Helyek

"Pécs szíve új ritmusban" - a The LivCom Awards 2007 pályázat összefoglalása

2007.11.23. 09:25

The International Awards for Liveable Communities (The LivCom Awards) a világ egyetlen versenye a helyi közösségek számára, amely a környezetgazdálkodásra és az életképes közösségekre összpontosít.
Pécs városának a versenyen való megjelenéséről

Idén Westminster ad otthont a The LivCom Awards rendezvényeinek, melynek utolsó programja a november 22-26. között tartandó prezentációs események. Ebben a sorban kapott helyet Pécs városa is, melynek bemutatkozó írását most közöljük. (a cikk alatt letölthető az angol nyelvű prezentációs anyag)

Pécs szíve új ritmusban – The New Rhythm af the Heart of Pécs

Pécs város vezetése 2004-ben (annak hatására, hogy az ókeresztény síremlékek a Világörökség részei lettek) Világörökség Zóna kialakítása mellett döntött, hogy megfelelő védelmet biztosítson a Világörökség-helyszíneknek. E terv megvalósítását egybekapcsolta a belváros várfalon belüli részének komplex revitalizációs programjával annak érdekében, hogy a belvárosban élők számára megújult lakókörnyezet alakuljon ki, amihez a közösség újraszervezése is cél volt (belvárosi szomszédság); továbbá, hogy a turisták számára vonzó célponttá tegye a várost, de egyben a műemlék-együttest körbevevő infrastruktúra alkalmas is legyen a növekvő turistaforgalom okozta környezetterhelés kezelésére.

E szándékoknak megfelelően kialakításra került a ROP pályázat támogatásával a Világörökség látogatóközpont, megújításra került annak környezete, új zöldfelületek (Barokk park) új sétányok (Janus P. – Esze T.) kerültek kialakításra és a már meglévő zöldfelületek is felújításra kerültek (Sétatér). 2004- és 2007 közötti időszakban mintegy 3000 nm új zöldfelület kialakítása és közel 200 nm korábbi zöldfelújítása történt meg.
A megújult belváros kiváló helyszínt biztosít a kulturális rendezvények megszervezésére, így a hagyományok, kulturális tradíciók ápolására, amire a Sétatér Fesztivál is jó példát jelent, amely keretében a modern és hagyományok kulturális események mellett a városban élő nemzetiségek hagyományos értékei is bemutatásra kerülnek.

A Világörökség zóna védelmében a Trendsetter Projekt keretében forgalom-mentes és forgalomcsökkentett övezeteket hozott létre a város, amihez új parkolási rendet alakított ki, és megteremtette a belváros körüli parkolók és a P+R típusú parkolók rendszerét. Ezen túlmenően a belvárost elkerülő út megépítésével (Ágoston tér) lehetővé tette a forgalomcsillapított övezet kikerülését. Ehhez az Ágoston teret is átépített, és ott is a várfal mentén sétányt hozott létre (zöldfelület).
A forgalomcsökkentést és a belváros környezetterhelésének csökkentését is szolgálta, hogy a város lehetőséget biztosított az Árkád Üzletközpont felépítésére, ami lehetőséget adott, hogy a kis boltok kimenjenek a belvárosból, így az azokat áruval ellátó teherautók is. Ugyanakkor az Árkád mint új közösségi agóra is funkcionál, így alkalmat ad számos közérdekű városi rendezvény megtartására.

A Világörökség Zóna védelmét szolgálja továbbá a közszolgáltatások környezettudatos átalakítása: speciális kis tömegű hulladékgyűjtő-jármű alkalmazása, amely védi a díszburkolatot, kisebb az emisszió, elektromos postaautó, korszerű buszok a belvároson átmenő járatokra (és lassan az egész városban).
A belvárosi közösségi élet újjászervezését a Civil Közösségek Háza felújítása, valamint a „belvárosi szomszédság” civil kezdeményezés támogatása is szolgálta.
Mindezen eddigi intézkedésekkel a város vezetése elősegítette, a várfalon belüli városrész történelmi és kulturális értékeinek megőrzését és egyben lehetőséget teremtett az élhető belvárosi környezet kialakítására.

A további tervek között szerepel az EKF program kapcsán a terek és parkok revitalizációja és a felszín alatti vizek felszíni kivezetése (ezáltal is javítva a város mikroklimáját), amely projektek eredményeként további városrészekre is kiterjed az épített környezet és zöldfelületek megújítása, amely térszerkezetben bekövetkező változások az ott élők közösségi életére is remélhetőleg fejlesztőleg hatnak.

A közeljövőben a belváros megújításához hasonló komplex projektet jelent a Zsolnay Kulturális Negyed kialakítása is, amely során megújításra kerül az épített környezet, különös tekintettel az ipari műemlékekre, valamint új zöldfelületek és kulturális rendezvényeknek helyt adó terek kialakítása történik meg.


The LivCom Awards

The International Awards for Liveable Communities (The LivCom Awards) a világ egyetlen versenye a helyi közösségek számára amely a környezetgazdálkodásra és az életképes közösségekre összpontosít.
A LivCom Awards célja, hogy bátorítsa a legjobb gyakorlatot, újítást és irányítást annak érdekében, hogy olyan rezonáló, környezetvédelmileg fenntartható közösséget biztosítson, amely javítja az életminőséget.
A LivCom Awards öt népesség-kategóriát fed le. A közösségeket nem a többi résztvevővel hasonlítják össze a saját népességkategóriájukból, hanem összevetik teljesítményüket a különböző bírálási szempontokkal az adott kulturális, politikai, gazdasági, földrajzi és éghajlati viszonyok között.

részletek: http://www.livcomawards.com