Lankás dombvidék Svédország nyugati részén nyírfaerdővel, sziklákkal, patakokkal. A messzeségben két hegy, a Helags és a Skars magasodik. Közel-távol semmilyen épület. Na, ide kellene valami, ami megközelíthető síléceken is – a Restaurant Tusen (a szó jelentése ezer)! A zseniálisan egyszerű terv rögvest képeslapra illő építészeti jellé tette ezt a közönséges sípályabüfét. A barcelonai World Architecture Festivalon 2009-ben elnyerte a legjobb épület díját „szabadidő” kategóriában.
A stockholmi építészek, Ulla Alberts és Hans Murman tájékozódási pontot képzeltek ide. Egy olyan épületet, amely harmonizál a tájjal. A helyválasztás, az épület alakja, az anyagválasztás a természettel való szoros kapcsolatot hangsúlyozza. „Először nem látnak semmit, csak egy csomó fatörzset egymásnak döntve. Ez kíváncsivá teszi őket, hogy közelebb jöjjenek és benézzenek” – állítja Ulla Alberts – „Az épület mágnesként vonzza a síelőket meg a kirándulókat.” A Tusen egész évben, napfényben, zord viharban is üzemel, de természetesen télen az igazi, a legtöbb promóciós kép is olyankor készül róla.
A kúpforma extrém éghajlati viszonyok között tényleg telitalálat. Egy könnyű acélszerkezetre fagerendákat ácsoltak – ez az alap. Erre rögzítettek egy kulcsfontosságú újabb réteget helyenként tíz méter magas nyírfatörzsekből, amelyek óriás védőernyőt vonnak az épület köré. Hóvihar esetén felfogják a havat, amely így a homlokzatra tapadva nem esik a ház elé, nincsen útban. Az tetőzeten túlmeredező nyírtörzsek a vertikalitást, a hegyességet hangsúlyozzák, az épület geometrikus tömbjét organikus szabálytalansággal bolondítják. Az alulról felfelé ritkuló ablakosztás is növeli optikailag az épületet.
A tömbszerű északi oldal homogén, csak egy kis bejárat töri meg. A déli fronton a kúp kimetszésével hívogató kis előtér keletkezett a főbejárat előtt. Frappáns megoldás, az állványra szerelt nyírfák itt kerítésként funkcionálnak. Az építőanyagokat és az előregyártott szerkezetet egyébként teherautón és sílifteken szállították ide. Az építészek szerint könnyen elszállítható majd az egész, így nem hagynak maradandó ökológiai lábnyomot.
Az étterem kétszintes, a belmagasság impozáns. Az organikus épületkülsővel ellentétben itt kényelmes, modern skandináv design honol. A belső falosztás követi a homlokzat arányrendszerét, itt is van nyírfa, de már csak faktúraként, helyenként előbukkanó falburkolat formájában jelentkezik. A felszolgált ételek helyi specialitások (hal, leves, saláta, kevés kalória), saját hegyi forrásvizük van, és még szélerőművet is terveznek ide. Az étterem célja, hogy a turisztikai látogatottságon túl jellegzetes helyi közösség alakuljon itt ki.
Ebben a nyírfatörzs-borítás-a-falécborításon arculatban azért van némi ravasz irónia. Az anyagválasztás eredménye végső soron mégiscsak a figyelemfelkelés, a turistacsalogatás lett. Megspórolhatták volna a nyírfatörzseket, akkor is lett volna egy funkcionális formájú vendéglátóipari egységük. De nem lenne jelszerűség, se kontextus, se építészeti diszkurzus természetközeliségről, fenntarthatóságról, valamint a tradicionális sami építési hagyomány modernizált változatáról.
Nemes András
Tusen étterem
építészek: Ulla Alberts, Hans Murman / Murman Arkitekter
munkatársak: Ulla Blomberg, Ylva Bergström, Truls Håkansso
terület: 340 m2
befogadóképesség: 125 fő
épült: 2009