Épületek/Lakóépület

Sarokház Vácon

2024.04.16. 17:47

A saroktelek adta lehetőségek kihasználásával és a telken jó állapotban megmaradt borospince új épületbe való integrálásával valósult meg a PRETON Architecture által tervezett családi ház. Az épületet a projekt vezető tervezője, Prekup Dávid mutatja be.

 

ELŐZMÉNY

A Dunakanyarban elhelyezkedő Vác városának északi részén található Kisvác egyik saroktelkére készült ez a családi ház egy kétgyerekes párnak. A telken korábban omladozó épület állt, ami alatt egy boltíves, jó állapotú borospincét találtunk. A mindössze 317 m2-es zártsorú beépítésű saroktelek a meglévő pincével igazi kihívást jelentett.

KONCEPCIÓ | FUNKCIÓ

 A koncepciótervezés több irányból indult el: utcasarok kiemelése, privát szféra védelme a forgalmas utca (utcák) irányából, nyitás a saját belső kert felé, napfény bejuttatása az épületbe, meglévő pince integrálása az elrendezésbe, minél több kertkapcsolat.

Az épület kétszintes, nyeregtetős formával illeszkedik a forgalmasabb utcaképbe, majd a sarkon befordulva – követve a korábbi épület beépítési vonalát – egyszintes tömeggé csendesedik. A tömegképzés és a funkció szoros összefüggésben állnak egymással, a kétszintes rész nyitása a Duna és a kedvező tájolás irányába csak az egyszintes csatlakozó terasztetős épületszárnnyal valósulhatott meg.

A földszintre kerültek a közösségi funkciók, többek között a konyha-étkező-nappali is, ami mennyezetig érő nagy tolóajtóval nyit a mini kert felé, így gyakorlatilag a belső tér részévé – annak bővületévé – válik maga a kert is. A konyhából tágas, fedett terasz nyílik, ami az étkező kibővítéseként ad helyet a társasági életnek a nyári- illetve átmeneti időszakokban. A dolgozószoba és a nappali sarka közötti felsliccelés az a pincelépcső, ami a helyi érték megőrzésének jegyében vezet az udvarról a megmentett kőboltozatos borospincébe. Az épület gyakorlatilag körbeöleli ezt az oázisként működő – burjánzó, változatos növényvilággal és vízfelülettel színesített – díszkertet, aminek látványa átszövi az épület hangulatát.

Az emeleten a szülői háló-gardrób-fürdő blokk és két gyerekszoba található egy gyerekfürdővel. Az utcai tetőforma lehetőséget adott egy kis térjátékra a gyerekszobákban, ezek a helyiségek galériás kialakításúak lettek, extra gyerekbunkerrel és extra panorámával.

HOMLOKZAT

Az épület külső megjelenése letisztultsággal jellemezhető. Két fő anyag jelenik meg: a törtfehér vakolat, valamint a szürke színű csillámpala kőburkolat. A két utcafront találkozásánál "kiharaptunk" az épületből egy darabot, ez a hiány egy fedett-nyitott átmeneti teret eredményezett a forgalmas utca és a ház előtere között, kiemelve ezzel a megérkezést és annak hangulatát. A vakolt felületek rajzolataihoz alumínium profilokat süllyesztettünk a homlokzat síkjába, reagálva ezzel az épületsarok megjelenítésére. A homlokzati nyílások méretét és pozícióit úgy terveztük meg, hogy megfelelő mennyiségű természetes fényt juttassanak a helyiségekbe, de az utcáról korlátozzák a belátást az épületbe.

BELSŐ TEREK

A belső terek kialakítására szintén a letisztult vonalvezetés jellemző. Négy fő elem jelenik meg, a fehér vakolat és az üveg mellett a nyersbeton felületek is fontos szerepet kaptak, amiket rengeteg tömör- vagy furnérozott tölgy felülettel egyensúlyoztunk.

Prekup Dávid

 

Szerk.: Hulesch Máté