A Palatinus városvédő és városszépítő Polgári Társulás egy önkéntes csoportosulás, melyet olyan szakemberek hoztak létre 1999-ben, akiknek közös érdekük Komárom városa kulturális örökségének ápolása, megőrzése. Megkölönböztetett figyelmet szentelnek a történelmi értékű komáromi erődrendszer megóvására, felújítására.
A Palatinus Polgári Társulás tagjai a 2000. évben kiemelt figyelemmel kísérik Komárom belvárosában az ez évben befejezésre kerülő Európa-udvar felépítését. Az épületegyüttes építése egyedi lehetőséget nyújt több lerombolt, eltávolított műemlék visszaállítására - pl. a város kútja, a Zenepavilon - valamint új műalkotások elhelyezésére: szobrok, emléktáblák, szökőkutak stb.
Az Euro Investa Részvénytársaság 1999 tavaszán kezdte meg Rév-Komáromban a Zichy palota belső, eddig kihasználatlan udvarának rendezését, az Európa-udvar építését. Céljuk egy olyan építészeti együttes létrehozása, amely számos vonatkozásban kötődik a történelmi Komárom építészetéhez, az itt élő magyarság történelméhez, ugyanakkor egyedülálló alapeszméjének köszönhetően egész Európát megidézi majd.
A tervek alapján egy középkori hangulatú teret negyvenhét európai ország és régió építészetét felelevenítő épület ölel majd körül, illetve az a hat kapu, amelyet a magyar történelem nagyjairól neveztünk el. Ami az épületek majdani rendeltetését illeti, a lakások és az irodák mellett elsősorban olyan hangulatos, a turisták számára is vonzó létesítmények kapnak majd helyet bennük, mint könyv- és régiségkereskedés, ékszerbolt, török cukrászda, kávéház, szálloda, a Vág-Duna-Ipoly Eurorégió központi irodája, valamint a Selye János Kollégium irodái.
Az Európa-udvar egyedi lehetőséget kínál új, magyar vonatkozású, történelmi jellegű műemlékek létrehozására, illetve régiek visszaállítására. Ilyen a város Díszkútja, 1878-ig az akkori Fő téren, a városháza előtt állt; a Zenepavilon, annak az épületnek a pontos mása, amely egykor az angolpark ékessége volt, s ahol Lehár Ferenc édesapja és Egressy Béni vezényelte a katonazenekart. Az épület-együttes része az egykori középkori katonai kilátótorony másolata is, amely 33 m magas lesz, tetejét apostoli kettőskereszt díszíti majd. Mindkét épület építési munkálatai befejeződtek már.
A magyar házon helyezik el D. S. Jurkovič szlovák építész emléktábláját, a szlovák házon pedig Kós Károly magyar építészét. A két ház közötti szoborfülkében kerül elhelyezésre Szűz Mária szobra, aki Magyarország és Szlovákia védőszentje. Az udvarhoz kapcsolódó Éneklő tenger utcáját az Európa védőszentjei szoborcsoport díszíti: Szent Benedek, Szent Ciril apostol, Szent Metód apostol, Svéd Szent Brigitta, Sziénai Szent Katalin és Szent Edit Stein-Keresztről Nevezett Teréz Benedikta.
Az Európa-udvart hat kapu köti össze a környező belvárossal. A kapukat és két tornyot a magyar történelem jeles alakjainak szobrai - Szent István, Gizella, Szent László, IV. Béla, Könyves Kálmán, Hunyadi Mátyás, Nagy Lajos, Mária Terézia, Luxemburgi Zsigmond -, címerei és emléktáblái díszítik majd. Elkészítésükre felvidéki magyar szobrászművészeket kérünk fel. Az udvar további dísze lesz még a Millénnium, az Országalma és a Szecesszió visszatérése szökőkút.
A városvédő és városszépítő Palatinus Polgári Társulás a fenti tervek megvalósításához igyekszik segítséget nyújtani, a gyűjtést a szobrok és egyéb képzőművészeti alkotások elkészítéséhez a Palatinus (non profit) Alap szervezi a kivitelező Euro Investa R.t. megbízásából.
Az Európa - udvar valamint Szent István király és Gizella királyné szobrai átadásának tervezett időpontja 2000. december 17. A többi szobor felavatása pedig a támogatások függvényében történik majd az ezt követő években. A Palatinus városvédő és városszépítő Polgári Társulás megbízott ügyvezetője Litomericzky Nándor, építész.
További információ az Európa - udvarról
vissza a műemlék rovat kezdőlapjához
Nám. gen. Klapku - Klapka tér 9.
945 01 Komárno, Szlovákia
Tel./fax: ++421-819-7731 831
www.europeplace.komarno.com
e-mail: europeplace@komarno.com