Közélet, hírek

retro - AKTÍV – a BME Exploratív Építészeti Tanszékének kiállítása

2022.09.15. 17:48

A BME egykori Ipari és Mezőgazdasági Épülettervezési Tanszéke egy közel tíz éve tartó megújulási folyamat eredményeként a közelmúltban Exploratív Építészeti Tanszék névre váltott. A tanszék munkásságát, a hallgatói terveket és az ezekből kinőtt megvalósult projekteket most egy átfogó kiállítás keretében mutatták be a BME központi épületének aulájában.

Az Exploratív Építészeti Tanszék elődje, az Ipari és Mezőgazdasági Épülettervezési Tanszék 1950-ben jött létre, jóllehet a tanszék által oktatott tantárgyak előzménye egészen 1915-ig visszavezethető. A Kar tizenegy tanszéke közül négy tanszék profilja meghatározóan a tervezés, ezek egyike Tanszékünk.

Közel tíz éve tart az a progresszív megújulási folyamat, amely Dobai János tanszékvezetése idején indult el, melynek egyik eredménye a tanszék tavalyi név- és arculatváltása, immár Vasáros Zsolt tanszékvezetésének időszakában. Az új identitás megleléséhez vezető kreatív útkeresés (EXPLORÁCIÓ) kezdetben - a tanszék küldetését nem feledve - a tervezési programjaink frissességében és inspiráló helyszínek, jövőbe mutató tervezési problémák felkutatásában nyilvánult meg. Az oktatóink praxisán alapuló oktatás és kutatás, a tanulmányutak, terepmunkák sokasága és az ott szerzett tapasztalatok elemzése fontos oktatási eszközzé vált számunkra, mely a hallgatói munkák karakterében, minőségében is átalakulást hozott.

2013-tól a TDK művészeti szekciói adtak lehetőséget az egyetem falain túlmutató kísérletezésre. A különleges tervezési helyszínek beemelése, először TDK-ként, majd valamelyik tervezési tantárgyban jól működő gyakorlattá vált. Az elmúlt tanévben a Középülettervezési és Lakóépülettervezési Tanszékkel közösen megalapított Építőművészeti Specializáció tanszéki stúdióinak (STRATEGY – Új Építészeti Stratégiák Stúdió​; ALTERNATIVE - Alternatív Építészet Stúdió​; NO CHOICE - Krízisépítészet Stúdió) szellemi előzményei is tettenérhetők az elmúlt tíz év oktatási gyakorlatában. Körvonalazódtak azok a jellegzetes helyszínek, feladatok, témák és problémák, amelyekre a tanszék a hallgatói tervezési feladatokon keresztül válaszokat keres – természetesen a hallgatókkal közösen.

Az utóbbi években az Építészmérnöki Kar népszerűsége, a jelentkezők létszámának növekedése bíztatóan alakult. A Kar előkelő helyezéseket ért el minősítő rangsorokban, a láthatósága nőtt. Bízunk benne, hogy a Tanszék munkássága, illetve a hallgatók eltökéltsége és ambíciói oktatóink segítségével további sikereket jelentenek majd és támogatják a Karon folyó munkát. Az Építészmérnöki Kar sikere tanszékei együttműködésén alapul, reméljük, hogy a nehéz gazdasági helyzet ellenére a fejlődés mind a Tanszék, mind a Kar és ezáltal a BME tekintetében is folytatódhat.

A kiállított makettek és virtuális modellek jól reprezentálják a Tanszék által tervezési feladatként kiadott változatos, esetenként extrém helyszíneket-programokat és ezeknek a kihívásoknak a sokszínű, értékes eredményét a hallgatói munkákban. A QR kódok között az adott tematikához vagy tantárgyhoz kapcsolódó tanszéki, vagy a tanszéki munkához szorosan kötődő kiadványokat is megjelenítjük. A válogatás során úgy döntöttünk, hogy koncentrálva az új arculat égisze alatt született hallgatói tervekre, az útkeresés fontos időszakából is bemutatunk egy nagyobb, szubjektív válogatást, kiállítjuk az aktuális évfolyamszintű tantárgyunk első inspirációs makettjeit is, továbbá megmutatjuk azokat az egyetemi kereteken túlmutató, megvalósult projekteket, melyek egy-egy tanszéki feladatból nőtték ki magukat.

A kiállítás címe retro/AKTÍV, ami a közelmúltba nézést, a most folyó munka bemutatását és jövőbetekintést is magába foglalja.

Vasáros Zsolt DLA
egyetemi tanár, Tanszékvezető

A kiállítás megnyitóján beszédet mondott:
Prof. Dr. Czigány Tibor a Műegyetem kinevezett rektora, dr habil Alföldi György DLA dékán és
dr habil Vasáros Zsolt DLA tanszékvezető.
Kiállítás időtartama: 2022.09.12. – 2022.09.20. helye: BME Központi épület, alula.