Programok

Névelő növények – rajzoló szépírók

2013.05.24. 11:05

Végtelenbe
mozduló
selyempapír
tengely, elmúlt
száz évünk
szellemi
magaslatainak
egyetlen könyve.

A gondolat
határtalan
rétegzettsége.
Az előálló
hatalmas tengely
szétfeszíti a teret,
ahogy a költészet a
látóhatárt.

A sűrűn sorakozó
selyempapírok
rendjét csak
egy-egy megtalált
helyen tölti be az
éteri rajz.

A sűrű
selyempapír felhő
nem enged
közvetlen rálátást
a rajzokra,
érintetlen áhítatot
tartva alkotója
szellemi
birodalmában.

A látogató csak
érzi, mintsem
közvetlenül
befogadja a témát
és így jut közelebb
a költészet
megértéséhez.

Az egymásra
vetített történelmi
rajztér a
végpontokról
tekintve
egyetemes verssé
áll össze.

Ferencz Marcel 2012

 

Megnyitja: BARTIS Attila
Közreműködik: RÁKÓCZY Anna és PETROVICS Anna fuvolán
Kurátor: LAKNER Lajos, SZABÓ Anna Viola, SZOBOSZLAI Lilla muzeológus (Déri Múzeum, Debrecen)
Installáció: FERENCZ Marcel építész
Grafika: SÜLI-ZAKAR Szabolcs képzőművész

A magyar szépírók rajzait és fotográfiáit bemutató kiállítás egyfajta térbeli illusztrációnak, grafikai-irodalmi térkísérletnek tekinthető. Miközben a művészek által megrajzolt portrék, tájképek, életképek, önarcképek, csendéletek követik egymást, eközben az alkotók élethez és művészethez való viszonya is fölsejlik. Az írói világra utalnak azok az idézetek is, amiket a rajzoló, fotográfiát készítő írók irodalmi munkáiból a rendezők a képekhez társítottak. A kiállítás egyetlen műtárgy. Nem grafikák, idézetek sora, hanem egyetlen egész, tér, könyv: a könyv tere. A kiállítás tervezője a galéria terébe egy 250 oldalas, „lapjaira hulló” könyvet álmodott, melynek lapjaira digitális nyomatokként kerülnek rá a rajzok és fotók a hozzájuk választott idézetekkel.

A FUGA Budapesti Építészeti Központban látható tárlat koncepciója a maga nemében egyedülálló kezdeményezése a Déri Múzeum muzeológusainak. A művek nagy része a közönség számára ismeretlen, hiszen életüket kézirattárak és archívumok mélyén pihenve töltik, kutató kézre, értő szemre, publikálásra vagy kiállításra várakozva. Az itt egymásra találó képek őrző gazdái az alábbi közgyűjtemények: a Déri Múzeum Irodalmi Gyűjteménye, az MTA Kézirattára, az OSZK Kézirattára, a Petőfi Irodalmi Múzeum Kézirattára és Művészeti Tára; a kortársak munkái pedig maguktól az alkotóktól származnak.

A kiállításon szereplő alkotók:
Arany János, Ascher Oszkár, Babits Mihály, Balázs Béla, Bartis Attila, Boncza Berta, Csáth Géza, Csokonai Vitéz Mihály, Forgách András, Füst Milán, Gelléri Andor Endre, Háy János, Jékely Zoltán, Jókai Mór, Juhász Gyula, Kaffka Margit, Kazinczy Ferenc, Karinthy Frigyes, Kisfaludy Károly, Kiss József, Lénárd Sándor, Móra Ferenc, Móricz Zsigmond, Nagy Endre, Nagy László, Oláh Gábor, Ottlik Géza, Petőfi Sándor, Petőfi Zoltán, Pilinszky János, Sarkadi Imre, Sárközi Márta, Szabó Lőrinc, Szijj Ferenc, Tandori Dezső, Tar Sándor, Tersánszky Józsi Jenő, Tolnai Ottó, Tóth Árpád, Tóth Krisztina, Török Sophie, Weöres Sándor, Zelk Zoltán