Egyéb cikkek

Pécsi Belvárosi Plébániatemplom – Harangláb tervpályázat

2001.07.08. 22:00

Tervező: Berecz Tamás.

tervező: Berecz Tamás
vezető tervező konzulens: Patartics Zorán
makett: Szabó Miklós

 


 

"tudod, olyannak kell lennie,
ne legyen túl magas, legyen teteje, és látszódjanak benne a harangok,
mert ahogy azok mozognak, külön-külön, az nagyon szép
magukra vonzzák a tekintetet"
a nagymamám

 

A homlokzatok:

 

 

 

Részlet a műleírásból:

"Tehát a harangfal, mint járható út:
A harangfal a templom meglévő épületének, és környezetének következménye.

– Alkalmazkodik a templom fal-nyílás jellegéhez, hiszen egy felvastagodott falról van szó, ami az egyetlen nagy nyílásába, mintegy keretbe foglalja a harangokat.

– A Körmendy-féle bővítés második karéjának módosulása, illetve a végén lévő bástyaszerű képződmény felértékelődése.

– Nem akar úgy viselkedni, mint egy rátét a meglévő részekre. Inkább összefonódik azzal, áthatásba kerül vele. Ezt hangsúlyozza a dél-keleti oldalra került eléfalazás is, ami a középső karéj módosulás utáni vonalszerű lefutása.

– Szinte minden áthatása síkszerű. Megkülönböztethetőséget csak az alkalmazott kőanyag méretének változása okoz. A kőfelületek egymásmellettisége teszi árnyalttá a viszonyokat.

– Megjelenésében tömbszerű. Nem önmagában esztétizál, a harangok a látványukkal, mozgásukkal és hangjukkal teszik széppé.

– Új helyzetet teremt a bástyaszerű rész és a kápolna viszonyában, alaprajzi mérete miatt erősen kommunikál a Szent Mór kápolna íves tömegével.

– A perspektivikus problémákat jellegéből adódóan kezelni tudja. A Széchenyi tér aljából egy fal bütüjeként látszik, a Hunyadi utcából való látványa jól értelmezhető.

– Magasságát a kupola párkánymagassága határozza meg. Nem kerülnek ezáltal konfliktusba. (a konzultáción a harangok magassági elhelyezésével kapcsolatos javaslatot és az akusztikai kérdéseket, a mellékelt akusztikai műleírás elemzi, és korrigálja.)

– Tiszteletben tartja a Dzsámi régi épületét annak párkányától elhúzva épül.

– A falszerkezetek vasbeton maggal készült kőfalak. A kőanyag megegyezik a Körmendy-féle bővítés mészkövével. Itt fűrészelt felülettel 20 cm magas sorokból rakva.

– A harangfal fedése előpatinázott rézlemez, amely már az építéskor megegyező színű a Dzsámi kupolájának jelenlegi fedésével.

– Az arcával és a hangjával az egyházközösség és a plébánia felé fordul."

Berecz Tamás