Épülettervek

Palotanegyed hallgatói ötletpályázat - Deichler Tímea és Jakab Dániel második díjas terve

2013.10.22. 08:44

A Pollack Mihály tér, Bródy Sándory utca és Gutenberg tér rendezésére kiírt hallgatói ötletpályázaton Deichler Tímea és Jakab Dániel második díjat nyert. Bemutatjuk a közlekedés rendezéséből kiinduló, de azon jóval túlmutató tervet.

Közlekedés rendezése

A közelmúltban pár utca felújítása megtörtént. Azonban ezeket a hangulatos utcákat még elnyomja a környező utak zsúfoltsága, elhanyagoltsága. Valamint a Palotanegyed legtöbb tere jelenleg nem tölti be funkcióját, ez is részben közlekedési problémákból ered. Így számunkra elsődleges kérdés a közlekedés rendezése, az intenzív gépjárműforgalom csökkentése.
 A Pollack Mihály térről az autóforgalmat elvezettük, egyedül a tér alatti mélygarázs maradt meg gépjárművek számára. A Bródy Sándor utcában a forgalmat csökkentettük, a parkolási zónákat módosítottuk. Terveink szerint a Gutenberg teret, mely sokáig körforgalom közepére emlékeztető helyzetben volt, a Bródy Sándor utca forgalom csillapításának köszönhetően már csak két oldalról övezné autós forgalom.

Közterületek szerepe

A Pollack Mihály teret kulturális funkciók övezik, környezetében kevesebb a lakóépület, így dinamikusabb, nyüzsgőbb térnek képzeljük el. A Gutenberg tér főként lakótömbök által határolt terület, nyugodtabb, statikusabb szerepet kapna. A Bródy Sándor utca terveink szerint tagoltabb képet mutat. Közepén, mely a terektől távolabb fekszik kisebb teresedéseket, marasztaló helyeket hoznánk létre.

Pollack Mihály tér

A Nemzeti Múzeum sűrű növényzettel körülvett épülete mögötti terület, melyet a környező funkcióknak köszönhetően magas zenei kultúra hat át. Jelenleg egyikkel sem kommunikál, azonban az autósforgalom kiszorításával a környező funkciók betörhetnek a térre, ahol elvegyülve, egymás erősítve élettel tölthetik meg azt. A tér közepén a múzeumkertet hosszabb szakaszon megnyitnánk, az itt található melléképület kávézóvá alakulna, mely mind a tér, mind a múzeumkert irányába kiülős hellyel bővülhet. A múzeumkert sűrű növényzete a térre is kitüremkedik, a közlekedési irányokat figyelembe véve, erősítve a terület dinamikus jellegét. A tér közbenső szakasza a kert megnyitásával besűrűsödik, itt kevesebb zöld, több burkolt felület kapna helyet, középen zenélő szökőkúttal. A téren a zöldfelületeket, térbútorokat a környező funkciók helyigényeit, közlekedési viszonyait figyelembe véve alakítottuk ki, valamint lehetővé teszik koncertet, előadást kiszolgáló színpad felépítését, piacok lebonyolítását.

Bródy Sándor utca

A hosszú utcát három részre osztanánk. A szélső részeken a terekhez közelebb parkoló zónákat alakítanánk ki, egy oldalon fűrészfogas elrendezéssel. A forgalomcsökkentés miatt keskenyebb út is elegendő, a fennmaradó hely a járda szélesedését eredményezi. A parkolósávot több fával tagolnánk. A középső rész, mely jelenleg is több vendéglátó funkciónak ad helyet, minimális parkolóhelyet tartalmazó hangulatos, kiülős terület lenne. Ez további hasonló funkciók betelepülését idézi elő, mely visszavehetné, egyenlíthetné a Krúdy Gyula utcában lévő vendéglátó helyek túlterjeszkeszkedését.

