Közélet, hírek

Októberben indul a Hengermalom-projekt tesztidőszaka

2024.09.16. 15:06

Október 11. és 20. között a Kelesztés programsorozattal indul a budai hengermalom épületeinek ideiglenes birtokba vétele. Az ipari műemlék közösségi hasznosítás keretében újul meg a Valyo, város és folyó kezdeményezésére és az építész stúdió részvételével. Az októberi tesztidőszakra még szeptember 19-ig jelentkezhetnek az érdeklődők programötletekkel.

 

Kelenföldön, az új Dürer Kert helyén lévő Budai Hengermalom azon kevés régi gőzmalmaink egyike, melynek épületei még napjainkban is állnak. Az ipari műemléki védelem alatt álló létesítmény 1909-ben vagy 1911-ben épült fel mintegy 10 ezer négyzetméternyi alapterületen, és egyike volt Budapest utolsó malmainak. Nemrégiben új fejezet kezdődött a hatalmas betontömbök történetében. Az üres hengerek hamarosan a városlakók közös ötleteivel telnek meg. A Hengermalom projekt a Valyo, város és folyó egyesület kezdeményezésére az építész stúdió részvételével valósul meg.

A projekt honlapja szerint a cél egy befogadó, közösségi és kulturális központ létrehozása, ahol egymás mellett elfér újrahasznosító műhely, közösségi iroda, gyermekmegőrző, vagy akár egy minőségi menza. Egy olyan önfenntartó ökoszisztéma, ahol a résztvevők alakítják a szabályokat, és közösen nagyszerű dolgokat alkotnak: szerelnek, főznek, mozognak, tanulnak, és együtt gondoldoznak a környék és a város jövőjéről.

A Hengermalom résztvevői különböző területekről érkeznek: értékteremtő vállalkozók, művészek, civilek és önkéntesek, akik együtt szeretnének részt venni a környezetük alakításában. 

Az új életre keltett ipari örökségek gyakran válnak közösségi és kulturális központokká, melynek Nyugat-Európában mára bevett gyakorlata van, de a közvetlen szomszédságunkban is található számos jó példa. Olyan helyszínek szogálnak inspirációként, mint a pozsonyi Nova Cvernovka, egy volt vegyipari iskola épületében kialakított közösségi és kulturális tér, vagy a bukaresti Halele Carol, egy korábbi ipari csarnokból és gyárépületből átalakított központ, mely ma koncerteknek, kiállításoknak, workshopoknak és más közösségi programoknak ad otthont. Belgrádban pedig egy régi siló épülete szolgál egyedülálló térként művészek, kreatív szakemberek és a helyi közösség találkozására a fenntartható turizmus és a helyi közösségépítés jegyében.

A Hengermalom projekt két ikonikus épület és a közöttük lévő udvar hasznosításával jön létre a Kopaszi gát szomszédságában. A projekt honlapja szerint az izgalmas ipari terekben rengeteg lehetőség rejlik, viszont még sok munka is, amíg jól használhatóak lesznek. Az első időszakban elsősorban a földszinti tereket és az udvart szeretnék belakni.

Az októberi tesztidőszak és a jövőbeni tervek 

Október 11. és 20. között rendezik meg a Kelesztés cmű programsorozatot, mely a Hengermalom közösségi hasznosításának egyik fontos mérföldköve. Ez az első esemény, ahol az érdeklődők találkozhatnak egymással, közösen felfedezhetik a malom különleges ipari tereit, és elkezdhetik belakni a teret.

A rendezvény első felében a Valyo és partnerei által szervezett közösségi, kulturális, gasztronómiai és szakmai programokkal várják a látogatókat, a második felében pedig teret adnak az érdeklődők ötleteinek. Lesz fényművészeti kiállítás, design, gasztro és vintage piacok, performanszok, design workshopok, betonsimogató, vertikális tánc, highline bemutató, outdoor mászófal, gyerekprogramok, épületbejárások, építészeti séták és zene a Valyo-tól megszokott hangulatban. További programötletekkel szeptember 19-ig lehet jelentkezni a ezen a linken.

A 2023-as év az építészet- és kultúrtörténeti kutatással, az állapotfelméréssel, a hasznosítási lehetőségek és a szabályozási környezet vizsgálatával telt az építész stúdió csapatával közösen. 2024 nyarán és őszén történt a környékbeli és regionális szereplők, és a lehetséges partnerek felkeresése, valamint a működési modell és beavatkozási lista kidolgozása.

Az októberi Kelesztés a programok közös tesztelésének az időszaka, ezt követi majd novemberben a középtávú terv kidolgozása a partnerekkel és a tulajdonossal közösen. A tervben már a lehetséges bérlőkre, működési modellre is javaslatot tesznek. 2025-től kezdődik meg az épületek fokozatos belakása, az infrastruktúra folyamatos fejlesztése, és a bérlői, látogatói kör kiépítése a környék fejlődésével párhuzamosan.