Egyéb cikkek

Művészeti alkotás a gyöngyösi Károly Róbert Főiskola új diákotthonához

2006.08.11. 11:55

Mohácsi András ”Rolling Stones” c. pályaműve

Mohácsi András ”Rolling Stones” c. pályaműve a gyöngyösi Károly Róbert Főiskola Mátrai úti új diákotthona előtti parkhoz, a Magyar Universitas Program keretén belül kiírt képző- és iparművészeti pályázatra.
 

Műleírás
A pályamű a gyöngyösi Károly Róbert Főiskola új kollégiumi épületének parkjához ajánl szobrot. A kollégium területén egy nagyobb autóparkoló és evvel átellenes oldalon két kollégiumi épület áll. A rendezés egyszerű szigorát a terület tagoltsága enyhíti, két épület között szinteltolódás van. A kollégium épülettömbjei egy vonalban helyezkednek el. A két épülettömb között kisebb terület fekszik, erre a területre kerülne a tervezett szobor. A szobor a két épület tömbje közül emelkedne ki. Mivel a két épület között szinteltolódás van, és a szintemelkedés épp a két épület között indul el, az épületek közötti terület mintegy mélységet képez a kollégium területén. Ezért a tervezett szobor alá egy domb kerülne. A domb magassága 1,5 m. A dombon áll a tervezett kőszobor. A szobor négy világos gránit tömbből épül össze. A négy gránittömb elemei egymásba csapoltak. A szobor magassága 6 méter. A magasságot a két épülettömb magassága, és terület szinteltolódása indokolja.

A szobor egymásra épülő kőtömbökből áll. A tömbök egymásba mélyednek, és ez az egymásba csapolódás adj a szobor szerkezetét. Az alaplapba mélyed egy előre dőlő hasáb. A hasábra felülről nehézkedik rá a legfelső, előre lendülő vékonyabb kőtömb. Az legfelső két elemet egy kisebb tömb, egy ék járja át, mely végleg rögzíti a felső elemet. A szobor a két épülettömb között helyezkedik el, az épületek vonalából kissé a parkoló felé eső rész felé előrehúzódva. Ez az előrehúzódás, a kialakítandó dombon való elhelyezkedés és a szobor előrelépő karaktere, együttesen a kollégium szigorú térkiosztására felel. A szobor minden irányból mozgásérzetet kelt. A vonalakból való kilépés, a szobor mozdulást, előrelépést felidéző alakja együtt a kitörés, az elmozdulás, előrelépés érzetét kívánja a szobrászat plasztikai eszközeivel előidézni. A kőtömbök techtonikai erőket idéznek, a Föld kéreg lemezeinek mozgása sejtetődik a mélyből a felszínre emelkedett mélységi kőzet megjelenítésével. A Föld erőinek megidézése a természet erőire, és a természet erőit hasznosító mezőgazdaságra utal. A pályamű megalkotásának határozott célja a főiskolai diákélet gazdagítása. A diákotthon jelenlegi területének közepén egy olyan jel emelkedne ki, mely a mozgalmas formájával a diákság dinamizmusával rokon. Olyan szobor emelkedhet ki az épületek tömbjei közül, amely találkozó- és pihenőhelyet adhat a diákotthon leendő lakóinak.
Szöveg: Mohácsi András