A Pollack Mihály teret és a Gutenberg teret egy alul fény, felül növény csíkkal kötnénk össze, mely így mind éjjel mind nappal egyértelműen jelként mutatja az utat a két tér között. Valamint több funkció ez alatt a fény által kijelölve kapna helyet. Mint a Bródy Sándor utcában lévő paloták, nevezetes épületek előtti padok, leírások, a biciklitárolók, a tereknél információs táblák, valamint a Gutenberg tér könyvespolcai. Ez a szinte majdnem nyílegyenes vonal az utca közepén lévő kiülős résznél törik, felszakadozva kiemelve azt.
 Amellett, hogy a fény biztonságérzetet ad az ott lakók számára, új értékkel gazdagítja az utcák látványát, önmagában is apropót nyújtva a sétához.

Gutenberg tér

A Gutenberg tér már nevében is hordozza elsődleges funkcióját, mely szerintünk belvárosi könyvpiac lenne. A két forgalmasabb oldalán sűrűbb növényzet határolva, a sarkokon megnyitva, mivel ezekre a pontokra érkeznek meg a környező utcákról. A teret a Bródy Sándor utca felől könyvespolcok határolnák, az nyugati oldalán lévő árkádsor alatt kávézó kap helyet. A hétköznapokon tér közepén fákkal övezett nyugodt terület helyet biztosít pihenésre kikapcsolódásra, míg a hétvégéken felolvasóestek, könyvpiacok, különböző interaktív események színterévé válna.
Jelenleg a téren található játszótér helyett a tér közelében lévő Rákóczi téren javasoljuk nagyobb, biztonságosabb, kis gyerekek igényeit jobban kiszolgáló terület létesítését.

Paloták szerepe

Számunkra fontos, hogy ráirányítsuk a figyelmet a területen található építészeti értékekre. Ezt egyrészt a funkciók a közterekre való kivetülésével, az épületek és a terek kapcsolatával érnénk el. Ugyanakkor a terület kiemelt építészettörténeti jelentőséggel bír, hiszen Európában sehol máshol nem találhatók egy helyen, ilyen nagy számban eklektikus épületek. Ennek kiemelésére a paloták, és egyéb jelentősebb épületek elé rájuk irányítva padokat helyeztünk el, mely mellett közvetlen táblán olvasható az épület története, szerepe. Ezek a padok a Bródy Sándor utcában a fény csík alatt kiemelt szerepet kapnak. A Pollack Mihály téren is észrevehetően helyezkednek el, így meghatározva egy építészettörténeti séta útvonalát. Ezen épületek előtt növényzetet nem telepítettünk, valamint helyüket figyelembe véve alakult a járda helyzete is.

Deichler Tímea és Jakab Dániel

Értékelés

A II. díjat nyert, 20. sorszámú, HYQUEA kódszámú pályázat értékelése

A pályamű – nagyon helyesen – vizsgálatai középpontjába a közlekedést helyezi, amelynek megoldására egyszerű, jól átlátható és működőképes javaslatot tesz. A Pollack tér forgalommentesítése olyannyira reális, hogy az önkormányzat rövidtávú terveiben is szerepel. A Bródy Sándor utca forgalomszervezése is átgondolt – a „középről" két irányba terelt forgalom, az egyoldali „fűrészfogas" parkolás és az ezekre reagáló (utca)térszervezés szép, hármas tagolást biztosít az utcának. Szellemes az alul fény-, felül növénycsík, mint összekötő elem alkalmazása, de jobb lett volna, ha kevesebb helyen jelenik meg ez a bútor, mert akkor a valóban „fontos" pontokra terelné a hangsúlyt. Ilyen például a Gutenberg tér, amelynek nyilvános könyvespolcai nagyon szerethetőek – akárcsak a tér kialakítása, amely nagyvonalú, egyszerű, jól berendezhető és használható, köszönhetően az egybefogott burkolatnak és az árnyékolást biztosító fáknak. Szintén kedvező – ha nem is ennyire telitalálat – a Pollack tér rendezése, amely belső tagolásokkal, finom irányváltásokkal operál, néhol óhatatlanul a formalizmus csapdájába sétálva. A pályamű kiegyensúlyozott, elegáns munka, amelynek az értékén a rengeteg szó-elütés sem tud érdemben csökkenteni (bár nagyon kár értük). A pályaművet a bírálóbizottság második díjban részesítette.