Technológia

Rézből aranyat

2010.11.15. 13:34

A modern építészeti anyagokkal kapcsolatos legújabb fejlesztések közül az egyik legizgalmasabb vörösréz-technológiák egyike egy meghökkentően meleg hatású, aranyszínű felületet képező ötvözet alkalmazása a homlokzatokon. Az ötvözet alapját a réz és az alumínium képezi, rendkívül stabil tulajdonságokkal rendelkezik és megtartja aranyló színét, nem patinázódik az idő múlásával.

A modern építészeti anyagokkal kapcsolatos legújabb fejlesztések közül az egyik legizgalmasabb vörösréz-technológiák egyike egy meghökkentően meleg hatású, aranyszínű felületet képező ötvözet alkalmazása a homlokzatokon. Az ötvözet alapját a réz és az alumínium képezi, rendkívül stabil tulajdonságokkal rendelkezik és megtartja aranyló színét, nem patinázódik az idő múlásával.

Másképpen viselkedik, mint a tiszta réz, amely először sötétbarnává oxidálódik, ezt pedig jellegzetes zöld patinájának kialakulása követ. Az aranyszínű ötvözet vékony védő oxidrétegébe több ötvözőfém belekerül annak kialakulása során, ennek eredményeképpen az ötvözet felülete korlátlan ideig megtartja aranysárga színét, és csupán a fényéből, ragyogásából veszít az oxidréteg vastagodásával párhuzamosan: az elemeknek kitéve idővel mattul ugyan, de színét nem változtatja.

Amellett, hogy látványával változatos gazdagságot és kiváló minőséget sugall, az aranyszínű ötvözet kiemelkedően dörzs- és korrózióálló, hosszú élettartamú, emellett rendkívül jó a stabilitása és anyagszilárdsága. Könnyen alakítható hidegformázással és egyszerűen feldolgozható a szokványos bádogos technológiák alkalmazásával. Mindkét élvonalbeli rézlemez gyártó cég rendelkezik aranyszínű ötvözettel, a KME cég esetében ez a TECU Gold, míg a Luvata aranyszínű ötvözetének márkaneve a Nordic Royal , ezek  nagyfokú hasonlóságot mutatnak egymással, az ezekkel fedett épületeket ismertetjük röviden az alábbiakban.

 

 

 

Megvalósultak
Freya aranykönnyei – Kielder-tó és parkerdő, Northumberland, Egyesült Királyság
Az első épület, amelyhez a Nordic Royal ötvözetet használták az Egyesült Királyságban, egy szimbolikus tóparti menedékház-pár, melyet egy tündérmese ihletett és a Studio Weave tervezői álmodtak meg.

 

 

 

A hangszerkészítés igényességével - Colston Hall, Bristol, Egyesült Királyság
A Colston Hall új előcsarnokával befejeződött Bristol zenei életének elsőszámú színhelye átalakításának első fázisa, melynek köszönhetően a város „megfáradt" koncertterme előlép majd az Egyesült Királyság élvonalbeli zenei előadóközpontjainak sorába. Hangszerre hasonlító formáját és csillogását a TECU Gold lemeznek, és a Levitt Bernstein Associates munkatársainak köszönheti.

 


 

 

München aranya – München, Németország
Étkezés a kápolnában, imafülkék mint művészeti kiállítóterek – luxus a kolostorban? A Paul Schneider-Esleben által a jezsuita rend számára tervezett kolostor a hatvanas években épült a németországi Nymhenburg kastély szomszédságában. Átalakítását a Franke&Rössel végezte, melynek eredménye a „Redukt" lakótömb – terpesztett háló TECU Gold anyagból és látszóbeton kombinációja.

 

 

 

Könyvtár a pályaudvaron – Luckenwalde, Németország
Miért lehet szükségünk e digitális korban, az internet uralta világban könyvtárakra? A könyvtár intézménye mind a mai napig a tudás gyűjtőhelye, az ismeretek terjesztésének és megvitatásának szentélye. A társadalmi történések tükre. Az ff-Architekten mindezt felismerteti az épületben, aranyló TECU Gold lemezzel feddett kortárs szárnyal egészítvén ki a történelmi pályaudvar épületét, új funkciót adva annak.

