Az Xdot Építésziroda Budaörsön, egy újraosztott telektömbön kapott izgalmas felkérést egy családiház tervezésére. Az építtető elképzelései szerint a családja lakhatását biztosító, a jelenlegi kornak megfelelő építészeti kialakítású, energiatakarékos és komfortosan lakható családi házat szeretett volna kialakítani.
Az ingatlan szabadon álló beépítésű. A telek erősen lejt északkeleti irányba, felső egyharmadában már 180 fokos panoráma tárulkozik fel, így az egyik legfontosabb szempont az volt, hogy a kilátás befogadására a lehető legtöbb ablak nyíljon észak felé. A teraszokról a budai hegyek egyedülálló látványt kínálnak.
A tervezés kezdetekor a tervező azt a magassági pontot kereste, ahonnan a panoráma a legjobban élvezhető. Az emeleten egyértelmű volt, hogy jó lesz a kilátás, de már a földszintet is olyan magasra akarta pozícionálni, hogy a nappali teréből is megmutatható legyen a látvány. Ennek érdekében lényegében minden helyiség teljes felületen nyitott északkeleti irányban – jelen esetben tehát nem az égtájfelé tájolás volt a legfontosabb szempont, hanem panorámára történő irányultság vezette a tervező kezét.
Tömeg és anyaghasználat
A lakóépület pince+földszint + 1 emeletes kialakítású. A tömegformálás során a környező településszövetben is megjelenő, modern építészeti karakterű, lapostetős épületet terveztek. Az épület kompakt tömegformálása alapvetően visszafogott, de minőségi anyaghasználatú, amely egyszerű gesztusokkal hoz prémium összhatást. A tömeg a mögöttes funkciók differenciáltságát őszintén követi, így bizonyos esetekben bezárkózik. Az épület anyaghasználatát a természetesség jellemzi. A homlokzatokon legnagyobb felületen törtfehér és világosszürke színezés, míg a visszahúzott felületek mentén kőburkolat és TRESPA homlokzatburkolat került fel. Bel- és kültéren is több helyen megjelenik a látszóbeton mint végleges felület, hiszen az építtető szerkezetépítő, ezért különös figyelmet fordított arra, hogy ahol lehetséges, (a nyers beton a támfalon vagy akár az enteriőrben) ez megjelenhessen.
A teraszok- erkélylemezek a homlokzatot horizontálisan tagolják – közrefogva a panorámára irányuló hatalmas üvegfelületeket. A hátsó homlokzatokon az épület tömbszerűségét a vakolati színhasználattal oldja. A teraszok víztiszta, edzettüveg-korlátjai sem állnak a panoráma útjába.
Közlekedési kapcsolatok
Az ingatlan az utca felől meredek rámpán közelíthető meg, gépkocsival és gyalogosan egyaránt, a gépkocsitárolás épületen belül történik. A bejutás a főhomlokzaton elhelyezett fedett előtéren keresztül lehetséges.
Belső elrendezés – alaprajz
A pinceszinten találhatók kiszolgáló funkciók, a földszinten a közösségi életterek, míg az emeleten a hálószobák. A ház tengelyébe tervezett lebegő lépcső egyszerre köti össze a szinteket, és választaj el horizontálisan a funkciókat. Jól érzékelhetően vágja el a vendégblokkot a nappalitól vagy a szülői hálóblokkot a gyerekek világától.
Gépészet
A ház építészeti és gépészeti rendszereit az energiahatékonyság szemléletében alakították ki. A zsaluziával ellátott ablakok, a hőszigetelés vastagsága és a tetőkialakítás az épület energiaigényét passzív módon csökkentik. A hőszivattyús felülethűtő / -fűtő rendszer, a hővisszanyerős szellőzőgép és a tetőn elhelyezett napelemek aktív gépészeti rendszerekkel viszik tovább ezt a gondolatot.
Az építész személyes élménye a végleges házat látva
„Az elmúlt évek legsikeresebb munkájának látom, mert a beruházó a megvalósítás utolsó percéig ragaszkodott az eredeti, közösen megalkotott víziónkhoz. Tehát amellett, hogy jó látni azt, hogy a valóságban is működnek a helyiségkapcsolatok és a telepítés, kifejezetten jól esik, hogy a végén nem történtek olyan változtatások anyagi vagy más megfontolásból, amely a koncepciót elrontotta volna. Ennél az épületnél úgy gondolom, hogy a gondosság és a precíz kivitelezés nagyon előremutató végeredményt hozott!
Krupp Márton"