Épülettervek/Hallgatói terv

REHAB_függőségkezelő rehabilitációs központ –  Móré Judit diplomaterve

2024.09.17. 10:18

Móré Judit diplomatervében az egykori Ászári Keményítőgyár területére tervezett függőségkezelő rehabilitációs központot. A gyár területe 1992 óta elhagyatottan áll, ipari újrahasznosításával hiába kísérleteztek korábban. A hallgatói projekt a hátrahagyott épület funkcióváltását fenntartható megoldásokra, természetközelségre és gyógyító terek kialakítására építi, célja a függőségkezelés javítása Magyarországon, amely jelenleg hiányos és regionálisan egyenlőtlen. 

A volt Ászári Keményítőgyár 1992 óta elhagyatottan áll. Korábban már kísérleteztek mezőgazdasági/ipari hasznosítással, de ez hosszú távon nem működött (MTD Oil étolajgyár, 1995-2001). A Gyár és Ászár számára is nagy előrelépést jelentene, ha a terület olyan új funkciót kapna, amely vonzza az embereket, ezáltal növeli a hely népszerűségét és munkahelyeket teremt. Tervemmel szeretném bemutatni az épületek újrahasznosításának fontosságát, ezen túlmenően egy országos problémára is szeretném felhívni a figyelmet: a függőségek kezelésére, amely nem kap ma kellő figyelmet hazánkban.

Az Ászári Keményítőgyárba egy rehabilitációs központot terveztem, amely amellett, hogy orvosolja a függőségkezelés decentralizálásának problémáját, munkahelyteremtő programként is működik, hozzájárulva a helyi gazdaság és társadalom fejlődéséhez. Ezen kívül pedig új lehetőséget ad az elhagyatott épületeknek és az ide látogató függőségben szenvedőknek egyaránt.

HELYSZÍN

Ászár határában 1890-ben a Kisbér-Füzitői Egyesült Gyár Rt egy keményítő termékeket előállító gyárat hozott létre, amely burgonyakeményítőt és szörpöket gyártott. Akkoriban ez a gyár volt az Osztrák-Magyar Monarchia legnagyobb ilyen típusú létesítménye, amely 200 embernek adott állandó munkát. A több mint száz éven át sikeresen működő keményítőgyárat végül 1992-ben a privatizáció során végleg bezárták. (forrás: aszar.hu)

A Keményítőgyár az itt elhaladó főútról könnyen megközelíthető, mégis távol helyezkedik el a környező falvaktól, elszigetelt a civilizációtól. A gyárterület közvetlen környezetében szántóföldek és erdők fekszenek. Területén egykor 36 épület működött, többek között szolgálati lakások, garázsok, valamint a gyár épületei: szörpüzem, keményítő üzem, dextróz üzem stb. Emellett kiegészítő épületek is működtek a területen: ebédlő-konyha, porta, istálló, kazán- és trafóház. (forrás: archív tervek)

SZEMÉLYES KÖTŐDÉS

2023 nyarán egy építész alkotótáborban töltöttem egy hetet, ekkor jutottam el Ászárra és a Keményítőgyárba. Az alkotótábor során előadásokat hallgattunk a gyárról, megismertük a hely történelmét és ötleteltünk, hogy milyen jövője lehetne a megmaradt szerkezeteknek.

A gyárterületre – engedéllyel – egy hétig bejárhattunk, a csapatommal a volt kazánházban csináltuk saját textilkeményítő workshopunkat, amelynek a hét lezártával egy nyílt kiállítása is megtekinthető volt. A workshop során textilkeményítővel dolgoztunk, különféle típusú és színű textileket áztattunk bele, majd az anyagokkal különböző helyzeteket letapogatva ismertük meg a gyár területét. A megkeményedett textileket az épület különböző pontjain lógattuk fel.

FUNKCIÓ/TÉMA

Magyarországon a kábítószer- és alkoholfüggőség kezelése jelenleg nem központosított, nincs rá egységesített rendszer. A szolgáltatásokhoz való hozzáférés gyakran regionálisan egyenletlen, a vidéki területeken különösen korlátozott. Emellett kevesebb terápiás lehetőség biztosított, mint Nyugat-Európa fejlettebb részein. A függőknek gyakran külföldre kell utazniuk, ahol szélesebb körű, változatosabb programok állnak rendelkezésre, beleértve a pszichoszociális támogatást (pl. egyéni terápia, csoportterápia, családterápia, oktatás), helyettesítő terápiákat (szubsztitúciós terápia: olyan kezelési forma, amely során a kábítószerfüggő személyt egy kontrollált, legális és biztonságos helyettesítő anyaggal látják el), valamint a rehabilitációs központokat.

