Kiosztották Japánban az idei Praemium Imperiale-díjakat. A művészetek Nobel-díjaként is emlegetett elismerést "Világkultúra díj Takamatsu herceg emlékére" névvel a Japán Művészeti Társaság adományozza 1989 óta, évente öt-öt művészeti kategóriában: festészet, szobrászat, építészet, zene, film/színház. A komoly pénzjutalommal járó rangos díjat Peter Zumthor svájci építésznek ítélték. Festőként Richard Hamilton, szobrászként Ilya és Emilia Kabakov, zenészként Zubin Mehta, a színház/film kategóriában Sakata Tojuro nyerte el 2008-ban a Praemium Imperiale-díjat.
Zumthort mint "igazi építészt" méltatta a bizottság. Az építészt, aki kitartó aprólékossággal és alapossággal vizsgálja meg a leeendő épület helyszínét, környezetét, funkcióját, hogy a legmegfelelőbb anyagokat találja meg. Az építészt, aki nagy súlyt fektet a mesterségbeli tudásra, és figyelme minden részletre kiterjed. Aki a "személyre szabott építészet" mellett áll ki. De leginkább mint olyan építészt, aki hű önmagához. "Imádom az építészetet. Amikor felkérnek egy munkára, azt is látnom kell, hogy mennyi esélyem van arra, hogy valami szépet alkossak." Egy olyan korban, melyben a gyorsaság és az eredményesség mindenek fölött álló szempontok, a könnyű kommercializmus csábításának elutasítását egyesek visszahúzódásnak veszik. Zumthor válasza egyszerű: "én szenvedélyes építész vagyok".
Zumthor először történelmi épületek helyreállításán dolgozott Svájc délkeleti vidékén, majd 1979-ben saját irodát nyitott. Munkáinak zöme Svájcban található, de Európa más országaiban is. Akár egyházi épületek, művészeti múzeumok, termál fürdők vagy lakóépületek – mindig erős spiritualitás sugárzik belőlük. Kolomba, a kölni érsekség művészeti múzeuma, melyet tavaly nyitotta meg kapuit, egy romterület felhasználásával a történelem folyamatosságára utal. Fény és árnyék használata egyfajta spirituális erő kifejezőjévé válik.
A Praemium Imperiale korábbi építész díjazottja volt többek között Frank O. Gehry (1992), Renzo Piano (1995), Tadao Ando (1996), Jean Nouvel (2001), Norman Foster (2002), Rem Koolhaas (2003), Oscar Niemeyer (2004), Otto Frei (2006), valamint a Herzog & de Meuron építészpáros (2007).
forrás: Praemium Imperiale