2009. január 1-től lépett érvénybe a tavaly novemberben hozott kormányrendelet [277/2008. (XI. 24.)], amely az „építésügy, a településfejlesztés és –rendezés körébe tartozó dokumentációk központi nyilvántartásáról” intézkedik.
A petíció szerint a rendelet átgondolatlan, sérti a szerzői jogot, sok esetben végrehajthatatlan, például amikor az építtető nem is készítteti el a kiviteli tervet, továbbá jogsértő az építészekkel szemben, hiszen az építészek szolgáltatást végeznek, az építési szándékhoz nincs közük, annak terhei a megrendelőre, beruházóra tartoznak. A megkövetelt dokumentációk elkészítése nagy anyagi terhet ró a tervezőkre, amiért ellenszolgáltatást nem kapnak, ráadásul a társtervezők tervlapjainak dokumentálására is őket kötelezik. Ez a rendelet életszerűtlen, szögezi le a petíció.
A rendelet értelmében a tervező kötelessége, hogy a VÁTI-ban létesítendő Dokumentációs Központ részére szállítsa le a kiviteli tervdokumentáció egy példányát „a használatbavételi vagy fennmaradási engedély jogerőssé, illetve végrehajthatóvá válását követő 30 napon belül”. A rendelet szerint ugyanígy a szakértő, illetve a szakvéleményt készítő szervezet kötelessége beadni „az építésügyi hatósághoz be nem nyújtandó dokumentumok és szakértői vélemények (szakvélemények) egy példányát, annak elkészültét követő 30 napon belül”, mégpedig ingyenesen, elektronikus (pdf) formában. A rendelet számos kérdést vet fel, ilyen formában történő megfogalmazása ellen a Magyar Építész Kamara is tiltakozott, mert állásfoglalásuk szerint a megrendelő kötelessége lenne a tervek átadása.
A Petíció megfogalmazói felhívnak minden építész tervezőt, hogy „a rendeletben előírt tervszolgáltatást csak abban az esetben kezdje meg, ha a terv szerzői jogáról a VÁTI szerződést írt alá vele, melyben minden tervező kössön ki felhasználói díjat a többszörözésért, az aktuális kamarai tervezési díj legalább 10%-át felhasználásonként. Valamint kösse ki, hogy a tervtár, mint érdekelt, megkeresi az építtetőt, aki hozzájárul a tervmásoláshoz, adat kiadáshoz.” Végül pedig felhívják a kormányt, hogy a „rendelet visszavonását követően azonnal kezdjen meg szakmai egyeztetést, mely a központi tervtár létrehozásának feltételeit az érintettekkel közösen alkotja meg!”