A szeptember 24-én a helyszínen tartott sajtótájékoztató elsősorban arról szólt, hogy a FUGA – az új Budapesti Építészeti Központ – széles közönség számára nyújt majd programokat, és ezekben bár az építészet viszi a prímet, lesz itt zene, irodalom, képzőművészet, családi és gyerek-program, filmvetítés, „science cafe” és színház is.
A termekben az utolsó simításokat végzik, így pár festékes vödör még tarkította a terepet. Mindezzel együtt Bálint Imre, a BÉK elnöke kijelentette, hogy ő már-már jókedvű. Három évvel ezelőtt született meg az elképzelés, hogy Bécs vagy London és sok más város mintájára Budapesten is legyen egy élő építészeti központ. A lényeg, hogy túllépve a Kamara feladatkörén, nyújtsanak töltetet a társadalom felé. Mónus János alelnök röviden szólt arról, hogy az építészet és a társadalom közötti viszonyrendszer nagy adósággal terhelt. Az építészet nincs a helyén a társadalmi értékítéletekben. Ez tűrhetetlen helyzet, aminek megváltoztatásához nyitást, komoly kezdő lépést jelent a FUGA létrehozása.
A felvezetéseket követően Nagy Bálint nyolc tételben ízelítőt abból a sok-sok, változatos programból, mely a FUGA első negyedéves – csatoltan olvasható – műsorfolyamából már bőven kiolvasható. A nyolc tétel:
Majd még említett egy kilencedik pontot is: október elsejére elkészül a Művészetek Hídja, mely ideiglenesn átvezet a FUGÁ-tól a Katona József Színház oldalára a mély-út fölött.. S nem utolsó sorban szó esett arról is, hogy a FUGA lesz az egyik helyszíne október 5-én Az Építészet Világnapja rendezvénysorozatnak.
A Budapesti Építész Kamara által létrehozott Építészeti Központ szemben a Katona József Színházzal a 2009. évi Építészeti Világnap előtt négy nappal, október 1-én nyitja meg kapuit. Nem hallgathatjuk el azt sem, hogy az epiteszforum.hu Öko-bio-retro-grín
címmel rendezi meg a Földalatti beszélgetések 2009/2010-es őszi-tavaszi évadját. A rendezénysorozat kurátora: Ertsey Attila, helyszíne a FUGA.
szöveg és fotó: Vargha Mihály