Programok

"Nyaraló Művek / Couleur Locale" a 320 fokban, Siófokon

2011.06.24. 08:13

3000 négyzetméteren 30 kortárs művész szobrai, installáció és fotói a volt kenyérgyárban, valamint egyedülálló módon Siófok város terein. A Balaton-part legnagyobb kortárs művészeti seregszemléjén közel 150 alkotás látható szeptember 30-ig.

A volt kenyérgyári épület idei kiállításán 30 kortárs magyar művész munkái láthatóak. Olyan válogatás ez, mely az elmúlt évek emblematikus hazai műveit, művészeti projektjeit gyűjtötte össze magán és közgyűjteményektől, valamint a művészektől. A kiállítás érdekessége, hogy Siófok közterein és a volt kenyérgyári épület külső terein is feltűnnek alkotások. Siófokon Szőke Gábor Miklós színes lovai, míg a kertben Várnai Gyula Neonbéke, Pacsika Rudolf Aneatikus szerkezete, valamint Szőke Gábor Miklós lovai láthatók.

A kiállítás két művészeti területre fókuszál: a kortárs fotográfiára és az installációművészetre. A fotográfiai anyagot úgy igyekeztek összeválogatni, hogy a végeredmény egy igen széles skálán mutassa be a szociófotó műfajától (pl. Fekete András) a művészfotóig (pl. Perlaki Márton, Erdei Krisztina, Surányi Miklós) és a portréig (Tehnica Schweitz) azokat a területeket és kérdésfeltevéseket, amelyek a fiatal alkotókat foglalkoztatják.

Az installáció mindig helyfüggő, egy-egy alkotást az adott térhez és helyszínhez igazító műfaj. Mivel a kiállítás egy volt ipari épületben látható, a hely kötöttségei számos mű bemutatásához adtak inspirációt, vagy az ötvenes években épült épület kifejezetten zavarbaejtő párbeszédbe kezdett a bemutatott munkákkal.

A kiállítás a tisztán művészeti kérdéseket feszegető művektől (pl. Megyik János munkái) a szórakoztató interaktív műveken át (Szegedy-Maszák Zoltán interaktív kommunikációs eszközei) a komoly társadalmi kérdéseket felvető munkákig (Nemes Csaba Re:make című animációs munkája a 2006-os utcai zavargásokról) ugyancsak széles skálán mozog.

 

 

 

A kiállítás egyik célja az elmúlt öt-tíz év emlékezetes hazai művészeti alkotásainak összegyűjtése volt. Sok minden megváltozott a 2000-es évek magyar művészeti életében: megjelentek új művészgenerációk, amelyek a saját nyelvükön és a saját elképzeléseik szerint, a helyi adottságoknak és társadalmi, gazdasági lehetőségeknek megfelelően kezdtek el alkotni. Teret nyert egy friss szemléletű kurátor és művészettörténész generáció is, amelyik ezekre a mozgásokra érzékenyen reagált, felkarolta az alkotókat, és elkezdte bevezetni őket a hazai és nemzetközi köztudatba. Megváltoztak a kortárs művészet intézményi feltételei is, megerősödött a műtárgypiac, és elkezdett megjelenni az a közönség, amelyik egyre nagyobb érdeklődéssel fordult ezen új invenciókat és új szemléletet felvonultató alkotók felé.

A kiállítás elsősorban erre a párbeszédre érzékeny, munkáiban és világlátásában új alkotói közösséget vonultatja fel, és nem vitatja, mint inkább tágítja azt a kánont, amely az elmúlt évtized magyar művészetében kialakulni látszott. Mindezek mellet a kiállítás arra is rá kívánja irányítani a figyelmet, hogy bár konszenzus látszik kialakulni a hazai művészeti élet tendenciáiban, azért számos idősebb és fiatalabb alkotó pályája arra késztet, hogy újragondoljuk a kialakult erőviszonyokat, és beillesszük őket a hazai művészeti életbe. A kiállítás rendezésének egyik célja is e párbeszéd elindítása és e kérdések átgondolása volt a különféle alkotói attitűdök és generációk között.

Kiállító művészek: Azaki, Duronelly Balázs, Erdei Krisztina, Farkas Zsófia, Fekete András, Flanek Péter, Fülöp Gábor, Gerhes Gábor, Kis Varsó, Kovách Gergő, Lakner Antal, Megyik János, Nagy Karolina, Nemes Csaba, Németh Dániel, Pacsika Rudolf, Perlaki Mártoni, Puklus Péter, Rabóczky Judit Rita, Surányi Miklós, Szabó Ádám, Szabó Benke Róbert, Szalay Péter, Szegedy-Maszák Zoltán, Fernezelyi Márton, Szilágyi Lenke, Szőke Gábor Miklós, Tarr Hajnalka, Tehnica Schweiz, Várnai Gyula

Az idei kiállítás nem csak a kortárs művészetről szól, hanem a 320fok jövőbeni fejlesztési terveinek megfelelően az oktatási és tudományos funkció is megmutatkozik: NASA és TED filmeket vetítünk.

Most először játszóházat is indítunk gyerekeknek, ahol bemutatunk Richly Zsolt fázisrajzaiból egy válogtást.

A 320fok számára az építészet is mindig egy fontos elem, első kiállításunk Frank Gehry életművének bemutatása volt, idén a Szeretem Budapest Mozgalom és Vízparti fejlesztések blog utazó kiállítása is kiköt a kenyérgyárban.

Kurátor: Sz. Szilágyi Gábor
Társkurátor: Szűcs Júlia

Helyszín: 320fok, Siófok, Somogyi u. 53.
Látogatható: 2011. szeptember 30.,

Nyitva: hétköznap: 13.00-19.00, hétvégén: 11.00-19.00 óra között

Facebook

Elérhetőségek:
Szűcs Júlia: +36 70 3 130 130, liaszucs/kukac/gmail.com