Egyéb cikkek

Művészeti alkotás a BMF új épületéhez

2006.04.06. 13:10

Kelemen Károly Görbevonalzó című pályaműve

Kelemen Károly - Görbevonalzó című pályaműve
a Budapesti Műszaki Főiskola Budapest, VIII. kerület Tavaszmező utca 14-16-18. sz. alatti új épületéhez, a Magyar Universitas Program keretén belül kiírt képző- és iparművészeti pályázatra.



A pályázati terv rövid leírása

A BMF alulájába tervezett plasztikát világos okkersárga  jól faragható homokkőből képzeltem el. Az anyagválasztásnál az anyag természetességét, a kivitelezhetőséget,és a környezettel való színbéli harmóniát tartottam szem előtt.

A plasztika anyaga homokkő, mattlakkozott kőrisfa. A kőrisfára azért esett a választásom, mert rugalmas, szép rajzolatú, és rendkívül kopásálló, - ebből készültek a hajdani villamosok fapadjai - és az egyetemi aulában elhelyezkedő bútordarab rendkívül szélsőséges használatnak van kitéve.

A plasztika részét képező  hommokkő görbevonalzót a fal síkjától 50 cm-re előre ültettem egyrészt a nagyon szép vetett árnyék, másrészt a szobor és a falsík takaríthatósága miatt. A plasztika hátsó falsíkja ugyanabból a homokkőből készül mint a görbevonalzó, de 3 cm vastag teljesen sík táblákból.

Az ülőpad 5cm-re nyúlik túl a lábazati mag függőleges síkjából.

A homokkő fal síkjából 1,5 cm-re emelkedik ki a solnhofeni hasított sárga mészkőből kivágott Helvetica betűsor. Betűszélesség cca.12 cm. A hasított kőfelületet meghagyom.

A plasztika méretei:
hátsó falsík  800x340 cm
görbevonalzó szobor 527x178x34 cm
ülőpad 800x134x5 cm
lábazati mag 790x129x47 cm