Technológia

Okosfesték – innovatív környezet- és egészségvédelem

2021.03.02. 14:03

Preventív bakteriális, -vírusfertőzés elleni védelem, levegőtisztítás és környezetvédelem – három, kiemelkedően fontos cél, melyek egyre inkább tudatos életmódra, preventív szemléletre ösztönzik nemcsak a hétköznapi döntéseinket, de az épületekről alkotott elképzeléseinket, elvárásainkat is. Ehhez az innováció egy új, nanotechnológiát alkalmazó fotokatalitikus bevonatot kínál. Az okosfestékről beszélgettünk Bagány Mártonnal, a Mercor Dunamenti Zrt. termékmenedzserével.

Összefoglalná röviden miről is szól ez az innováció?

A fotokatalitikus technológia egy régóta ismert eljárás, azonban a közelmúltban végzett nanotechnológiai fejlesztéseknek köszönhetően egy új mérföldkőhöz érkeztünk meg, magasabb szintre helyezve ezzel a szóban forgó technológiát. Egy olyan aktív anyagról (bevonat vagy vizes szuszpenzió) van szó, amelynek a hatásfoka a korábbi hasonló elven működő megoldásokhoz képest akár ötvenszer erősebb. A hatásfokok közti különbség a nanorészecskék szerkezetében, elhelyezkedésében és a kötőanyaggal való kapcsolatban rejlik, ami része ennek a világszabadalomnak.

Melyek az új fotokatalitikus eljárás legfontosabb előnyei?

A továbbfejlesztett, jóval hatékonyabb fotokatalitikus technológia nagy segítségünkre lehet a fenntartható és környezettudatos tervezés, kivitelezés és üzemeltetés területén. Általa egy hatásos eszközt kaptunk a kezünkbe, aminek minden bizonnyal nagy szerepe lesz a levegőtisztításban, a felületvédelemben, az egészségmegőrzésben, sőt még a természetes, illetve a szennyvizek tisztításában is. Alkalmazásával jelentős mértékben csökkenthetők az épületek környezetre gyakorolt klimatikus, negatív hatásai. Az okosfesték alkalmazásával, egyidejűleg tisztíthatjuk a káros emisszióval folyamatosan szennyezett nagyvárosaink levegőjét.

Milyen működési elven alapul a bevonat légtisztító és egészségvédő hatása?

A bevonat tisztító funkciója egy természetes fizikai folyamat részeként zajlik le, amely során a nano méretű kristályok katalizátorként működnek. A fotokatalitikus elv röviden azt jelenti, hogy mind a természetes, mind pedig a mesterséges (UV-A) fény segítségével képesek a kristályok hosszan tartó védőréteget képezni a felületeken, megakadályozva így a káros mikroorganizmusok (vírusok, baktériumok), valamint a levegőből származó szennyeződések lerakódását bel-, és kültéren egyaránt. Fontos kiemelni, hogy a bevonat mentes az egészségre és a környezetre káros elemektől. Számításaink szerint egy az okosfestékkel kezelt, átlagos méretű belvárosi, utcafronti homlokzat, megközelítőleg évi 35 személygépkocsi éves károsanyag kibocsátását képes semlegesíteni 10 éven keresztül.

Az említett tíz év működési idő elég hosszúnak tűnik, ez idő alatt csökken valamelyest a bevonat hatékonysága?

Mivel a folyamatot generáló nano méretű kristályok katalizátor szerepben vannak jelen, a hatékonyság nem csökken, csakis a természetes erózió az, ami negatív hatással bírhat a felületre. Ennélfogva az említett tíz év akár sokkal hosszabb ideig is kitolódhat. A fotokatalitikus kezelés védi a felületet, így az mind vizuálisan, mind szerkezetileg sokkal szebb, stabilabb marad.

A bevonat tehát extra védelmet nyújt az alatta lévő felületnek. Ez miben mutatkozik meg?

Képzeljünk el egy nagyon forgalmas úton lévő, gyönyörű, műemlék épületet a renoválás után, ami évek múltán is meg tudja őrizni eredeti kinézetét. A bevonat alkalmazásával az épület homlokzatát idővel nem lepi el a légszennyezésből származó fekete korom, nem mohásodik, nem penészesedik.

Mindez azt is jelenti, hogy egy olyan megoldás kerülhet a városvezetők birtokába, ami a városképet hosszútávon tudja befolyásolni pozitív irányba.

Ebben a megvilágításban a technológia a fenntartható környezetünk elengedhetetlen részévé válik, hiszen alkalmazásával képesek vagyunk óvni épített környezetünket a levegő egyidejű, folyamatos tisztításával, minden egyéb, jelentős elektromos energiát igénybe vevő mechanikus berendezések nélkül. A fotokatalitikus bevonatok különböző felületeken, sokrétűen felhasználhatók, mint kő, beton, faszerkezetek. Ezáltal az építőipar széles területén igénybe vehető - a társasházak építésétől kezdve, a műemlékek felújításán át, a látszóbeton, vasbeton szerkezeteknél, stb. Gondoljunk bele, hogy például egy Lánchíd méretű beruházásnál milyen fontos szerepe lehet a preventív felületvédő technológiáknak.

Az építőiparban bevett minősítések hogyan értékelik a rendszert?

