Közélet, hírek

Pécs, Essen, Isztambul

2006.04.12. 11:26

Az EU eredményt hirdetett a kulturális fővárosok versenyében

Népszabadság • Szőcs László • 2006. április 12.

Pécs, Essen, Isztambul - e háromra szűkült azon városok listája, amelyeket az EU szakmai zsűrije Európa 2010-es kulturális fővárosának ajánl. A végső döntést a kulturális miniszterek hozzák meg novemberben, ám a várakozások szerint jóváhagyják a mostani javaslatot.

A bírálóbizottságnak Pécscsel volt a legkönnyebb dolga, hiszen a magyar kormány már korábban győztest hirdetett a versengésben, és egyedül ezt a várost terjesztette az EU döntéshozói elé. Mint Sir Jeremy Isaacs, a testület elnöke ked den Brüsszelben elmondta, ”bizonyos fokig váratlanul érte” őket, hogy Magyarország éppen a baranyai megyeszékhelyt jelölte, de Pécs ”nagyon kellemes meglepetést okozott”. Beadott pályázatát egyhangúlag ajánlják elfogadásra az EU-tanácsnak. A városnak viszont azt tanácsolják, minél hamarabb nevezzen ki művészeti vezetőt, aki kapjon ”bizonyos fokú függetlenséget”. Elismerik Pécs határrégiós szerepét, kulturális sokszínűségét, az Európai Bizottság közleménye ”Budapest után Magyarország második kulturális központjának” nevezi a várost.

Nehezebb döntést kellett hoznia a grémiumnak a két-két felterjesztett német, illetve EU-n kívüli város esetében. Mint Sir Jeremy elmondta, mindkét esetben hajszálnyi különbség döntött. A brüsszeli sajtóteremben a német regionális média óriási érdeklődésétől övezve jelentették be, hogy a Ruhr-vidéki Essen pályamunkáját meggyőzőbbnek találták Görlitz-Zgorzelec, szászországi német-lengyel határvárosénál.

A magyar és a német város emellett egy óriást is kap maga mellé harmadik ”testvérnek”. Az EU-n kívüli Isztambul és Kijev versenyében ugyanis a 15 milliós török metropolis maradt állva, amely arra építette fel a pályázatát, hogy a civilizációk földrajzi és kulturális metszéspontjában helyezkedik el.

Mint elhangzott, a leendő győztesek egyformán részesedhetnek az EU forrásaiból. Toller László pécsi polgármester nemrég Brüsszelben elmondta: városuk 36 milliárd forint fejlesztési segítségre számít. Ennek mintegy 10 százalékát fedezik önerőből, a többit a központi büdzséből, illetve EU-pénzekből teremtik elő. (Az összeg fedezéséről a város és a kormány az elmúlt héten szerződést is kötött.) Pécs - ahol egyébként a legmagasabb az idegen nyelveket tudók aránya Magyarországon - a határokon átnyúlóan, Olaszország, Horvátország, Szerbia, Románia felé is kitekintve, sőt, török együttműködésben kívánja sokszínűvé tenni a programsorozatot.

Forrás: Népszabadság