Épületek/Ipari és kereskedelmi épület

Nagyléptékű fejlesztés első üteme - QSCH ipari üzem, Szekszárd

2011.01.25. 14:47

A műanyag autóalkatrészek gyártásával foglalkozó QSCH új ipari üzemet építtetett Szekszárdon, Földesi Zoltán, Hodossy László és Máté János tervei alapján. A színvonalas kortárs ipari architektúra jegyében készült együttes a jövőbeni bővítés lehetőségét magában hordozva épült fel.

Helyszín

Az tervezési terület Szekszárdon, a keleti elkerülő út közelében található. A telken az egykori Uponor üzem épülete található, amely többszöri átalakítás után nyerte el jelenlegi formáját és korábban műanyag csőgyártás folyt ott. A terület keleti oldala mentén a Szekszárd-Tolna-Sárbogárd között húzódó vasúti sínpálya található, amely személy-, és teherforgalmat bonyolít. Az építtető funkcionális igényei szerint a telken új ipari üzem került kialakításra, amelyben a helyszínre szállított alapanyagokból fröccsöntéses technológiával műanyag autóalkatrészek gyártása történik.

 

 

 

Telepítés

Az új épület szabadon állóan került elhelyezésre, a meglévő csarnoképülettől 18 méterre, a telepítési- és tűztávolságok betartásával. Az épület nyugati homlokzati síkja igazodik a meglévő csarnoképület legkülső homlokzati síkjához. A telken kialakított közlekedési rend szerint egyetlen személy- és teherforgalmi bejárat a meglévő megmaradó bejárat. Az új épülethez tartozó személyforgalmi parkolók az épület déli homlokzata elé kerültek. A teherforgalom a rakodás idejére az épület körül parkol.

Funkcionális elrendezés

Az épület fő funkcionális egységei az iroda-szociális blokk, az üzemcsarnok, valamint a magas raktár. A gyártási technológia zárt rendszerű. Az alapanyagok az épületen kívül elhelyezett silókban kerülnek tárolásra. Az autóalkatrészek az üzemi területen elhelyezett műanyag fröccsöntő gépekben készülnek el, majd az elkészült elemek összeszerelése kézi eszközökkel, munkaasztalokon történik. Az elkészült alkatrészek csomagolást követően kerülnek az üzemcsarnokhoz közvetlenül kapcsolódó magas raktárba. Az iroda – kiszolgáló blokk kétszintes tér, itt található az épület személyforgalmi bejárata. A földszinten kapott helyet az üzemcsarnokban dolgozók öltözőblokkja, az étkező, a minőség-ellenőrző labor, az emeleten pedig az igazgatás, a tárgyaló és az oktatóhelyiség. Az épület három egysége szervesen kapcsolódik egymáshoz, az üzemcsarnok és a raktártér két önálló, egyterű csarnoktér a szükséges kapcsolatokkal. A tárolótérhez előtetővel védett, nyitott rakodóterek kapcsolódnak.

 

 

 

Az irodablokk bejárata az épület déli traktusánál található. Az előtetővel védett térből kétszintes elosztótérbe lépünk, innen nyílik a földszinti funkciókat szervező közlekedő, amelyre a szociális helyiségek fűződnek fel. Itt található az étkező, valamint az emeletre vezető lépcső. A földszint további helyiségei - így például a minőség-ellenőrző és szerszám-előkészítő - közvetlenül a csarnoktérből közelíthetők meg. Az emeleti közlekedőből nyílnak a vezetői irodák, a logisztikai feladatokat összefogó egyterű irodatér, az oktató- és tárgyalóhelyiségek, valamint innen érhetőek el az irodai dolgozók szociális helyiségei.

Az üzemcsarnok két hajóra tagolódik, itt kerültek elhelyezésre a fröccsöntő gépek. A két csarnoktér közül a megrendelői elképzelés szerint az irodablokkhoz közelebb eső traktus daruzott kivitelben készült. A magas raktár egyterű, kéthajós csarnokterében az elkészült alkatrészeket ipari állványrendszeren, raklapon tárolják. A magas raktár rendelkezik a szükséges kiszállítást biztosító ipari kapukkal.

Tömegalakítás

A tömegformálásnál meghatározó a technológiából, annak szükséges kapcsolódási rendszeréből fakadó kubatúrák formája és mérete. Az épület több traktusra tagolódik É-D tengellyel. A magas raktár és a rá merőleges üzemcsarnok két traktusos, utóbbihoz simulhozzá az irodablokk kétszintes tömege. Ez az elrendezés magában rejti az épület későbbi bővítésének lehetőségét.

 

 

 

Anyaghasználat

A homlokzati anyagok Kingspan rendszer szendvicspaneljéből készültek, az ipari zóna mentén világosszürke színben, az irodablokk esetében sárga burkolattal. A homlokzati nyílászárók alumínium szerkezetűek. A hagyományos ipari csarnokszerkezet adottságait kiegészítve, az egyedi arculati megjelenés és tömegképzés a megrendelő számára is kézzelfogható értéktöbblettel ruházta fel az elkészült épületet, amelyet egy nagy léptékű fejlesztés első ütemének szántak.


QSCH ipari üzem
vezető tervezők: Földesi Zoltán, Hodossy László, Máté János
építész munkatársak: Metz Krisztina, Koch Szilvia
statika: Péri Gábor - Péri és Társa Mérnöki Iroda Kft.
épületgépészet: Földesi József - Földesi-TÉSZI
épületvillamosság: Petre Zoltán - Petre Project Bt.
gyengeáram: Dobrovolni Dezső - Hircomp Kft.
közművek: Földesi József - Földesi-TÉSZI
útburkolatok: Orbán László - Kreaterv Bt.
tűzvédelem: Pfeffer József
generáltervező: Építész Alkotóműhely Kft.
tervezés éve: 2010
kivitelezés éve: 2010
bruttó szintterület: 5000 m2
építtető/megbízó: QSCH Kft.
generátkivitelező: Dobai László - VOLTONBAU KFT.
szerkezetépítés: Werner Miklós - GEMENCBAU KFT.
műszaki ellenőrzés: Schmalz FerencPENTZ KFT