Nézőpontok/Kritika

Reis Frigyes: Az épületakusztika alapjai

2003.11.05. 14:07

Az épületek akusztikai tervezésének gyakorlata

Az épületek akusztikai tervezésének gyakorlata

Részlet a Bevezetõbõl:
"A könyv az épületléptékű tervezéshez kapcsolódó akusztikai (rész-)feladatok elméleti alapjait és gyakorlati munkarészeit, megoldásait tekinti át. Az épületléptékű tervezés a beruházási döntés előkészítésétől a hibák kijavításának megtervezéséig, majd az épületfelújítások megtervezéséig tartó folyamat, amely egyes épületekre vagy épületcsoportokra irányul. Az épületek kialakult városi környezetben helyezkednek el, emiatt számos külső meghatározottsággal kell számolni. Az épített környezet tervezése alapjában véve két nagy feladatkörre osztható:
- a települések, településrészek tervezése;
- egyes épületek, épületcsoportok tervezése.
A két feladatkör egymástól nem független, kölcsönös viszonyukat egyenes és visszacsatolási kapcsolatok egyaránt jellemzik. A lényeget tekintve mégis megállapítható, hogy a települések, településrészek jelentik a keretet, a külső környezetet, amelyben egy meghatározott épületet el kell helyezni. A külső környezet sajátosságai sok olyan meghatározottságot eredményeznek, amelyek az épület belső tereinek akusztikai minőségét befolyásolják, illetve a belső terek akusztikai minőségének létrehozása érdekében egyes határolószerkezetekre, berendezésekre minőségi követelményeket támasztanak.

A Magyarországon az utóbbi időben megvalósult épületeket áttekintve megállapítható, hogy - különösen Budapesten - a nagy létesítmények, összetett középületek tervezése során akusztikai feladatokat is kidolgoznak. A nagyobb tervezőszervezetek nem egyszer beillesztik munkafolyamatukba az akusztikai tervezés munkarészeit.

A kisebb létesítmények - kisebb-nagyobb társasház, egyszerűbb, hazai beruházásban megvalósuló szálloda, nyugdíjasház, kisebb vagy közepes üzem stb. - tervezése során gyakran nem készül akusztikai munkarész, vagy csak korábban készült munkarészek �adaptálása" történik meg. Időnként az is tapasztalható, hogy nem azért készülnek akusztikai munkarészek, mert általánosan elismert lenne, hogy a teljes létesítmény minőségének az akusztikai minőség is része, hanem azért, mert a hatóságok keresik az akusztikai minőség megalapozását végző szakmai anyagokat.

Az akusztikai tárgyú munkarész elmaradása mellett sokkal nagyobb baj az, hogy az akusztikai minőség létrehozásának gondolatai, sajátos szempontjai is elmaradnak. Ezért a könyv a gyakorlati ismereteket úgy válogatta össze, hogy elsősorban a leggyakrabban előforduló épülettípusok, tehát a szolgáltató-, kereskedelmi egységeket is tartalmazó társasházak, épületfelújítós keretében megvalósuló kisebb irodai egységek stb. akusztikai minőségének létrehozását segítse. Az egyszerűbb feladatok tapasztalatai könnyen általánosíthatók összetettebb, komplex létesítmények megoldása során. Bármilyen feladat megoldásának első lépése a feladat felismerése.

A feladat gyakorisága miatt a könyvnek nem tárgya a zenei célú terek, színházak, próbatermek akusztikai tervezésének ismertetése, ilyen feladatokra felkészült szakemberek találhatók hazánkban is."

Terc Kft., 2003.
276 oldal, ármegjelölés nélkül