A bevonatcsalád használata fontos plusz pontokkal szolgálhat a különböző minősítéseknél (pl: LEED, BREEAM, WELL). Csehországban tudunk olyan esetről, amikor a bevonat kompenzációs hatását az építésügyi engedélyező hatóság figyelembe vette a zöldterületi és egyéb környezetvédelmi mutatók számításánál. A beruházó így az érintett területen a legjobb területi mutató hatékonysággal tudott dolgozni. Az Egyesült Államokban egyes épületek a fotokatalitikus megoldás által értek el kiváló minősítő besorolásokat.

Ha a speciális bevonat levegőtisztító tulajdonsággal bír, hatással lehet a koronavírusra is?

Az okosfestékkel kezelt felület nem válogat, minden szerves anyagot semlegesít. Az antimikrobiális hatásnak köszönhetően a baktériumokat és a vírusokat is elpusztítja. Vizsgálataink szerint a beltéri levegő mikroorganizmus koncentrációja releváns mértékben csökken, az általunk végzett mérések 48%-os csökkenést mutattak. Ez azt jelenti, hogy zárt térben mintegy felére csökken a megfertőződés kockázata. A fotokatalitikus levegőfertőtlenítő technológiával teljesen új szintre emelhetjük a prevenció fogalmát a kórházakban, idősotthonokban, iskolákban és egyéb közösségi terekben, ahol akár tíz évig is kifejtheti egészségvédő hatását.

Mindez fontos felismerés lehet a rendkívüli kihívást jelentő járványhelyzet utáni „újranyitási" folyamatban, ami által többek között biztonságosabbá tehető pl.:  a városi tömegközlekedés vagy a zárt terekben történő tartózkodás és egyéb területek.

A fotokatalitikus elven működő levegőtisztítás ugyan nem tudja megvédeni a beteg közvetlen közelében tartózkodó személyeket a megfertőződéstől, de például egy étterem esetén, megóvhatja a távolabb helyet foglaló vendégeket vagy az öt perc múlva érkezőket. Egyes vírusok, kis cseppekben és részecskékben is terjedhetnek, amik percekig vagy akár órákig is elidőzhetnek a levegőben, ezáltal képesek megfertőzni azokat is, akik távolabb állnak a fertőzöttől. A levegő felfelé történő áramlásával a mikroorganizmusok nagy eséllyel találkoznak a fotokatalitikus felülettel (beltéren a levegőtisztítás érdekében elég csak a mennyezetet kezelni.) A bevont mennyezet felület-levegő kontaktja a porózus szerkezet miatt ötszázszorosára nő. Ez képletesen azt jelenti, hogy a kezelt felülettel találkozva egy csapdába kerülnek a mikroorganizmusok, így a fotokatalízis végez velük.

A levegő mikroorganizmus-koncentrációja meglehetősen összetett kérdés. Tudná mindezt egy hétköznapi példával szemléltetni az olvasóink számára?

Mint ismeretes a természetes vizek, valamint szennyvizek tisztítása eltér a felületek és a levegő tisztításától, ennek ellenére a leglátványosabb eredmény ezen a területen mutatható be. Két akváriumot kezdtünk el vizsgálni a nulladik naptól (hal- és növénytelepítés). Az egyikben használtuk a fotokatalitikus szuszpenziót, a másikban nem. Egy hónap alatt a kezeletlen akvárium teljesen bealgásodott, bezöldült, míg a kezelt akvárium esetében megmaradt az eredeti szennyeződésmentes, tiszta állapot.

Rendelkezésünkre állnak már esetleg olyan referenciák, ahol mérésekkel bizonyítható a bevonat hosszútávú hatásmechanizmusa?

A tárgyalt, újgenerációs beltéri levegőtisztító megoldás alkalmazása nemzetközi szinten már túl van a piaci bevezetési fázison, így már komoly referenciák mutathatók be. Kaliforniában egy teljes kórházi létesítmény preventív, nano-bevonat rendszere került kialakításra. Egy csehországi óvodában is kiváló eredmény született. Itt egy évig mért adatokat hasonlítottak össze a bevonattal kezelt és nem kezelt csoporttermek esetében. Az ismert fertőző megbetegedésekből eredő gyerekhiányzások száma több, mint 30%-kal csökkent a bevonattal kezelt termekben.

Magyarországon is vannak már az előbb említett külföldiekhez hasonló példák?

Bár hazánkban ezen innovatív megoldások piaci bevezetése csak néhány hónapja kezdődött, már most elmondható, hogy rendkívül magas az érdeklődés az okosfesték kültéri felületvédő alkalmazása terén. A beltéri alkalmazások megkezdődtek a levegőtisztító, szagtalanító, antiallergén, antimikrobiális hatásterületeken.

Az éttermi vendéglátás területén, a magas gasztronómiai színvonalat képviselő budapesti, Costes Downtown étteremben hamarosan megkezdődnek a kivitelezési munkák a vendégek mielőbbi, biztonságos fogadhatósága érdekében. Befejeztük a nano-bevonatok kialakítását a hazai fitnesz termek egyik legismertebb színhelyén, a világsztárok által is kedvelt Flex Gymben is. Hasonló módon került kialakításra FN Nano bevonat rendszer az irodapiac ismert helyszínein, az Infoparkban, Zuglóban, Gödön. A közösségi helyszínek védelmének fontosságát bizonyítják a hamarosan megkezdődő munkálatok például a Balatonszabadi Általános Iskolában.

Az okosfestékkel, az új fotokatalitikus technológiával kapcsolatos részletes információk elérhetők az alábbi linken valamint az ismertető videóban.