Közélet, hírek

Restaurátor-tábor az erdélyi Bonchidán

2019.07.30. 09:00

Augusztus beköszöntével a bonchidai Bánffy-kastély oktatási programok helyszínévé válik. A Transylvania Trust Alapítvány két épített-örökség helyreállító szaktábort hirdetett meg erre az évre, amelyre építészeti, építőmérnöki, tájépítészeti, régészeti szakon tanuló egyetemi hallgatók, a műemléképületek restaurálásában szakosodni kívánó építőipari alkalmazottak jelentkezhettek.

A kastélyban zajló, két hétig tartó interdiszciplináris oktatási programok célja a hagyományos építőmesterségekkel kapcsolatos tudás megőrzése, használata és továbbadása interkulturális környezetben. A 2001 óta Bonchidán zajló szaktáborokon eddig 30 ország több mint 2500 képviselője vett részt.




A Magyarországról, Romániából, Moldovai Köztársaságból, Szerbiából és az Egyesült Királyságból érkező közel 70 résztvevő külföldi és romániai szakemberektől sajátítja el a műemlék-helyreállítás alapelveit és módszereit, a gyakorlati műhelyek során, kipróbálva a választott mesterséget, tevékenyen kapcsolódik be a bonchidai Bánffy-kastély restaurálásába.




A kőműves műhelyben boltozat-restaurálást, falazat-megerősítést és faldíszítő technikákat, az ács- és asztalosműhelyben hagyományos kötéseket, fafeldolgozási technikákat és régi bútorok helyreállítását lehet megtanulni. A második táborban ezek mellett kőfaragási műhely is működik, ahol a kastély főépületét díszítő kőből faragott fiálék, könyöklők restaurálásába kapcsolódnak be a résztvevők. A táborok kirándulással egybekötött tanulmányúttal egészülnek ki, amelyek során a tordai Sóbányát, Szamosújvár és Szék kulturális örökségét mutatjuk be.

A helyreállítási táborok augusztus 4 és 17., illetve augusztus 18 és 31. között kerülnek megrendezésre, Augusztus 16-án és augusztus 30-án a szervezők nyílt napot tartanak, amely soránaz érdeklődők megtekinthetik a résztvevők kétheti munkájának eredményeit.




A Transylvania Trust Alapítványt 1996-ban hozták létre Kolozsváron a műemlékvédelemben már több éve tevékenykedő szakemberek. Célja az erdélyi épített örökség védelme, az örökségvédelmi tevékenység menedzselése és egy átfogó védelmi stratégia kidolgozása. Az alapítvány a műemlékvédelem minden területén tevékeny: egyaránt dolgozik az adatfelvétel, a műemlékvédelmi leltár, állagfelmérés, állagvédelem, helyreállítás, felújítás és karbantartás, valamint tudományos kutatás területén, tanulmányi és szakképző programokkal részt vesz a szakemberek felkészítésében, kiadványok, rendezvények segítségével próbálja a társadalom egészének értékítéletét javítani, műemlékbaráttá tenni.