Budapest, Dunapart ingatlanfejlesztési projekt,
Meder utca 25910 hrsz-ú lakóház
Prestige Towers
2003-2007
Általános ismertetés
A környezet
A közelmúltba visszatekintve számtalan nemzetközi, és itthoni példát találunk, mely bizonyítja, hogy a vízre, illetve a vízpartra épülő létesítmények mennyire népszerűek, keresettek. Az elmúlt 15-20 év során a fejlesztők figyelme, a már nem használt ipari területekre irányult, hisz itt olcsó és hatalmas léptékű területekhez juthattak, mely területek városszövetbe ágyazódását az adott település aglomerációjának kifele tolódása biztosította.
A terület egyedüliként megtartott ipari épülete a Danubius Hajó és Gépgyár területén, az 1890-es években épült fel. A háromhajós fa gyártócsarnokot fachwerk falszerkezete, valamint szerkezeti kapcsolatainak gondos, mesteri megmunkálása tette méltóvá a műemléki védettségre. A csarnok árvízvédelmi szempontból elengedhetetlen felemelése, valamint helyreállítása után funkcióját újraértelmezve, a vele azonos telekre tervezett hotel és konferencia központ rendezvényekre hasznosítható kiegészítő épületeként fog üzemelni. A két létesítmény között, a térszín alatt kialakított kapcsolat fogja biztosítani azok közös működésének feltételeit.
A fejlesztési területhez tartozó épületek funkció szerinti, valamint formabeli elhelyezése a tervezési területen az KSZT-nek és a KVSZ-nek megfelelően történt. A vegyes forgalmú út mellett kaptak helyet az iroda blokkok, míg a vízhez közeli területeken a panorámakávézók és a lépcsőzetesen kialakított lakóházak. A lakóépületek tervezésénél, melyek közé a tárgyi épület is tartozik, elsődleges szempont volt a folyóra kilátással bíró lakások számának maximalizálása. A tervezési koncepció szerint a terület Váci úti oldalán elhelyezkedő épületek térfalként izolálják a vízközeli, intimebb területeket. A térfalon létrehozott irányított áttörések erősítik a város és az új negyed közti kapcsolatot. A már említett áttöréseknél, valamint a formailag hangsúlyos pontokon olyan funkciójú épületek helyezkednek el, melyek formavilágukkal is kiemelik a hely jelentőségét (pl.: toronyház).
Az épület
Az épületben 136 db lakás, 4 db üzlet, az épület lakói által használható wellness, valamint 151 db személygépkocsi tároló helyezkedik el. Az épület egy parkolásra hasznosított pinceszintből, a kereskedelmi egységeket és a lakótornyok függőleges közlekedőmagját magába foglaló földszintből, valamint négy, változó szintszámú (7-9 szint) toronyból áll. A közlekedőmagokban egyenként egy-egy db liftet terveztünk.
A pinceszinten került elhelyezésre a gépkocsi tároló, mely 151 db személygépjármű parkolását biztosítja elektromos parkolóhely duplázók segítségével. Automatika felügyeli az egyes egységek kézi vezérlését, így elkerülve az „egymásra nyitást”. Szintén itt kapnak helyet a gépészeti terek, hűtőgépházak, kazánterek. A lakótornyok függőleges közlekedőblokkjai a -1-es parkoló szintről indulnak, a parkoló terekhez füstmentes előtérrel csatlakozva. A 4 számú torony lépcsőháza az épület teljes magasságában füstmentes kialakítású, mivel emeletenként 4-nél több, 6 db lakóegység nyílik belőle. A pinceszintbe történő gépkocsis behajtást a 4. torony alatt elhelyezett 8,5%-17%-8,5% kialkítású vasbeton rámpa biztosítja, mely távirányítású garázskapuval és sorompóval van ellátva.
A földszinten került elhelyezésre az épület fő megközelítési irányát kijelölő fogadótér, melyen keresztül az épület belső udvarát, valamint az 1-es és 4-es lakótornyok főbejáratát lehet megközelíteni. Szintén itt kap helyet a recepció, az épületfelügyeleti egységek, valamint a recepció számára kialakított szociális blokk. A 2-es és 3-as tornyok megközelítése közterületről és a belső udvarról történik, opcionális lehetőség a kártyás beléptetés. Az épület belső udvar felöli oldalán 6 db földszinti, előkertekkel rendelkező lakás kerül kialakításra. Ezen felül a földszinten 4 darab 36 m2 körüli, közterületről megközelíthető üzlet, önálló vizesblokkal és tároló helyiséggel, valamint az épület lakói által használható wellness kap helyet.
Az első emelettől kezdődően mind a négy toronyban csak lakások helyezkednek el, melyek az épület belső, vasbeton magjában helyet kapó közlekedőrendszerből közelíthetők meg. Az 1, 2, 3 tornyokba emeltenként négy lakást terveztünk, míg a 4-es toronyból hat lakás közelíthető meg. A tornyok tetőszinti felépítményében tömbönként penthouse lakások kerülnek kialakításra A lakások területük szerint három fő típusba sorolhatóak. Az első típusba a 35-45 m2 körüli lakások tartoznak, második típus a kb 65 m2 lakásokból áll, a harmadik típusba a kb 85 m2 lakások tartoznak.
A tetőszinti penthouse lakások 120 m2 körüliek. A lakások alapterületét és beosztását a megrendelői igényekhez igazítottuk. A lakások nagy teraszokkal kialakítottak, melyek mindegyikéről, a tervezendő épület lépcsőzetes tömegkialakítása miatt, jó kilátás nyílik a környező területekre.
Az udvar. közösségi zöldfelületként, parkosítva lesz kialakítva, mely hangulatát két, mesterséges vízfelülettel kívánjuk kellemesebbé tenni. Az egyéb felületek lángolt gránitlap és impregnált lécburkolattal kerülnek kialakításra.
szöveg és képek: Paulinyi Gergely és Reith András építészek