Épületek/Középület

PTE Rektori Hivatala - felújítás és bővítés

2013.11.12. 13:45

Egy romantikus stílusú egykori kollégium egészült ki high-tech, energiatudatos elemekkel Dr. habil Kistelegdi István DLA és munkatársai keze nyomán. Bemutatjuk a Pécsett található impozáns épületet és bővítését.

A pécsi történeti belváros keleti peremén megépített romantikus, neoromán stílusjegyekkel felöltöztetett kollégiumi épület a Vasvári utcára, illetve a 48-as térre nyílik. A “Maurinum" néven megvalósult U-alakú épületet Dr. Vargha Gy. Damján S.O. Cist. építette és igazgatta a háború után igényes történeti építészeti részletekkel. Erőteljes osztópárkánya a magasföldszint felett, karakteres félköríves ablakai, kiemelt tetőoromzatai, terméskő burkolatai a történetiségére utalnak, jó tömegarányaival, kellemesen tagolt homlokzati részleteivel. Az északi térre néző főhomlokzat középtengelyében szépen megfogalmazott előlépcső, bélletes neo-román kapuzat ékesíti az épületet.

A romatikus történeti épület megújításához és új bővítéséhez az építészek érzékenyen reagáltak a tervezés folyamán, mind a meglévő épület értékeinek védelmét tekintve, mind pedig az új épületrészek kortárs építészeti megfogalmazásában. Kiemelten kezelte a felújítás a történeti elemek védelmét és megőrzését, a romantika ezen kiemelkedő középületét megóvva a jövő számára. Történelme során épületünk elérkezett a felújítás és bővítés folyamatában a funkció megváltozása révén arra a pontra, amikor irodaépületként élheti tovább hosszú életét. Ezen új tartalom a meglévő épület megtartásával nevezhető védelemnek és megújulásnak, míg az új bővítéssel kortárs építészeti elemekkel gazdagodik a rektori hivatal.

A régi-új hivatal épületet egyébiránt a Pécsi Egyetem keleti campus-ának központja, ahol is a háború utáni Erzsébet Egyetem tömbjein túl a korábbi egyetemi tömbök, jogi, közgazdasági karok, valamit a Tudásközpont, Kodály Központ és a Zsolnay Negyed épületei képeznek városi, egyetemi létesítmény együttest. Elmondandó, hogy a hivatal épülete egyesíti magában az egyetem történetiségét, az új bővítés kortárs elemeivel.

Hosszfőfalas szerkezeti rendszere könnyedén illeszkedik az új funkció megvalósításához, a kollégiumi szobák helyére bevonuló irodák formájában. Négy szinten egységesen, középfolyosós beépítéssel nyertek elhelyezést a sokrétű irodai-igazgatási helységek. Kiemelkedik közülük a magasföldszinti termek csoportja, a főlépcsőház egyik oldalán a rektori és rektorhelyettesi irodák és a rektori tanácsterem, a másik oldalán pedig a szenátusi tér és előtte egy többcélú terem. A két tércsoport között helyezkedik el a főbejárat, előtér, lépcsőház és az üveg-acél lift, amelyek szervezik a több szinten elhelyezett funkcionális együttest.

Az alagsori szint kiszolgáló szerepet tölt be, raktári, gépészeti és irattári terekkel, a két melléklépcsőház pedig az udvari szárnyakban segíti a függőleges közlekedést. A mozgássérültek számára az udvari bejárat mellett telepített teher emelő biztosítja az épületbe való bejárást. Az új bővítések az épület udvari oldalán találhatók, a 80 főt befogadó, 180 m2-es szenátusi tér-tömeg, az udvari bejárat áttetsző acél-üveg-fa eleme és a főlépcsőház belső terében telepített acél-üveg személylift építészeti megoldásaival.

