Az Art Capital a régió meghatározó művészeti eseménye, amely a maga nemében egyedülálló: a 18 napon át tartó fesztivál alatt 18 tematikusan összefüggő képzőművészeti kiállítást tekinthetünk meg, melyekhez különleges irodalmi, filmes és zenei programok kapcsolódnak. Az idei téma az otthon – otthontalanság. Valamennyi szentendrei múzeum része a projektnek – a legtöbb program a MűvészetMalomban és a Ferenczy Múzeumban lesz.
Jó néhány nemzetközi ikontól is láthatunk műveket a Duna-parti városban. Oleg Kulik például, az egyik legismertebb orosz kortárs művész és aktivista, a "MIG21" című kiállításon lesz jelen munkáival, csakúgy, mint a macedón sztárszobrász, Žarko Bašeski, aki óriás emberalakokat formázó munkáival híresült el. A "Bomlasztó képzelet" című festészeti kiállításon állít ki Daniel Richter, az egyik legismertebb német művész és a lengyel Wilhelm Sasnal, a kortárs európai festészet meghatározó képviselője. De megcsodálhatjuk Jake és Dinos Chapman művét is – a brit testvérpár munkássága sokak számára az európai művészet egyik csúcsa.
Természetesen nem hiányoznak a magyar képzőművészeti élet meghatározó képviselői sem. A Szentendrén rendszeresen kiállító Bukta Imre ezúttal egy köztéri projekttel, a "Mezőszemerei ikertornyok" című munkájával lesz jelen. Szűcs Attila egyik itthon kevéssé ismert, fontos festménye egy cseh gyűjteményből érkezik a MűvészetMalomba, a Kossuth-díjas Farkas Ádám szobra és feLugossy László képe a "Lét-szekvenciák" című kiállításon lesz látható a Vajda Lajos Múzeumban. Ugyanitt találkozhatunk a nemrég Velencében nemzetközi sikert arató Vincze Ottó művével is.
Házigazdák
Az Art Capital rendezvényeit két szakaszra lehet bontani: szeptember 15-ig megnyílnak a kiállítások, a következő tíz napban lesznek a programok. Minden egyes programnapon egy-egy házigazda várja a vendégeket, jórészt olyan képzőművészek, akik jelenleg is Szentendrén élnek. A házigazdák (a napok sorrendjében): efZámbó István, feLugossy László, Regős István, Nagy Barbara, Bereznai Péter, Vinkler Zsuzsi, Benkovits György, Szirtes János, Vincze Ottó, Baksai József.
Különlegességek
A képzőművészeti fesztivál egyik szenzációja alighanem Bakos Tamás kiállítása lesz. A Bécsben hajléktalanként élő Bakost egy neves osztrák intézményvezető fedezte fel és állította ki – óriási sikerrel. Ez lesz az első magyarországi tárlata. A magyar származású Francois Fiedler a hetvenes-nyolcvanas években az egyik legfontosabb absztrakt festőművésznek számított Párizsban. A nálunk kevéssé ismert alkotónak "Hazatért művek" címmel az eddigi legteljesebb magyarországi tárlatát tekinthetjük meg Szentendrén. A legutóbbi Velencei Építészeti Biennálén nagy sikert aratott a magyar pavilon kiállítása. Fajcsák Dénes és Fábián Gábor projektjét, amely a lakóház, az otthon és a közösségi tér problémáját is körbejárja, végre Magyarországon is bemutatják – "Aektivátorok" címmel lesz látható a Ferenczy Múzeumban.
Fiatalok
Az Art Capital előzetesen két pályázatot is kiírt. A public art pályázatot megnyerő Szabó Ottó "Eltévedt űrhajós" című munkája, és a Borbás Péter – Szentes Annamária alkotópáros "Otthon/otthontalanság" című műve a nemrég átadott Bizottság-ligetben látható, közel a HÉV-állomáshoz. Heim Péter "Sziget" című műve – melyet egy tavalyi kiállításról, Chiharu Shiota "Emlékeső" című projektjéről megmaradt fémkulcsokból hozott létre – a Barcsay Múzeum udvarán tekinthető meg. A fiatal kurátori pályázat győztese, Tóth Anna az Ámos Imre – Anna Margit Múzeumban rendez kiállítást "Nyitva van az aranykapu" címmel, többek között Ferenczy Zsolt, Herman Levente és a Trafik kör részvételével.
Klasszikusok
Klasszikus alkotók munkáival is találkozhatunk az Art Capitalon. A Kmetty Múzeumban szeptember 15-től "A nap képe és a nap verse" című sorozatban minden nap találkozhat a látogató egy-egy különleges, az otthon témáját megjelenítő műalkotással – többek között Anna Margit, Ámos Imre, Czóbel Béla, Korniss Dezső és Vajda Lajos festményeivel, illetőleg Babits Mihály, Kosztolányi Dezső, Weöres Sándor, Nemes Nagy Ágnes költeményeivel. A képeket neves művészettörténészek, a verseket kortárs költők kommentálják (mások mellett Kemény István, Rakovszky Zsuzsa, Szabó T. Anna, Térey János).
Művészeti programok
A fesztivál egyik díszvendége Tolnai Ottó költő lesz, akivel Parti Nagy Lajos az életművéről beszélget szeptember 19-én, a vajdasági alkotó kuriózumnak tekinthető rajzaiból pedig egy külön kiállítás nyílik a Ferenczy Múzeumban. Emellett sok-sok beszélgetést hallgathatnak meg az érdeklődők: költőkkel, festőkkel, képzőművészekkel, filmes alkotókkal; s részt vehetnek zenei és színházi előadásokon is.
További információt itt érthetsz el.
A belépőjegyek és a bérletek árusítása augusztus végén kezdődik. A teljes áru napijegyek 2000 Ft-ba, az egész időszakra érvényes bérletek 6000 Ft-ba kerülnek majd. A vendégek kedvezményes áru, különleges művészmenüt is fogyaszthatnak ebben az időszakban Szentendrén (minden nap másik étteremben).