Közélet, hírek
Rajk László az Avignoni Fesztiválon
2006.07.19. 09:29
Az 1956-os forradalom kapcsán a magyarországi és kelet-európai emlékmű és emlékhely építészetről, a kulturális emlékezet formáiról tartott előadást.
A franciaországi építészeti munkáiért a Francia Becsületrend Lovagja címmel kitüntetett építész vasárnap délután Alexandra Laignel-Lavastine esztétával és Nicolas Truong-gal, a Le Mond rovatvezetőjével beszélgetett az 1956-os forradalom kapcsán a magyarországi és kelet-európai emlékmű és emlékhely építészetről, a kulturális emlékezet formáiról.
A jelen és múlt viszonyát elemző, ”1956-2006: Kulturális ellenállás Kelet-Európában” című multimédiás előadáson Rajk e témában alkotott művei is megjelentek, így a Nagy Imre és mártírtársai jelképes sírjául szolgáló Pére Lachaise temetőbeli síremlék (1988), a Bachman Gáborral létrehozott 1989. június 16-i Hősök terei dísztemetés látványa, az auschwitzi állandó magyar kiállítás kialakítása (2004), valamint az a különleges szerkesztésű 1956-os Emlékmű, amit az építész a perspektíva eszközeivel élve úgy tervezett meg, hogy az Emlékmű absztrakt elemei kizárólag csak a tér egyetlen pontjában állva adódnak össze az 1956-os forradalom szimbólumává vált lyukas zászlóvá.
Az Emlékművet - melynek jelenleg, a KÉSZ Kft. közreműködésében a kivitelezése folyik - 2006. október 23-án avatják Veszprémben.
Szöveg és fotó: Köztigon Építész Stúdió Kft.