A Rottenbiller utca, Damijanich utca, Bethlen Gábor utca és Dembinszky utca által határolt területen, műemléki védelem alatt álló épületek környezetében jöhet létre a monumentális lakó- és irodagyed, amelyre korábban meghívásos, nemzetközi ötletpályázatot írtak ki.
A július 17-i Magyar Közlönyből kiderült, hogy a kormány újabb rozsdaövezeti akcióterületek kijelöléséről döntött. Újdonság, hogy a budapesti helyszínek mellett ezúttal vidéki, kecskeméti és sárvári területek is szerepelnek a listában. Ezenkívül érdekes, de talán nem egészen váratlan fejlemény, hogy a fővárosban rozsdaövezeti státuszt kapott a VII. kerület egy várostörténetileg is jelentős pontja. A rendelet három helyrajzi számot említ Erzsébetvárosban, ezek az ingatlan-nyilvántartás szerinti belterület 33405, 33413 és 33414 helyrajzi számú ingatlanok. A három ingatlan a Városliget közelében, a Rottenbiller utca – Damijanich utca – Bethlen Gábor utca – Dembinszky utca által határolt 38. számú tömb területén található.
A kérdéses helyrajzi számok hasonló kontextusban bukkannak fel abban a jegyzőkönyvben, amely Budapest Főváros VII. kerültet Erzsébetváros Önkormányzata képviselő-testületének 2020. október 12-én tartott rendkívüli nyilvános üléséről készült. Az ülésen a képviselő-testület arról döntött, hogy - egyebek mellett - a 33405, 33413 és 33414 helyrajzi számú ingatlanok területét azonnali rozsdaövezeti akcióterületként ajánlja kijelölni, a javaslatot 11 igen és 4 tartózkodás mellett elfogadták. Ugyanezen jegyzőkönyvben a 38. sz. tömb területén belüli három telekkel kapcsolatban felmerült a 2019 márciusában a Zeitgeist Asset Management által alapított Liget City Project Kft. neve is. A Liget City néven futó beruházás keretében ebben a tömbben valósulna meg az a monumentális lakó- és irodanegyed, amelyre 2020-ban meghívásos ötletpályázatot írtak ki, prominens hazai és nemzetközi szereplők részvételével.
A bírálóbizottság a legjobbra három külföldi pályázó, a düsseldorfi HPP Architekten GMBh, a torinói Peter Jaeger Architetti, illetve a prágai Chapman Taylor S.R.O. tervét értékelte. A látványtervek és metszeti rajzok tanúsága szerint a területen álló épületek a műemléki védettséget élvezők kivételével eltűnnek, a felszabaduló területeken és a parkoló helyén pedig magas, többnyire zöldtetős épületeket emelnének, amelyekben lakásoknak, irodáknak és üzleteknek is jutna hely – írta meg 2020 októberében a 24.hu.
A július 17-i Magyar Közlönyben közölt rendelet szerint a VII. kerületben frissen kijelölt azonnali rozsdaövezeti akcióterületen megvalósuló beruházás „funkcióvegyes, lakóterületi fejlesztés megvalósítása szállásjellegű (kollégium, szálloda), illetve iroda, kiskereskedelem, szolgáltatás, vendéglátás funkciókkal kiegészítve".
Az azonnali rozsdaövezeti akcióterület a törvényi meghatározás szerint „olyan rozsdaövezeti akcióterület, amelyen a megvalósítani kívánt építési beruházások megindításához szükséges előkészítő munkák elvégzése nem szükséges, illetve azok folyamatban vannak vagy rövid időn belül elvégezhetőek, és amely tekintetében engedélyezett vagy előkészítés alatt álló építési beruházás megvalósítását tervezik a tulajdonosok, építtetők, és a kapcsolódó kedvezmények bevezetése gyors építkezéskezdést eredményezhet".
A szóban forgó tömbbelső rehabilitációjának részeként már elbontottak egyes régi, romos raktár- és irodaépületeket, 2020 nyarán indultak meg a Rottenbiller utca 31. és 33. szám alatti telkek belső területén a bontási munkálatok. A projekt részét képezi az új épületek létesítése mellett a műemlékvédelem alatt álló épületek felújítása is.
Az erzsébetvárosi 38. sz. tömb várostörténeti szempontból figyelemre méltó: a Rottenbiller utca 31. szám alatt (hrsz: 33413) működött az 1883-ban alapított Budapesti Központi Tejcsarnok Szövetkezet, amelynek feladata a főváros egészséges tejjel és tejtermékekkel történő ellátása volt. Az épület 1886-87-ben épült. A Rottenbiller utca 33. szám (hrsz: 33414) alatt alakította ki központi telephelyét Mauthner Ödön magkereskedő, kertészeti szakíró, a magyar magexport megteremtője. A telken többek között magtisztító és magtár is működött, az ötemeletes magtár és az utcafronti épület műemléki védelem alatt áll.
A 33405 helyrajzi számú telek három utcára néz (Damijanich u. 11-15., Bethlen Gábor u. 26., Dembinszky u. 12-14.), elsőként az 1860-as évek végén létesített lóvasúti kocsiszín, istállók és műhelyek álltak rajta, ezeket később elbontották. 1896-97 között Moravetz József tervei alapján épült fel a villamosremíz, valamint az áramfejlesztő épületek. Később műhelycsarnokokat és irodaépületet is emeltek. A telepet 1997-ben zárták be, jelenleg üzlet- és irodakomplexum található a területen, a környék ma már Ligetváros néven ismert. A 33405 helyrajzi számú ingatlanon műemlék a Bagolyvárnak nevezett irodaház, a mögötte álló három üzemcsarnok (volt kocsiszínek), valamint a Dembinszky és Bethlen Gábor utca sarkán álló áramátalakító és üzemcsarnok épületei.