Egyéb cikkek

Pécs város központjának megújítása

2008.07.28. 10:28

Kiemelt megvételben részesült 2. sorszámú pályamű
Alkotók: LéptékTerv Tájépítész Iroda
Vezető tervező: Szakács Barnabás

Kiemelt megvételben részesült 2. sorszámú pályamű
Alkotók: LéptékTerv Tájépítész Iroda
Vezető tervező: Szakács Barnabás
Szakági tervező: K. Boda Ilona
Munkatársak: Esztergomi Judit Réka, Komlósné Hlatky Katalin, Jáger Tünde, Jávori Krisztina, Szabó Franciska, Fehér Gábor, Tóth Eszter, Sárospataki Máté

 


Részletes bírálat:

A tervezők hosszú távon is használható, többféle térhasználatra is lehetőséget nyújtó javaslatot tettek. A Széchenyi tér megfelelő arányú megosztásával több magassági szintet határoz meg. A Dzsámi előtti ferde lépcsővonulattal elhatárolt sík, mint a belvárosi templom előtere, ferdeségével finom átmenetet képez a tér főtengelye és a Dzsámi ferde tengelye között.

Egy lejjebb lévő sík, ahova a lépcsők érkeznek, keresztirányú síkban lévő átkötésként mműködik a tér két oldala között. Erről az akadálymentes átjárást biztosító szintről markáns, többfunkciójú tereplépcső vezet le a legnagyobb térrész irányába.

E tereplépcső a terv egyik jelentős és kedvező javaslata. Növénylépcső (zöldfelületek ültetett fákkal), gyaloglépcső ülőfelületekkel, vízlépcső (kaszkád), majd a tér tengelyére szimmetrikusan ezen elemek ismétlődnek.

A Széchenyi tér a mediterrán hangulatú Pécs "vízhiányos" tere. A szabadon, szélesen folyó, csobogó víz szabályos medencében tartva, a terv erény.

A szimmetrikus térképzés a tér hagyományának tiszteletét mutatja. Az átláthatóság megtartásával a tér elemeinek élvezhetőségét biztosítja. E tekintetben a Városháza elé telepíteni javasolt fák a Zsolnay kúttól szokásos fotózási irányban a Dzsámi látványát takarja. A tér épületek mentén kialakuló használati sávját jól csatlakoztatja a térközéphez.

Megvalósíthatóság szempontjából a terv semmilyen speciális vagy bonyolult elemet nem tartalmaz. Nagyon precíz zöldfelület, illetve növényvizsgálatot tartalmaz a má. A megtartásra érdemes növényzet minden elemét meghagyják, megfelelő helyekre új fákat, zöldfelületet javasolnak.

A Dzsámitól délnyugatra kialakított kisméretű, délkelet felé nyitott gödörbe lépcsőzött téri elem nem illeszkedik a terv nagyvonalúságához. A fákkal beültetett szűk térség "ülő lámpákkal" tovább zsúfolt öble az amúgy beszélgetésre, kiscsoportos félrehúzódásra alkalmas térrész használhatóságát erősen korlátozza, elaprózott elemkészlete vizuálisan zavaró együttest képez. E terület kialakításánál a földes, aljnövényzetes, fás betelepítés kedvezőbb lenne.

A részletjavaslatok közül a Bíráló Bizottság kiemeli a térburkolat Király utcába való bevezetését! Ez a javaslat a Széchenyi tér és a Király utca gyalogosoknak átadott egységes városi térrendszerré válásának feltétele.

A Szentháromság oszlop helyén tartása a hagyományőrzés része, a tervnek ez is előnye. Meggondolandó az emlékoszlop hajdani, eredeti posztamensének, illetve a térszinti díszkerítés rekonstrukciója.

A Bíráló Bizottság ellenzi a tér alsó részére javasolt 2-2 db pavilon (pavilon-pár) elhelyezését. Egyedül a Király utca kiérkezésénél javasol egy újságos pavilont, mert annak ottléte a városi hagyományok része (egykori "köpködő").

Igen kedvező a fényjátékra vonatkozó javaslat. Az éjszakai látvánnyal a pályázók többsége nem foglalkozott.

Közlekedési javaslatok közül a Teréz utca iránya kifogásolható, mivel a József utca felé északi irányban nem teszi lehetővé a terület gépkocsis elhagyását. Kedvező viszont a tömegközlekedés fizikai lehetőségének a tér szélein való megtartása. Ez távlatilag rugalmas döntési feltételeket hagy a városnak.

Jó a közterület-kialakítási javaslat a Boldogság Háza körül, illetve a Zsolnay kútnál is.

Jó ötlet az "ülőlámpa", bár annak tartósságára, használhatóságára csak a részlettervek ismeretében lehetne jobban következtetni.

A térközép leérkezésénél hiányolja a Bizottság a néhány lépcsős szintkülönbséget a síkban levő burkolatváltás helyett. Ugyancsak hiányolja az új fák alá kerülő vízszintes kiülők markánsabb fizikai elhatárolását a térközéptől, illetve az ápületek előtti sávtól.

Kedvező a terv az akadálymentesség szempontjából is. Minden magasságban elkülönölő tömeges használati szintje kerekes székkel megközelíthető.

A szobrok, emlékművek (Szentháromság, illetve Hunyadi) meghagyása eredeti helyén ugyancsak a hagyományok tiszteletét mutatja.

A pályázat dicséretes módon tartalmazza a zöldfelületek felmérését és értékelését, javaslat tudatosan épít az értékek megtartására. A terv nagyjából a jelenlegi zöldfelületi arányokat teremti újra, sokrétű zöldfelület alkalmazással. A növénytelepítés és burkolati struktúra egységes szemlélettel megoldott.

A pályaművet a Bíráló Bizottság kiemelt megvételben részesítette.