Építészfórum: Július-augusztusban az Építészfórum nyaralóépületekkel foglalkozik. Az a sejtés fogalmazódott meg bennünk, hogy a nyaralóépítészetben a tervező talán nagyobb alkotói szabadsággal élhet, mint más, például lakóház vagy esetleg irodaház-tervezésnél. Nagyot tévedünk, ha ezt gondoljuk?
Vonnák János: Ez egyáltalán nem így van. Jelen esetben a kötöttségek már a telekből is adódnak: a hely beszorított. A szomszédban egy jellegzetes épületet találunk az 1960-as évekből, a másik oldalon pedig rányomul a telekre egy nagyon csúnyán épített ház. Szerencsére itt vannak a fák, amik közömbösítik ezt a történetet. Eredetileg volt a telken egy ház, de jóval előrébb helyezkedett el. Az új házat tizenkét méterrel beljebb toltuk az utcától, hogy ne ágaskodjon ott a hat méter magas épület.
Amióta készen van, megfigyeltük, hogy az emberek megállnak előtte: hopp, itt történt valami egészen más, aminek jó hangulata van. Egy irodaházat könnyebb jól-rosszul betelepíteni egy adott városi környezetbe. Egy nagyobb villát is, ha elég helye van. De ebben az esetben egy beszorított helyen kell a megbízók számára olyan életteret biztosítani, amit jól lehet használni. Fontos, hogy az építtető maximalista elvárásához közelítő megoldás szülessen, és ugyanakkor "az úri közönség" is, aki kint sétál - azaz bárki kívülálló -, jó képet kapjon, a háztól jó hangulata kerekedjen. Ez a másik nehézség. A harmadik ok, ami miatt nehezebb a nyaraló ügye: itt nincs beruházó, csak építtető, aki éjjel-nappal a helyszínen van, és abszolút személyre szabott kívánságokkal áll elő. Minden egyes sarkot el kell neki magyarázni. Ilyen szempontból az építtetők nagyon jó partnerek voltak, mert abszolút mai srácok, járják a világot és ezt a minőséget igényelték - meg lehetett velük beszélni. Ez sem könnyű, rábeszélni valakit arra, hogy jót kapjon...
Éf: Hogyan formálódott ez a terv?
VJ: Az egyik fivér megkeresett azzal, hogy erre a helyre szeretne egy új épületet. Megcsináltuk a tervet, erre a testvér azt mondta, hogy ő is ide akar jönni, mert ez tetszik neki. Így egy egészen másfajta házat kellett kialakítani, két lakást azonos feltételekkel. Ez majdhogynem a családi ház igényével lép fel, mert a két fiatal család szándéka az, hogy az év nagy részében ide húzódjanak le a gyerekeikkel. A két lakás között nincs átjárhatóság. Az volt a cél, hogy az épületen belül úgy tudjanak élni, hogy adott esetben ne zavarják egymást, ezért toltuk el egymáshoz képest a két lakást. De ha tíz méterrel előrébb mennek, akkor már közös a kert.
Az apák télen síket és snowboardokat tesztelnek, nyáron pedig szörföket. A hely kiválasztása a gyerekek miatt is ide esett: közel van a víz, a hely nincs messze Budapesttől. A fiúk munkája mobilis, hiszen ahogyan polgárosodik a "közönség", a szórakozás jellegű sportok, mint a sí, a vitorlázás, egyre keresettebbek lesznek. Márpedig az áru eladásához a helyszínen kell lenni. A sport egyben a passziójuk is.
Éf: Milyen jellegzetességei vannak a ház belső tereinek?
VJ. A belsők érdekesek. Két szempontot tartok szem előtt, amikor testreszabott házat van módomban csinálni. Maga az épület egy statikus dolog: van egy kubus, és mindenki úgy mozog benne, ahogy én kitaláltam. Ez valahol egy picit unalmas. Mivel kicsit többet akarok adni a megbízómnak, azon gondolkodtam, hogyan lehet az épületbe úgy mozgást vinni, hogy az nem kerül semmibe. Mert lehet keréken pörgetni a házat, de az elég drága lenne. Úgy is kitalálhatom a belső tereket és az ezekre nyíló üvegeket, hogy például pontosan - le lehet modellezni előre - reggel a nap az étkezőasztal melletti virágra süssön. És délután, hogy az étkezőben ne legyen meleg, a nap felől már nem engedek be fényt. Így a ház mindig mozgó képet ad. Ezt nagyon élvezi a két család, és ilyenkor úgy érzem, elértem, amit akartam.
Egy másik szempontsor, hogy minden háznak van éjszakai képe. A srácok mondták, hogy éjjel kint voltak vitorlázni. Egy éjszakai vizenlétnél baromi nehéz tájékozódni. Amikor ki van kivilágítva a ház, ehhez lehet igazodni.
Harmincegynéhány éve csinálom már ezt a szakmai gyakorlatot, és az a tapasztalatom, hogy sokkal jobb, sokkal több pénzt lehet keresni egy nagy épülettel. E kicsiny házakkal nagyon sokat kell dolgozni. Sokkal több energia, koncentráció kell, és az utolsó pillanatig, az utolsó szögig figyelni kell, ott lenni, vitatkozni.
Éf: Köszönöm az interjút.