön jelenleg egy meglehetősen szokatlan családi házat épít Karintiában. Miért döntöttek egy ilyen különleges forma mellett?
Sumnitsch: Az ügyfél kívánsága volt, hogy a házból a környező tájat minél teljesebben beláthassa, éppen ezért akart ezen a helyen építeni. Délnyugati tájolásúra terveztük a házat, csodálatos kilátással a hegyekre. Az orrszerűen előrenyúló rész egy közel négy és fél méter mély terasz.
A: A ház felépítése megfelel a passzívházak követelményeinek?
S: Nem teljesen. Ennél az épületnél a kilátás biztosítása volt az elsődleges szempont. Ez inkább egy személyes, érzelmi alapon meghozott igény volt. Nekünk, építészeknek nem csupán műszaki, hanem érzelmi és társadalmi vonatkozásokat is figyelembe kell vennünk, melyet a megbízó fogalmaz meg. Az ügyfél ezen felül azt kérte, hogy az épület legyen energiatakarékos, költséghatékony és klímabarát. A szükséges számításokat egy épületfizikussal végeztük el. Az a nagyszerű az építésben, hogy megtaláljuk a kompromisszumot a különböző igények között. Az eredmény egy kiváló passzívház lett, minden oldalról jól leszigetelve, ami az EU által előirányzott 20-20-20 céloknak is megfelel.
A: Miként tudták az épület energiaigényét csökkenteni?
S: Elsődleges célunk az, hogy minél kevesebb energia vesszen kárba, majd arra is törekszünk, hogy a ház lehetőleg minél több energiát termeljen – hőszivattyúkkal, fotovoltaikus elemekkel. Ha mindez teljesül, az épület csekély külső áramot igényel. Abban hiszek, hogy a ház által elfogyasztott energiát a háznak kell előállítani. Ez egy sűrűn beépített lakókörnyezetben nehezebben megvalósítható, vidéken azonban könnyebb dolgunk van.
A: Hogyan látja Ön az energiatakarékos építészet jövőjét?
S: Ha az ember távolabbra tekint, akkor egy olyan elem, energiaforrás kifejlesztése lenne az út, ami egész szezonban működik. A hagyományos elemek azonban túl hamar lemerülnek. Egyetlen épületről tudok, Svájcban, ahol ez megvalósult: a ház fotovoltaikus elemekkel borított és hidrogéntartálya van.
A: Milyen újításokat alkalmaznak?
S: A legújabb technológiák segítenek minket a megnövekedett igények kielégítésében. Egy karintiai új építésnél az alap 30 cm vastag Austrotherm XPS® TOP 30 TB lemezt tartalmazó Austrotherm alapozási rendszerrel készült. Ebben vannak ugyanis a betonmagban elhelyezett fűtőtekercsek, ahol a fokozott hőszigetelés nagyon fontos, hogy az értékes hő ne távozzon lefelé. A tetőn is hatékony hőszigetelésre törekedtünk, mivel a beton mennyezet alatt gyűlik össze a meleg. Ide Austrotherm XPS® Premium anyagot építettünk be. Energiahatékony hőszigeteléshez az Austrotherm termékei a legjobbak a piacon.
A: Melyik az Ön kedvenc terméke?
S: Egy teljesen új termék, melyet a tetőnél alkalmaztunk, az Austrotherm fordított tető elem (Austrothem Umkehrdachvlies WA – egyik felületén szűrő- és vékony kavicsréteggel bevont elem), melyről a csapadék lepereg, így a nedvesség nem jut az alatta elhelyezkedő hőszigeteléshez, hanem el van vezetve.
A: Az Ön által vezetett BKK-3 építésziroda családi házakra specializálódott?
S: Épp ellenkezőleg, inkább a szociális lakóterek építésére szakosodtunk. Társadalmi szempontokat szem előtt tartva valósítjuk meg a projekteket. Olyan környezetet szeretnénk biztosítani az embereknek, ahol nemcsak laknak, hanem dolgozhatnak és a szabadidejüket is eltölthetik.
A: Miért szereti a hivatását?
S: Sosem unatkozunk. Szórakoztat minket olyan elemek, tárgyak fejlesztése, amelyeket még talán meg sem építettek. Építészként művésznek, mérnöknek és pszichológusnak is kell lennünk, jogi tudással, és ez még nem minden. Számunkra az a legszebb pillanat, amikor a megbízó a végén azt mondja: „Ez az, amit szerettem volna, csak még magam sem voltam ennek tudatában."
(x)