Pályázatok

Nemzetközi VELUX-díj 2006

2005.12.27. 10:13

Beadási határidő: 2006. május 5.

Világméretű építészhallgatói pályázat 30 000 euro összdíjazással

A világ összes országából pályázhatnak építészhallgatók a második alkalommal kiírásra kerülő Nemzetközi VELUX-díjra, melynek célja, hogy a hallgatókat és tanáraikat egyaránt ösztönözze a természetes fény kreatív alkalmazására az építészetben.

A 2004-ben alapított Nemzetközi VELUX-díj első pályázatára, melynek témája a ”Jövő fényforrása” volt, 27 európai ország 106 iskolájából 258 anyag érkezett. Magyarországról 8-an pályáztak, közülük Bujdosó Ildikó és Bujdosó Attila közös munkája a 10 díjazott között szerepelt. A feladat 2006-ban is a jövő fényforrásának definiálása és a természetes megvilágítás építészeti alkalmazása lesz. A változás az, hogy most nemcsak Európából, hanem a világ bármely országából nevezhetnek építészhallgatók.

A díjról röviden

A Nemzetközi VELUX-díj a VELUX A/S ötlete alapján, a VELUX értékesítési vállalatainak közreműködésével, az Európai Építészeti Oktatási Szövetség (EAAE) és a Nemzetközi Építész Szövetség (UIA) bevonásával jött létre 2004-ben, melyet építészhallgatók és tanáraik elismerésére alapítottak. A tetőtériablak-rendszereket gyártó VELUX Cégcsoport a díj segítségével hangsúlyozni kívánja a természetes megvilágítás szerepét az építészetben, és támogatni azokat az építészeti elképzeléseket, amelyek a vállalat filozófiájával összhangban az emberek életkörülményeinek javítását helyezik a középpontba.

A díj jól illeszkedik a VELUX építészeknek szóló eddigi kezdeményezéseinek sorába. Ilyen többek között az európai építésziskolák tanárai számára meghirdetett EAAE-díj, mobil napfény-laboratóriumok fejlesztése, a www.architectstudents.net honlap, valamint a helyi kezdeményezések, például a VELUX Magyarország tavalyi ”Tér-játék” pályázata.

A díjjal inspirálni szeretnénk a hallgatókat a természetes megvilágítás alkalmazására; nemcsak mint dizájn elemet vagy külső tényezőt, hanem mint lényeges és nélkülözhetetlen ”építőanyagot”. Biztosak vagyunk benne, hogy a tavalyi pályázathoz hasonlóan sok példaértékű munkát küldenek be a hallgatók. Remélem, hogy a magyar diákok is élnek a lehetőséggel, hogy terveiket egy nemzetközileg elismert építészekből álló zsűri szemlézze. - mondja Johannes F. Kjellgren, a VELUX magyarországi képviseletének kereskedelmi és marketing igazgatója.

Pályázás és díjazás

A hallgatók 2005. október 1-jétől 2006. február 10-ig regisztrálhatják magukat a www.velux.com/A honlapon. A pályaműveket 2006. május 5-ig kell beküldeni. Az eredményhirdetésre 2006. októberében kerül sor egy európai városban, ahol az összes díjazott a szervezők vendége. A pályázat összdíja 30 000 euró, melynek keretén belül a zsűri szabadon dönt a díjak számáról és összegéről. A zsűri egyaránt értékeli a hallgatókat és tanáraikat is.

A zsűri tagjai:

  • Kengo Kuma japán építész, a Kengo Kuma & Associates alapítója. 2001 óta a Keio Egyetem Műszaki Tudományok Karának docense. Több könyv és monográfia szerzője a japán építészet témakörében, sok japán és nemzetközi díjat elnyert épület tervezője.
  • Reinier de Graaf holland építész, az OMA (Office for Metropolitan Architecture) iránymutató ötleműhelyének igazgatója. Az iroda számos, a tradicionális építészeti gyakorlaton túlmutató épület megszületéséhez járult hozzá Európában és az Egyesült Államokban.
  • Róisín Heneghan ír építésznő, a dublini heneghan.peng iroda egyik alapítója. 2003-ban Shih-Fu Penggel megnyerte a gizai Nagy Egyiptomi Múzeumra kiírt nyílt nemzetközi tervpályázatot.
  • Omar Rabie a Massachusetts-i Műszaki Tudományok Intézetében, az Építészeti Mesteriskola hallgatója. Kairóban több épület tervezésében is részt vett, illetve számos nemzetközi pályázatot zsűrizett.
  • Douglas Steidl 2004 óta az Amerikai Építészek Intézetének elnöke, ahol 74000 építészt képvisel. Az 1983 óta működő Braun & Steidl amerikai építészvállalat alapítója, amely igen ismert az USA-ban.
  • Per Olaf Fjeld, az osloi Építészeti és Dizájn Iskola tanára. Számos építészeti témájú könyv és cikk szerzője. 2004 óta az Európai Építészeti Oktatási Szövetség (EAAE) elnökhelyettese.
  • Massimo Buccilli, a VELUX Olaszország ügyvezető igazgatója.

A www.VELUX.com/A honlapon bővebb információ található a díjról, a zsűri tagjairól, valamint megtekinthetők a 2004-es nyertes pályaművekről készült anyagok is.