Közélet, hírek

Nyílt levél dr. Orbán Viktor miniszterelnök részére a magyar építőipar helyzetével, jövőjével kapcsolatos egyeztetés tárgyában

2011.09.01. 12:20

A hazai építőipari cégek európai uniós normákkal össze nem egyeztethető működési körülményei miatt az elmúlt években számtalan alkalommal fordultunk a FIDESZ-KDNP pártszövetség politikusaihoz, [...] javaslatainkat eljuttattuk az NGM Építésstratégiai Főosztálya és a Belügyminisztérium Építésügyi Főosztálya munkatársai, valamint az egyes kérdésekben illetékes miniszterek, államtitkárok számára. [...] sajnos érdemi eredmény nélkül. Az EMKE és a Mozgalom a Magyar Vállalkozásokért nyílt levele a miniszterelnökhöz.

Tisztelt Miniszterelnök Úr!

A Mozgalom a Magyar Vállalkozásokért alapítói tagjai, az Építészek, Mérnökök, Képzőművészek Egyesülete alapító tagjai, a kitvalasszak.com építőipari hírportál munkatársai, szakmai szervezetek, mérnökök és kivitelező szakemberek, építőanyag gyártók és forgalmazók azzal a kéréssel fordulnak Önhöz, hogy – tekintettel a magyar építőipar válságos állapotára –, tegye lehetővé, hogy rövid időn belül tárgyalást folytathassanak Önnel, valamint a kormány építőipar jelenéért és jövőjéért felelős gazdaságpolitikusaival a magyar építőipar jövőjéről, lehetőségeiről.

A hazai építőipari cégek európai uniós normákkal össze nem egyeztethető működési körülményei miatt az elmúlt években számtalan alkalommal fordultunk a FIDESZ-KDNP pártszövetség politikusaihoz, szakmai anyagainkat, elemzéseinket, felméréseinket, javaslatainkat eljuttattuk az NGM Építésstratégiai Főosztálya és a Belügyminisztérium Építésügyi Főosztálya munkatársai, valamint az egyes kérdésekben illetékes miniszterek, államtitkárok számára. Személyes egyeztetést folytattunk Czomba Sándor, Bencsik János és Becsey Zsolt államtitkár urakkal, az NGM, illetve a Belügyminisztérium építésügyért felelős munkatársaival, sajnos érdemi eredmény nélkül. Ugyanúgy, mint a kormányváltás előtt, ma is kiszolgáltatottak a magyar alvállalkozók a tisztességtelen megrendelők kényének-kedvének, nincs becsülete az érdemi munkának, az a vállalkozó, aki termelő, értékteremtő munkahelyeket tart fent, vagy teremt, a tisztességtelen vállalkozói körülmények miatt a teljes egzisztenciális ellehetetlenülést kockáztatja. Ki beszél ma már a Megyeri híd, a Corvin projekt, vagy az országban épült számtalan lakópark, útépítés kifizetetlen alvállalkozóiról? Kinek fáj a sorsuk alakulása? Kiestek a kormány látószögéből, út szélére, partvonalon kívülre kerültek önhibájukon kívül csődhelyzetbe jutott vállalkozó családok tömegei, amelyek 15-20 éves vállalkozói múlttal, komoly referenciákkal, foglalkoztatási és szakmai tapasztalatokkal rendelkeznek. A mindenkori kormány feladata és felelőssége, hogy a normális vállalkozói körülményeket biztosítva ne hagyja, hogy azok a többre-jobbra képes vállalkozók, akik néhány éve még 10-15 dolgozónak nyújtottak megélhetést, a lehetetlen körülmények elől menekülve külföldön keressék a boldogulást, vagy szociálisan rászorulóvá váljanak, sőt a kilátástalan helyzetük miatt esetleg öngyilkosságba meneküljenek.