Az országban szigorúbb drogpolitika jellemző, amely kevésbé támogatja a kábítószer-fogyasztás csökkentésére irányuló programokat, (pl. tűcsere program) (forrás: drogfokuszpont.hu). Sok nyugat-európai országban ezzel szemben, a drogfogyasztást inkább közegészségügyi, nem pedig bűnügyi kérdésként kezelik. Ezen kívül nagyobb a társadalmi elfogadás és támogatás a szenvedélybetegek számára, ami elősegíti a kezelés és rehabilitáció hatékonyságát. Megemlítendő téma még az oktatás fontossága, amely alapjául szolgál a függőségek megelőzésének a fiatalok felvilágosítása által. (forrás: emcdda.europa.eu, Substance Abuse Treatment According to Minnesota Model at Kalliolan Klinikka, Kalliola oy)

PROGRAM/VÁROSFEJLESZTÉS

Ászár településfejlesztési koncepciójában és Településképi Arculati Kézikönyvében is említésre kerül, hogy a barnamezős területek, azon belül a Keményítőgyár területe fejlesztésre szorul, a további felhasználása jelenleg nem megoldott. (forrás: aszar.hu)

A község fejlesztését a tervemben elsősorban az iparterület funkciójának megváltoztatása segíti elő. A gyárterület rehabilitációs központként egy város a városban: saját, a hely nagyságával arányos méretű infrastruktúrájával az itt lakó betegek mindennapi életét segíti. Új munkahelyek jönnek létre, emellett egy olyan különleges rehabilitációs központ megteremtése lehetséges, amely egyedi hazánkban.

Tervemben a telken autóutak, gyalogos utak, valamint kertek és erdős, ligetes területek is megtalálhatók. Az egykori Gyárterület nagy részén sűrű erdő nőtt, ezeket a részeket megtartom a tervemben, a terv későbbi fázisainak fejlesztésére. Emellett a megmaradó épületek is szakaszosan ütemezve kerülnek kivitelezésre, a terv támogatottságának, valamint a létesítmények prioritásának mértékében.

Az épületeket külföldi példák programterveiből inspirálódva olyan új funkciókkal láttam el, amelyek egy teljes rehabilitációs központot ellátnak. (forrás: Drug Addiction Rehabilitation Center Graduation Thesis (Basant Reda))

TERÁPIÁS/KÖZÖSSÉGI ÉPÜLET

Az új rehabilitációs telep egyik legfontosabb épülete a terveimben részletesen is kidolgozott egykori kazánház. Ez az épület a továbbiakban központi terápiás szobákat, valamint közösségi helyiségeket fogad be. Jelképesen az emberi énkép visszaépítésére utal: a földszinti terápiás szobákon kívül a felső szinten spirituális „templomtér", valamint a „tudás terei" kerülnek: könyvár, előadóterem és közösségi szoba. Ebben az épületben van lehetősége a betegeknek gyakorolni a legnehezebb részét az elvonókúrának: a közösségbe való visszaszokást.

A kazánház épületét 1970 után felújították, egy új épületrészt kapott. Az új épületrészen két különleges nyílászáró szerkezet, két, 13 m magas ablak található, nagy bevilágítási felületet biztosítva a DNY-i homlokzaton. Az új épületben ezen a részen kerülnek kialakításra a „tudás terei", a régi, épületrész pedig a meditációs „templomtérnek" ad otthont. (forrás: kazánház archív tervek)

SZERKEZETI KIALAKÍTÁS

A meglévő szerkezeti rendszer vasbeton pillérekből, gerendákból, valamint tömör égetett agyagtégla falazatból áll. A szerkezettervezés során törekedtem a lehető legfenntarthatóbb anyagokból, energiahatékony módon kialakítani az új rendszert. Az új épületrészek a régi, meglévő épületbe kerülnek beépítésre. Fészkelés útján acél rácsostartók épülnek be a szerkezetbe, a téglafal oldalán át behelyezve, erre pedig CLT dobozok kerülnek felfüggesztésre, kapcsolóelemekkel. A teljes belső szerkezet beépítése után történik a tetőszerkezet kicserélése.

