Épületek/Középület

Nyaraló helyi anyagokból Csehországban

2016.09.21. 13:15

Akár egész évben is használható az egyedi megoldásokkal és alapvetően fából készült közép-csehországi nyaraló, amelyet Pavel Horákin és a prágai Prodesi építész iroda tervezett. A tudatos térkialakítás mellett a tervezők figyeltek a környékbeli anyagok használatára és a helyi beszállítók felkérésére. Bán Dávid írása.

A megrendelő eredetileg csak a nyárra szeretett volna elszakadni a nagyvárosból, de mire fölépült a nyugalom szigeteként szolgáló egyedi faház, alkalmas lett arra, hogy akár egész évben is lakható legyen. A Pavel Horákin és a prágai Prodesi iroda által tervezett, két különálló tömbből álló nyaraló- és lakóház megbújik a hatalmas fenyők árnyékában. A koros és dús örökzöldek kellő védettséget adnak a teleknek részben az utca, részben a környező házakkal szemben.




Amikor a tulajdonos megvásárolta a telket, azon már állt egy meglehetősen rozoga nyaraló. Erről hamar kiderült, hogy nem érdemes megtartani, így lebontották. A kőből épített, masszív pincerész azonban jó alapnak bizonyult az új épület számára, így azt megtartották. Az erre elhelyezett betonlapokra támaszkodnak a ház tartókonzoljai, a teljes felépítmény pedig fából készült. A két hálószobás épület és a telken emelt nyári pavilon teljes alapterülete 133 m2. A fagerenda szerkezetű lakóház külső borítása is nagy részben kezeletlen vörösfenyővel történt. A tetőzetet és egyes kitüremkedő elemeket bádogborítás védi. Ugyanez a hatás köszön vissza a ház bejárati részének és a nyári pavilon tüzelő tárolójának síkból kiugró felületein is.




A belső tér melegséget és világosságot nyújt. Az északi utcafrontra a kiszolgáló helyiségek, a nappalival egybenyitott konyha, a fürdő és a tároló ablakai nyílnak, míg a déli oldalra a kert és a végében megbújó folyócska felé a nappali hatalmas panoráma ablakai adnak pompás kilátást. A tájolás jól biztosítja a ház benapozását, az épület kellő árnyékot kaphat a környező magas örökzöldektől. Az oldalhomlokzatokra, azaz a szomszédos telkek irányába nem került ablak. A szintén főleg fával készült belső térbe – a kandalló kivételével – az anyagok legnagyobb részét a helyi és környékbeli beszállítóktól szerezték be, az építkezés minden fázisában ügyeltek az alacsony energiafelhasználásra és a minél kisebb ökológiai lábnyomra. A berendezési tárgyak, bútorok többségét egyedileg tervezték és a kivitelezésüket környékbeli iparosok segítségével végezték.




A nappali egybefolyik a védett, szinte minden irányból zárt, verandaszerű terasszal, amelyet használaton kívüli időszakban vagy rossz idő esetén, az oldalába behajtogatott panelek összecsukásával teljesen be lehet zárni. A mozgatható falak a földszint más részein szintén előbukkannak. A tér közepén indul a feljáró az emeletre, ahol a két hálószoba a lépcső két oldalán szimmetrikusan helyezkedik el. Ablakaik is egymással párt alkotva keskenyen, de hosszan nyúlnak el a tetőtér északi és déli függőleges síkjában. Az emeleten csak egy kisebb mosdóhelyiséget alakítottak ki WC-vel és mosdóval, a szintén nem túl nagy fürdőszoba a földszinten van. A konyha mérete is visszafogott, azonban teljes beépítettségével funkcionálisan jól szolgálja ki használóit. Az egyedi megoldások ellenére is gyorsan elkészült nyaraló-lakóház teljes megépítéséhez és alapszintű berendezéséhez mindössze három és fél hónap elegendő volt.  

Bán Dávid