Az ország és a magyar emberek érdekeit az szolgálja, ha a hazai gazdaság, a magyar vállalkozások megerősödnek, képesek lesznek minőségi munkahelyeket teremteni és az értékteremtő munka megbecsültebb lesz, mint a spekuláció. Így lehetne valódi versenyképesség javulást elérni. Az építőipar helyzete ebben az összefüggésben megkerülhetetlen, hiszen tömegesen képes kevésbé képzett munkaerőt felszívni, nem telepített iparág, a legkisebb településen is tud foglalkoztatni. Ez az iparág a nemzeti össztermék 10%-át állította elő a konszolidáltabb időszakokban. Multiplikátor hatásait is figyelembe véve, most is jelentősen tudna hozzájárulni a magyar gazdaság és társadalom megerősödéséhez és a szociális helyzet jobbra fordulásához. Éppen ezért érthetetlen számunkra, hogy a kormányváltás előtti ígéretek ellenére nem látszik kormányzati szándék a tisztességes vállalkozói körülmények megteremtésére, a jogbiztonság és az értékteremtő munka becsületének helyreállítására, a tisztességtelen gazdasági szereplők eltávolítására, az önhibájukon kívül csődhelyzetbe került vállalkozók új esélyhez juttatására. Állami ösztönzéssel munkához, megrendeléshez kellene segíteni a hazai tervező irodákat, mikró, kis- és közepes vállalkozásokat, hogy tervezni, termelni, foglalkoztatni tudjanak, azonban azt tapasztaljuk, hogy az induló nagyberuházások tervezésénél, kivitelezésénél nem rúghat labdába ez a vállalkozói kör. (például a Széll Kálmán tér, volt Moszkva tér rekonstrukciója, a Népstadion bontása után az új stadion tervezése, a Fővárosi Városrendezési Koncepció tervezési munkái, a banki károsultak részére építendő ingatlanok tervezése és megvalósítása, stb.)

Tisztelt Miniszterelnök Úr!  A magyar társadalom érdekét figyelembe véve, a magyar építőipari szakma, az itt dolgozó mikró, kis- és közepes vállalkozások helyzete és jövője olyan kérdéskör, amelynek rendbe tétele nem tűr halasztást! A 20 év után mára érdekképviselet nélkül maradt szakma képviselői ezért joggal szeretnék megtudni, hogy mi a kormány szándéka. Veszni, tönkremenni hagyja-e a még termelni és foglalkoztatni képes vállalkozásokat, építész irodákat, építőanyag gyártókat és kereskedőket, vagy a kormányváltás előtti ígéreteknek megfelelően megteremti a tisztességes működés feltételeit?

A kérdések megnyugtató tisztázása érdekében kérjük szíves válaszát az egyeztetés helye és időpontja tárgyában.

Budapest, 2011. augusztus 30.

Tisztelettel

Mozgalom a Magyar Vállalkozásokért
Mészárosné Győrvári Bella
MMV ügyvezetője

Építészek, Mérnökök, Képzőművészek Egyesülete
Kévés György
Kossuth-, Ybl-, Prima-díjas építész
elnök


Kérjük, hogy aki egyetért a levél tartalmával és céljával, szíveskedjék az epitesz[kukac]gyor.net-en jelezni, hogy a támogatói listára fel tudjuk venni. Várjuk szakmai, érdekvédelmi szervezetek, vállalkozások és magánszemélyek támogató aláírását is, a meghirdetett szakmai összefogás jegyében. Szeretnénk jelezni, hogy nem csak az építőipar képviselőinek támogatására számítunk, hiszen a hazai gazdaság talpra állása össztársadalmi érdek, másrészt az építőiparban tapasztalható visszaélések más ágazatok vállalkozóit is sújtják. Ahogy eddig, úgy - amennyiben az egyeztetés létrejön - akkor ott is kifejezésre fogjuk juttatni, hogy a teljes hazai vállalkozói kör munkáját lehetetlenítik el a tisztességtelen vállalkozói környezet okozta problémák.

Kérjük minél előbb jelezni a támogatói listán való részvételi igényét!

Mészárosné Győrvári Bella