 

 

 

Pavilon – Münster, Németország
Ez az ideiglenes építmény a Skulptur Projekte Münster 07 kültéri művészeti kiállítás megjelenésének fényét emelte. Az arany színű, impresszív fedésű perforált homlokzat ellenállhatatlanul provokálja az érdeklődőt, hogy közelebbről is szemügyre vegye, és felfedezze térbeliségét és esztétikumát. Marc Günnewignek és Jan Kampshoffnak, a modulorbeat munkatársainak ez az első – de minden bizonnyal nem az utolsó - építészeti projektje.

 


 

 

Aranyrög – Graz, Ausztria
Négy fiatal osztrák építész merész lépésre szánta el magát. Kerestek egy telket, ahol saját kockázatukra egy, az urbánus életformát kiszolgáló épület megvalósításába fogtak. Így született meg a ház, mely – különleges identitásának köszönhetően – a belváros magabiztos súlypontjává lett, és egyben az Innocad név alatt csoportosuló tervezők imázsának hordozója is.

 

 

 

A belső fény – Maassluis, Hollandia
A Koningshof-i Kulturális Központ előcsarnokában a nagy üvegfelületeken beeső fény megsokszorozódik a fényes burkolaton, ezzel is emeli az épületen belüli pavilon dominanciáját. Hans Goverde és a Kraaijvanger Urbis  - belsőépítészettel kiemelten foglalkozó stúdió - munkája.

 

 

 

Pro Aurum – München, Németország
Az „Goldhaus"-ban biztonságban tudjuk tároltatni felhalmozott aranykészletünket. Éppen ezért Rainer Freitag az épületet egy aranyrúd arányainak megfelelően képzelte el, melyet perforált és sima „TECU Gold" rézlemezből készült kazetták borítanak. Megjelenése egyszerű tömböt mutat, mely azonban meghökkentően megváltozik, amikor az árnyékolók felnyitásával „szárnyai nőnek", és a nehéz, zárt széf egyszerre légiessé válik.

 

 

 

Novotel Paddington – London, Egyesült Királyság
Két eltérő réz felület kontrasztja adja a homlokzat dinamikáját, mely az idő múlásával egyre inkább elmélyül. A sárgaréz felület a természetes patinázódási folyamatnak köszönhetően sötétedik, míg az arany lemezek megőrzik eredeti csillogásukat. Egy impozáns megoldás a Dexter Moren Associates-től.

 

 

 

Építés alatt
Az első magyar arany
A TIBA Építész Stúdió réz álmát az anyag beépítésében nagy gyakorlattal rendelkező SZOLNOK „kas" Szigeteléstechnikai Kft. valósította meg. Az ő kezük munkáját már több nívós magyarországi alkotás dicséri, mint amilyen a Debreceni Egyetem kapuépítménye, vagy az átadásához közeledő Rákosmente Polgármesteri Hivatal homlokzatburkolata. A Gervay utcában álló klasszikus villa irodaházzá történő formabontó átalakítása hamarosan befejeződik.

 

 

 

Egy „nemesfém" múzeum Stockholmban
Anna Höglund építész, a Wingårdhs Arkitektkontor AB építésziroda munkatársa így jellemezte az épületet: „Olyan, mint egy nemesfémből készült ékszer, tetejét csillogó gyémánt koronázza. Kívülről szemlélve rideg és komor, belül azonban csupa meglepetés: a kultúra így találkozik a hétköznapok világával. A zöldterület folytatásaként simul környezetébe a homlokzatra felfuttatott növények révén. Ezt a felületet Nordic Royal huzalok hálózzák be, látványa így egy aranyszalagokkal átkötött ajándékcsomagéra emlékeztet."

 

 

 

Impozáns hotel Tromsø városában
A norvég Arkitektkontoret Amundsen, és a németrországi Foundation 5+ munkáját megjelenésében az átlósan elhelyezett réz panelek határozzák meg. Az anyagválasztást az épület központi elhelyezkedése, és a környékre jellemző hagyományos kézműves minőség indokolta.

További hasonló projekteket tekinthet meg a www.copperconcept.org oldalon, a réz építészeti alkalmazásáról a www.rezinfo.hu oldalon tájékozódhat.