Év végéig még igényelhetők az otthonfelújításra, korszerűsítésre fordítható állami támogatások. Ezekkel azért is érdemes élni, mert például a tetőtéri ablakok lecserélésével jelentősen csökkenthetőek otthonunk fűtési és hűtési költségei, ezzel arányosan pedig mérsékelhető az ingatlan karbonlábnyoma is. A VELUX most egy videósorozattal is segíti a felújítás előtt állókat.
Egy tanulmány szerint az Európai Unió energiafogyasztásának 40%-át az épületek teszik ki1. Ez azért is különösen fontos információ, mert az ENSZ szerint a cselekvés évtizedében vagyunk – az, ahogyan a következő években reagálunk a globális felmelegedésre és gazdálkodunk a forrásainkkal, döntő mértékben meg fogja határozni az emberiség jövőjét a bolygón.
Nem meglepő, hogy az ablakok szigetelőképessége és energiahatékonysága jelentős hatással van az épületek energiafogyasztására és a beltéri környezetre. Nagyszerű energiahatékonyságuknak köszönhetően a VELUX tetőablakok hozzájárulnak a lakások alacsonyabb energiafogyasztásához, ami fontos a globális energiafelhasználás visszaszorítása érdekében is, ennél azonban sokkal többrétű kritériumnak kell megfelelnie a lakásfelújítási terveinknek, ha valóban csökkenteni szeretnénk otthonunk ökológiai lábnyomát. A VELUX modelltetőtérben végzett mérései alapján a tetőablakok lecserélése után akár 2 Celsius-fokkal is lejjebb tekerhetjük a termosztátot, miközben az otthonunk komfortérzete nem változik: a jobban szigetelő ablakoknak és a lejjebb tekert termosztátnak köszönhetően az éves fűtési energiaigény így 1330 kWh-ról 807,5 kWh-ra csökkenthető, vagyis csaknem 40%-os energiamegtakarítást érhetünk el.2
„Amikor fenntarthatóságról beszélünk, mindig a nagyobb képet kell néznünk" – mondja Szücs-Winkler Róbert, a Denxpert fenntarthatósági szakértője. „A fenntarthatóságnak három alappillére van. Ezek egyike a gazdasági fenntarthatóság, vagyis az, hogy megtérül-e számomra a befektetésem. Egy ablak esetében ez viszonylag könnyen kiszámítható, ha az ablak árát összevetem azzal, hogy mennyit spórolhatok meg a fűtési és hűtési költségeimen. A másik pillér a környezeti fenntarthatóság, vagyis, hogy okozok-e kárt a környezetemnek a vásárlásommal. A harmadik pedig a társadalmi fenntarthatóság, ennek tükrében azt kell megvizsgálni, hogy a cég, amelytől vásárolok, mennyire fenntartható módon működik, odafigyel-e például a karbonlábnyomára, vagy arra, hogy megújuló forrásokból fedezze a nyersanyag-szükségletét."
A VELUX felelős nagyvállalatként jó példával jár elől, és ambiciózus célokat tűzött ki annak érdekében, hogy tetőtéri ablakai ne csupán a beltéri klímát javítsák, de a fenntarthatóság ügyét is támogassák.
„Tetőtéri ablakaink tartós és minősített fából készülnek, és folyamatosan dolgozunk a karbonlábnyomunk csökkentésén" – mondta el Ritea Noemi, a VELUX Magyarország Kft. ügyvezetője. „2030-ra a VELUX teljes szén-dioxid-semlegességet szeretne elérni, 2041-ig pedig visszamenőlegesen, a vállalat teljes történetére nézve is semlegesítjük a kibocsátásunkat. Ennek érdekében számos környezetvédelmi törekvésünk mellett jelenleg a WWF-fel is együtt dolgozunk a föld erdeinek megőrzése érdekében. Az általunk felhasznált fa 96%-a FSC tanúsítvánnyal rendelkező forrásból származik, továbbá a VELUX partnerségre lépett a Hydroval is annak érdekében, hogy 2030-ra elérje az alumínium kilogrammonként 2,0 kg alatti szén-dioxid-kibocsátást, ami kevesebb mint egyötöde a 11,3 kg-os európai átlagnak. A Hydro a legjelentősebb alumíniumbeszállítónk, az alumínium pedig a károsanyag-kibocsátást egyik legnagyobb mértékben befolyásoló tényező. Az ilyen partnerségek azért példaértékűek, mert ökológiai lábnyomunkat csak partnereinkkel közösen csökkenthetjük."
Ahhoz persze, hogy az ablakcsere valóban hatásosan szolgálja a fenntarthatóságot, elengedhetetlen, hogy jó minőségű ablakokat válasszunk, és átgondoljuk, megtervezzük a felújítást.
„Hosszabb távon az éri meg legjobban, ha energiahatékonyságra törekszünk. Ilyenkor a nyílászárók napenergia-nyeresége magasabb, mint az ablakon keresztüli energiaveszteség. Fontos tehát, hogy a nagy szigetelési versenyben ne veszítsük el azt a fűtési erőt, amit egyébként a beáramló napfényből, teljesen ingyen kinyerhetünk" – mondta Páricsy Zoltán, okleveles építész. „A kutatások azt igazolják, hogy a fűtési szezonban a tetőablakok általában jobb energiaegyensúllyal rendelkeznek, mint a homlokzati ablakok" - teszi hozzá a szakértő az információs kisfilmben.
A téli időszakban a napenergia-nyereség pozitívan járul hozzá a fűtési igényhez. A redőnyök és rolók automatizált használatával érhető el a legoptimálisabb hőveszteség-csökkentés, és a kihasználtsági tényező is az évszakhoz igazítható. A külső redőnyök télen javíthatják az ablakok hőszigetelését, és ez az extra szigetelés csökkentheti a fűtési igényt. Mivel ezekben a hónapokban a napenergia-nyereség gyakran nagyobb jelentőséggel bír, mint a hőveszteség, az árnyékolókat érdemes csak éjszakára leengedni.
„Napjainkban már rendelkezésre áll az a tudás és technológiai ismeret, ami lehetővé teszi, hogy épületeink világosak, takarékosan hűthetőek és fűthetőek legyenek, és egészséges beltéri klímát teremtsünk bennük" – mondta Mészáros Krisztián, a VELUX közép-kelet-európai régiójának alelnöke. „A mi felelősségünk, hogy ezt a technológiát és ismeretet a mindennapokban is alkalmazzuk, komfortosabbá téve otthonainkat a saját magunk számára, és megőrizzük a bolygó erőforrásait a jövő generációnak."
A videósorozat harmadik részében Katona Márton független pénzügyi szakértő osztja meg az ablakcserével kapcsolatos gondolatait.
[1]http://www.euenergycentre.org/images/unep%20info%20sheet%20-%20ee%20buildings.pdf
[2] A VELUX 95 m2-es modelltetőtérben végzett mérése 8 tetőablak és 250 mm-es szigetelés mellett. A 2,8 W/m2K U-értékkel bíró tetőablakokat jobb, 1W/m2K hőátbocsátási-tényezőjű ablakokra cserélték.