Programok
Pécs-Ars Geometrica 2008/ Nemzetközi konferencia és workshop
2008.06.04. 10:07
A tavaly kedvező nemzetközi szakmai és közösségi visszhanggal elindított Pécs – Ars GEometrica (P-AGE) program célja, hogy széles körben felhívja a figyelmet a művészetek és a tudományok művelői között zajló interakció eredményeire és bemutassa a közös gondolkodás alkalmazásának változatos lehetőségeit.
2008. június 14-17., Pécs
Pécs-Ars GEometrica 2008
SZERKEZET ÉS KÖRNYEZET
Interakciók és határátlépések a művészetben és a tudományban
2008. június 14-17., Pécs
A P-AGE olyan kulturális határjelenségeket helyez előtérbe, amelyek a világ jelenségeinek kreatív megközelítésére, az intellektuális kíváncsiság, a fantázia és az esztétikai érzékenység együttes fejlesztésére sarkallnak. Kapcsolatot létesítenek a művészet és a tudomány eredményeire nézve meghatározó különféle tudásformák és eltérő kulturális mintázatok között.
Előadóink, résztvevőink változatos tudományterületek és művészeti ágak nemzetközileg elismert művelői. A P-AGE feladatának tartja a hagyományos és a kortárs tudományos-művészeti értékek közösségi értékekké tételét. A mindenki számára nyitott ismeretterjesztő konferencia-előadások mellett reprezentatív kiállítás, szabadtéri workshop, színházi előadások, koncertek, bemutatók, filmvetítések és interaktív játékok várják az érdeklődőket.
A környezet és egészségkultúra idei pécsi évében témánk: Szerkezet és Környezet – Interakciók és Határátlépések a Művészetben és a Tudományban. A P-AGE 2008 az Európai Unió által meghirdetett Kultúrák Közötti Párbeszéd Európai Évének hivatalos rendezvénye és a 2010-ben Pécset megrendezendő Bridges – Mathematical Connections in Art, Music and Science Világkonferencia előkészítő eseménysorozata.
A P-AGE 2008-ról címszavakban:
Nemzetközi konferencia-szekciók
- Bauhäuslerek Pécsett, Európában és a nagyvilágban
- Művészet-Tudomány-Innováció
- Művészet s tudomány az iszlám ornamentikában, építészetben, csempeművességben és zenében
- Bemutatkozik a „ScienTile Projekt”
- P-AGE híd a Bridges-re - Bemutatkozik a Bridges Világkonferencia
- „Művészet határok nélkül a határtalan városban” – MADI előadások
- Nyolcvan éve született Erdély Miklós. Kreativitási gyakorlatok, Fantázia fejlesztés, Interdiszciplináris gondolatok. (Könyvbemutató és kerekasztalbeszélgetés)
Iszlám design workshop
Jay Bonner (USA), Jean-Marc Castera (FR) vezetésével
További műhelyek
Platóni testek és perzsa kupolák – ZomeTool Workshop – Reza Sarhangi (USA)
Kepleri csempe workshop – Craig S Kaplan (CAN)
A mediterrán csempeművészet geometrikus motívumai különböző technikák tükrében
Játék a platóni testekkel – interaktív számítógépes játékbemutató
Kiállítások:
Ferhan Kiziltepe (Törökország) mikrotárlata
MOBIL MADI MÚZEUM – Nemzetközi Kiállítás és Dokumentációs Tárlat
Válogatás 15 ország 100 művészének alkotásaiból
Színházak
Színpadi játék a Bauhaus jegyében – Absztrakt Színház, vezető: Békés Rozi (Budapest)
A négyzet utazása: In memoriam Victor Vasarely – Multimediális előadás
Vjacseszlav Kolejcsuk Totális Színháza (Moszkva, Oroszország)
Továbbá koncertek, filmvetítések, beszélgetések, kirándulások és egyéb programok
Előadók:Reza Sarhangi (professzor, a Bridges Organization elnöke – USA)
Jay Bonner (építész, kutató, design-tanácsadó – USA)
Jean-Marc Castera (multimédia-művész, designer – Franciaország)
Jaildo Marinho de Costa (MADI-művész, Franciaország)
Selda Kalfazade (a Topkapi Palota Múzeum kurátora – Törökország)
Ferhan Kiziltepe (matematikus, képzőművész – Törökország)
Craig S. Kaplan (matematikus – Kanada)
Keserü Ilona (festőművész)
Fajó János (képzőművész)
Mengyán András (képzőművész, designer)
Kismányoky Károly (grafikus)
Csáji Attila (képzőművész, a Nemzetközi Kepes Társaság elnöke)
Várkonyi György (Baranya Megyei Múzeumok Igazgatósága, főmuzeológus)
Bakos Katalin (Magyar Nemzeti Galéria, főmuzeológus)
Bajkay Éva (Magyar Nemzeti Galéria, főtanácsos)
Darvas György (MTA tudományos főmunkatárs, Symmetrion, igazgató)
Dárdai Zsuzsa (a Nemzetközi Mobil MADI Múzeum alapító-kurátora)
Saxon-Szász János (a Nemzetközi Mobil MADI Múzeum alapító-kurátora)
… és sokan mások.