Valamikor talán a két háború között egy lapostetős bővítés készült el az udvari oldalon közösségi funkcióra, egy kissé idegen elemként az egységes romantizálás közepette. A megújítási folyamat során ezt a tömeget elbontották, s a helyén nagyobb térrel és tömeggel a szenátusi tér épült meg kortárs építészeti formálással, új szerkezetekkel. Tömege az udvar felé domináns, acél oszlopokkal alátámasztva, mintegy "tornác" folyosós megjelenéssel, amely felett könnyed fa-üveg portálok, előttük mozgatható motorizált fém árnyékoló felületek készültek.

A fémlamellás elemek mozgatásával változó mobil tér-tömeg formálódik, a markánsan tömör romantikus épülettömeg feloldódik a könnyed, áttetsző és változó szenátusi épületrész beépítésével. Közvetlenül mellette kapott helyet a főlépcsőre szerveződő udvari bejárat, amely tovább oldja új térbeli acél vázszerkezetével, üveg tetőzetével és fa árnyékoló lamelláival az udvaron visszafogottabb romantika történetiségét, erőt és helyet adván a 21. század kortárs építőművészetének. Az új áttetsző üveg-acél lift hasznos funkciója mellett a tömör falak között az átláthatóságot és az átvilágítást szolgálja. A létesítmény gépjárművel történő megközelítése a Dohány utca felől lehetséges, ahol a telek egyik felén burkolt parkoló terület, a másikon pedig zöldterület valósult meg a meglévő faállomány megtartásával.

A projekt keretében a törvény általi előírásoknak megfelelő energetikai követelmények betartása és a komplexum régi nyílászáróinak fakeretes hőszigetelt üvegezéssel ellátott cseréje mellett (utólagos homlokzati hőszigetelés a történeti jelleg miatt nem volt lehetséges) lehetőség nyílt az új bővítmény helyiségében, a szenátusi teremben további energiahatékony épületszerkezetek és épületgépészeti rendszerek integrálására. A déli tájolású fa-üveg függönyfal és a termet használó személyek magas száma miatt a belső, illetve a szoláris hőteher a teremben időszakosan magas. A napvédelme szerkezetileg külső fémlamellás árnyékolással megoldott, tolómechanizmusának köszönhetően mozgatható, télen a szoláris rövid- és hosszúhullámu sugárzási nyereséget segíti elő, nyáron pedig a helység hűtési energiaigényét akár 50%-al is csökkenteni tudja.

Az alacsony energiafogyasztás céljából a szenátusi tárgyalóteremben termikusan aktivált vasbeton fűtő-hűtő felületi sugárzó födémszerkezetek kerültek beépítésre. Ez a rendszer alacsony üzemhőmérsékleteinek és a vasbeton szerkezetek hőtehetetlenégéből adódó hőmérsékleti fáziseltolásának köszönhetően kimagaslóan energiahatékony és gazdaságos, mindamellett magas komfortérzetet is biztosít. A felületi födémfűtés-hűtés rendszerét kiegészítve, a helyiség egy saját hővisszanyerős légkezelő berendezéssel rendelkezik, a tárgyalói funció akusztikai igényének megfelelően - így zárt ablakok mellett is komfortos légcsere üzemel az akusztikailag szükséges falburkolatba “eltüntetett” szellőzőnyílásokon keresztül. Igény esetén, az átmeneti évszakok idelyén magas légminőséget biztosító természetes ablakszellőzés lehetséges, mely évente akár 5 hónapban is használható.

Az akusztikai fal- és mennyezeti burkoló szerkezetek villamossági és légtechnikai csatornákat is elfednek. A speciális falburkolat közepes frekvencitartományban nyel, magas éa mély frekvenciák esetében pedig megtöri a felületet, továbbá az asztalok feletti mennyezetburkolat az asztalok zónájában keletkező állóhullámokat nyeli el a beszédtartományban. Ez a rendszer az egyébként hangrezgés technikailag problematikus helységet akusztikailag optimálni tudta.


Dr. habil Kistelegdi István DLA
Tanszékvezető, Egyetemi docens
Pécsi Tudományegyetem, Pollack Mihály Műszaki és Informatikai Kar, Energiadesign tanszék
Kutatásvezető, PTE Szentágothai János Kutató Központ
Építészmérnök, Climadesign MSc, Kistelegdi Építésziroda Pécs