Az épület energiahatékonyságát úgy próbáltam növelni, hogy csak az állandó tartózkodásra alkalmas CLT-dobozok helyiségeiben működik hűtő-fűtő rendszer. A dobozokon kívüli, megmaradó szerkezeten belüli átmeneti terek temperáltak.

BELSŐÉPÍTÉSZET

A belsőépítészeti elemeket a gyógyító terek elméletének tanulmányozása során terveztem. A belsőépítészetnek ilyen kiemelkedő elemei: a bevilágítás, terek, színek, formák, textúrák, hangok és zene, valamint a szagok, és illatok. (forrás: designing for typologies, The Concept of Healing Spaces)

A bevilágítás egy részét megoldják a külső, meglévő épület hatalmas ablakai, valamint a fűtött CLT-dobozok elhelyezése. Úgy helyeztem el őket, hogy minden helyiség a rendeltetésnek megfelelő mennyiségű fényt kapja.

Terek szempontjából fontos a kertkapcsolat, a külvilág fizikai érzékelése, ez a nagy ablakokon keresztül történik. A nagy belmagasságú meditációs templomtér meditatív, gyógyító hatással van a betegekre. Emellett a beltérben található növények is elősegítik a gyógyulást, természetközelséget biztosítanak.

Gyógyító terekben a színek, textúrák és anyagok használata kiemelten fontos. A barnás téglafelületeken kívül fafelületek, valamint a világos zöldeskékre festett acélszerkezetek és falak biztosítják a nyugalom és otthonosság érzését a pácienseknek.

Forma szempontjából igyekeztem elkerülni a hosszú folyosókat, amelyeknek hangulata kórházra emlékeztetheti a betegeket. Tágas terek kialakítására törekedtem, valamint nagy belmagasságra. A nagy belmagasság a meglévő ház formájának köszönhetően energiahatékony módon kialakítható, a közbenső tér temperálásával. 

Gyógyító hangok, zene, valamint illatok kialakításáról a meditációs térben tartott programokon gondoskodnak a szervezők.

Móré Judit

források és hivatkozások:

https://www.aszar.hu/
https://epitesijog.hu/
https://www.emcdda.europa.eu/index_en
https://www.slideshare.net/KevinArtis1/substance-abuse-treatment-according-to-minnesota-model-at-kalliolan-klinikka-kalliola-oy
https://drogfokuszpont.hu/
https://kekpont.hu/a-kekpont/
https://24.hu/belfold/2013/09/19/megszunik-a-tucsere-program-jozsefvarosban/
https://www.re-thinkingthefuture.com/designing-for-typologies/a8342-the-concept-of-healing-spaces/
https://ingatlan.com/aszar-kemenyitogyar/elado+fejlesztesi-terulet/ipari-terulet/22192764
https://issuu.com/basant_alshafey/docs/graduation_thesis
https://komarom.katasztrofavedelem.hu/
https://mbfsz.gov.hu/
Dr. Visnovitz György, Erdélyi Tamás, Dr. Kollár László: A tartószerkezeti tervezés alapjai, Terhek és hatások segédlet
https://njt.hu/jogszabaly/2008-176-20-22.22?fbclid=IwZXh0bgNhZW0CMTAAAR3Wiu1nUfM4wKKopcIgUrkqJ0SIYXM842Y13nHbPftTISDF-uoJ9AYCgq4_aem_Ad9m3AD0vC_zJNRlI0hBzBmbREbJAy5yFVLnUGm6SyxCE00jO7IDA_R8mJzoEyaWHprJheSpPevxzw0Wb1hbHCVY
recoveringLIFE(in)ARCHITECTURE thesis project for those suffering from addiction (David Patnode)
https://www.re-thinkingthefuture.com/rtf-fresh-perspectives/a1907-10-things-to-remember-while-designing-rehabilitation-centres/
DETOX: Architecture of Drug Addiction Rehabilitation Thesis (Saad AlAmeri)