Technológia

Öt "fényéves" a magyar LED-es szabadalom

2014.09.17. 08:00

Áttörés a világítástechnikában: van 18 éves gyakorlat és egy ötéves, világra szóló, szabadalommal védett optikai rendszer, plusz egy csúcsminőségű, 18 elemből álló, kültéri- és beltéri lámpacsalád magyar fejlesztőktől, egy száz százalékban magyar tulajdonú cégben. Nagy Zsolt, a Hungaro Lux Light Kft. ügyvezetője mutatja be a kutatás-fejlesztési projekt rövid történetét és eredményeit. 

A történet 1996-ban kezdődik, ekkor született meg egy tisztán magyar kkv, amely a 2000-2001-es  években már elkezdett foglalkozni LED-es világítással. Ezt megelőzően főként hagyományos valamint fénycsöves világítástechnikára fókuszáltak, de miután a piac érdeklődése egyre inkább a led-világítás felé tolódott, a tulajdonosok 2008-ban döntő elhatározásra jutottak: pályáztak egy k+f projektre. Nyertek, és megalkottak egy 18 tagból álló lámpacsaládot, no meg egy szabadalommal védett optikai rendszert.

„A pályázat kiírása kapcsán – amire ad hoc jelleggel jelentkeztünk be  –  megkerestük a veszprémi Pannon Egyetemet illetve a Budapesti Műszaki Egyetemet, hogy konzorcium keretében induljunk közösen a K+F pályázaton, amelynek keretösszege mintegy 2,5 millió euró volt” – eleveníti fel Nagy Zsolt, a Hungaro Lux Light Kft. ügyvezető igazgatója a kezdeteket.

Őszintén meg voltak lepődve, amikor megkapták az értesítést, hogy a támogatást elnyerték. Ez egyben egy hároméves K+F folyamat kezdete volt, amelynek során igen gondosan, valóban az alapoktól közelítették meg a led-technológiát.

„Rögtön a legkisebb alkatrész tesztelésénél szembesültünk azzal, hogy bizony nem minden arany, ami fénylik, azaz a ledgyártóktól bekért hivatalos  adatlapok nagyon gyakran nem a .valós működési adatokat tartalmazzák. A saját termékfejlesztés során végig arra törekedtünk, hogy egy igazán tökéletes világítási rendszert tegyünk le az asztalra. Míg a termékfejlesztés elején még mi voltunk meglepődve, hogy aláírták velünk a támogatási szerződést, a folyamat végén már az NKTH volt meglepődve azon, hogy a teljes keretösszeget arra költöttük, amire kaptuk” – összegezte röviden Nagy Zsolt  az OGH Hírügynökségnek a három éves fejlesztés történetét.

Végül is egy 18 tagból álló  lámpacsalád lett a pályázati munka végeredménye, és „melléktermékként” keletkezett egy olyan, szabadalommal védett optikai rendszer is, amely a világon mindenképpen egyedülállónak mondható. Az  oltalommal védett LED-es közúti világítási rendszer igen nagy hatékonysággal segít az útra juttatni azt a fénymennyiséget, amit a diódák kibocsátanak magukból.

forrás: sajtóközlemény