Egyéb cikkek

Rákospalotai Javítóintézet 10-es épület rekonstrukciója

2000.11.28. 17:45

Részletes bírálat

21. sz. pályamű
Rákospalotai Javítóintézet 10-es épület rekonstrukciója
XV. ker. Pozsony u. 36.

A pályázó két munkát nevezett be, 21-es sorszámmal a 10-es épület rekonstrukcióját, 22-es sorszámmal az intézet fedett faátjáróinak rekonstrukcióját. Mindkét munka igen sikeresnek mondható.

A 10-es épület eredetileg istálló, szénatároló, gazdasági célokat szolgált. Ez kívül is jól meglátszik az ablakok, ajtók, pontosabban kapuk formájában, rendjében, az épület elhelyezkedésében az együttesen belül.

A felújítás során megőrizték az épület eredeti látványát, mindössze két újdonság látszik szignifikáns módon. Az egyik a tető síkjában elhelyezett tetőtéri ablakok sora, a másik az épület  - takart - hátsó végében lévő külső lépcső.

A külső lépcső váltja ki az eredetileg is megvolt belső, második szintre való feljutást lehetővé tevő korábbi lépcső funkcióját, ezzel lehetőséget biztosítva a lépcső eredeti helyének gazdaságosabb felhasználására. Az új lépcső kitűnő minőségű és látványos módon megfaragott tölgyfából készült, stílusában igazodva a két T formájú fedett átjárórendszer stílusához.

A vasszerkezetű ablakosztást, ahol volt, megőrizték, s a korszerű hőszigetelési igényeknek megfelelően belülről második ablaksíkkal egészíttették ki. Ha az új belső ablakszárny keretezése túl vaskosnak tűnik is, a törekvés szerencsés és példaértékű.

A házon az utolsó időszakban alumínium hullámlemezből készült kapuk szolgáltak az egykori istállók vagy kocsiszínek kapujául. Ezeket mind lecserélték fából készült, az eredetiekhez hasonló szerkezetekre.

Belül - a műemléki előírásoknak megfelelően - megtartották a fagerendás födémet, s fölülről - takart, nem látható módon - erősítették meg új betonszerkezettel.

A régi homlokzati tégla-architektúra , ablakkiképzés megőrizve díszíti a házat, amely kiválóan megfelel új funkciójának: a földszinten garázs és műhely, az emeleten kis lakásokat tartalmaz, közösségi helyiséggel kiegészítve, ahol a gondozottak vendégeiket fogadhatják, főzni tudnak és a közös tévénézésre is nyílik mód.

Az egész együttes harmóniáját őrzi meg az intézmény mindenkori vezetése, amikor a legújabb pedagógiai elveknek megfelelően hasznosítja az épületállományt, s egyidejűleg megőrzi annak építészeti emlékeit, hangulatát.