Részletes információ és regisztráció: fenyvesi.kristof/kukac/pecsikult.hu
További információ: www.setaterfesztival.hu/page
Rendező: Pécsi Kulturális Központ & Spidron Forces
Főtámogató: Európa Kulturális Fővárosa – Pécs2010 Menedzsment Központ
Művészet és tudomány. Két út a világ és önmagunk megismeréséhez. A kétféle megközelítés az ősidőkben szerves egységben létezett, később hosszú évszázadokon át távolodott egymástól, de kölcsönhatásainak nyomai mindvégig kitapinthatóak maradtak. Napjainkban, a globalizálódó kommunikáció korszakában művészet és tudomány ismét integrálódni látszik.
A nemzetközi sikerű, tavaly útjára indított Pécs-ArsGEometrica (P-AGE) programsorozat a valaha szétszakított tudásformák és nyelvek – immár csak egymás tudomásulvételével és együttműködésével lehetséges – újraértelemezésének ad esélyt és egyben otthont. A P-AGE program célja, hogy széles körben felhívja a figyelmet a művészetek és a tudományok művelői között zajló interakció eredményeire, és eközben bemutassa a közös gondolkodás pedagógiai alkalmazásának változatos lehetőségeit is. Ennek jegyében mindenki számára nyitott ismeretterjesztő konferencia-előadások, reprezentatív kiállítások, szabadtéri workshopok, koncertek, színházi előadások, filmvetítések és interaktív játékok várják az érdeklődőket. Az Európa Kulturális Fővárosa program felvezető évének kiemelt eseményét jelentő P-AGE az Európai Unió által meghirdetett Kultúrák Közötti Párbeszéd Európai Évének hivatalos rendezvényei közé is bekerült, s emellett a 2010-ben Pécsett megrendezendő Bridges – Mathematical Connections in Art, Music and Science Világkonferencia előkészítő eseménysorozata.
Az idei, „Szerkezet és Környezet” alcímet viselő négynapos rendezvény rendkívül változatos programkínálatában hangsúlyt kapnak az építészet, a díszítőművészetek és a design különlegességei. Bepillantást nyerhetünk az iszlám ornamentika, a geometrikus díszítések rejtelmeibe, valamint a török és perzsa kupolák, platóni testek, poliéderek, illetve a különböző geometriákban történő (pl. gömbfelületek, hiperbolikus felületek) csempézések világába. A rendezvénysorozat felvillantja a csupán érzékszervekkel tapasztalható felszíni világot áttörő absztrakció és a tudományos szemlélettel átitatott képzőművészeti gondolkodás érdekes példáit. Az orosz avantgarde hagyományokon nyugvó konstruktivizmus eredményeitől a bauhaus iskola funkiconális, redukcionista szemléletén át a mai, tudományos és informatikai eszközökkel támogatott design-alkotásokig nyújt bepillantást a tudás és alkotás folyamataiba. Kortárs kinetikus és úgynevezett „polidimenzionális” köztéri műalkotások és geometrikus műveket felsorakoztató kiállítások hozzák még közelebb a tárgyalt eszmerendszert a közönséghez. Találkozhatunk a MADI (Mozgás-Absztrakció-Dimenzió-Invenció) irányzat képviselőinek műveivel is, a nemzetközi kiállítás és dokumentációs tárlat 15 ország 100 művészének alkotásaiból válogat. Bemutatkozik a ScienTile Projekt, amely a tudományos és művészeti szemlélet ipari alkalmazásának lehetőségeit tárja föl, egy hosszútávú együttműködés keretei között, amelyben központi szerep juthat a helyi Zsolnay Kerámia Manufaktúra fejlesztőinek is.
A különleges formavilágok azonban nem csak tárgyiasult alkotások képében jelennek meg. Az Absztrakt Színház a Bauhaus jegyében fogant ötletekkel és kísérletező kedvvel tárja elénk a húszas évek összművészeti törekvéseit. A Bauhäuslerek hagyományait folytató színház előadása a fény, a formák, a mozgás és a hang szintézise nyomán készül. Multimediális performansz keretében a pécsi születésű Victor Vasarelynek állít emléket az orosz Totális Színház. Az elektronikus zajokból, konstruktív dekorációkból, video-vetítésekből és színész-táncosok közreműködésével létrejövő, élőképekből álló darabot szuprematista képek, műtárgyak, motívumok megjelenése teszi teljessé. A P-AGE programjából természetesen nem hiányozhatnak a különböző önálló koncertek, és más zenei előadások sem. Az összkép teljessége végett pedig dokumentum- és portréfilmeken keresztül láthatunk és hallhatunk művészeti és tudományos értelemben is egyedülálló érdekességeket.