A tervezés alappillére a környezet befogadása, tisztelete volt. A friss diplomás építész szerint alkotóként a feladatunk az épületek környezethez való formálása, alakítása, nem pedig fordítva. Papp Laura olyan anyagokat, megoldásokat keresett és használt a tervezés során, melyek ezeket a gondolatokat támasztják alá. Egy könnyen használható, egyszerű mégis különleges épület létrehozása volt a cél.
Koncepció
Tél volt még, amikor kimentünk bejárni a helyszínt, hogy funkciót válasszunk a 6. félévben a tervezendő épületnek. Feltűnt, hogy a hideg időszakban Orfű teljesen kihalt. Jobban utána néztem, és nyári, alkalmanként tavaszi, őszi programok vannak, de téli pihenési lehetőség nincs. Kutattam, hogy a környéken található-e termálfürdő vagy szaunázási lehetőség. A legközelebbi találat a magyarhertelendi termálfürdő volt, ezen kívül még pár edzőtermi szauna Pécsett. Ekkor jött az ötlet, hogy egy teljes mértékben csöndes, kikapcsoló és természetközeli szaunázási élmény milyen jól kiegészítené Orfű jelenlegi turisztikáját. Nem szerettem volna egy zajos, családbarát Spa-t. Egy időszakos, legfeljebb 3 órán át használható, 15 fő befogadására alkalmas, teljes relaxációs helyszínt alakítottam ki. A zajosabb funkciókat teljesen elkülönítettem a pihenő funkcióktól, ezzel is biztosítva a 100%-os élményt. A választott telken folyik át az Orfűi-patak, így ezt kihasználva, hogy még teljesebb legyen a természetközeliség, kiszélesítettem egy szakaszon a medrét, amelyre az épületből egy móló fut, így a csobbanó medence helyett itt tudnak megmártózni az idelátogatók.
Analízis
Először megvizsgáltam a terület értékeit és esetleges problémáit. Kedvezőnek találtam a nagy zöldfelületet és a telken áthaladó Orfűi-patakot. A meglévő növényzethez minimálisan kell csak hozzányúlni, mert az épület igazodik hozzá. A patak medrét pedig egy szakaszon kiszélesítettem, hogy kihasználhassam az adottságát. A nagy terület miatt a parkoló kialakítása is könnyen megvalósítható, de ugyanebből az okból elhelyezése körülményes. A terep lejtése miatt a szintkiegyenlítésen el kellett gondolkodnom, a legjobb megoldásnak a lábakra állítást láttam, így elkerülhetőek a különleges földmegmunkálások. Ráadásul, ezen a szakaszon laza, ingoványos a talaj, így a hagyományos alapozások megvalósítása költséges és körülményes. A lakóövezettől távolabb esik a választott telek, így az esetleges zajhatásokat a sűrű növényzet felfogja. Közvetlen szomszédságban nincsenek épületek, csak az Orfűi-malmok találhatóak pár száz méterrel arrébb, de nem olyan messze már találhatunk éttermet, kisboltot, patikát és buszmegállót is. Ezenfelül aszfaltos út halad el a telek mellett, ami egyben előny és hátrány is; előny hisz könnyen megközelíthetővé teszi a telket és hátrány mivel ezzel együtt kissé zajos. Így mindent összevetve, amennyire elszigetelt a területünk, ugyanannyira könnyen megközelíthető és elérhető minden szükséges szolgáltatás.
Környezetalakítás
A növényzettel való megfelelő fedettség mérsékli az időjárás hatásait, hozzájárul a tiszta levegőhöz, a por és a zaj elnyeléséhez. A környezetünk évszakonként változó színeinek látványa elősegíti a mentális egészséget. A környezetünket be kell fogadnunk, tisztelnünk, és nekünk kell hozzá alakulnunk és formálódnunk, nem fordítva.
A talajcsavaroknak köszönhetően nincs szükség nagy földmunkákra és gépekre, így nem kell megzavarni a terület élővilágát. A tömegalakítás is minden lehetséges módon próbálja ’kikerülni’ a fákat, hogy minél kevesebbhez kelljen hozzányúlni. Ezenfelül lábakra van emelve, ezzel is elérve, hogy minél többet hagyjunk meg a természetnek. A területet érinti az Orfűi-patak, mely előnyeit kihasználtam és egy szakaszon a medrét kiszélesítettem.
Klímatudatos tervezés
Az épületnek kommunikálni kell a környezetével, figyelemmel kell lennie a hely szellemére, domborzatára, széljárására és mikroklímájára is. A megvalósult párbeszéd eredménye, hogy az épület használói komfortosabbnak érzik magukat, védettebb lesz az épület és az energiafogyasztás, vagyis a környezetterhelése is kisebb lesz. A mikroklimatikus lehetőségek kihasználásával számottevő energia takarítható meg. Esetünkben szélvédő vegetáció van jelen.
Az épület passzív megoldásokkal, mint például (esetünkben) vastag, jó minőségű hőszigeteléssel, hőhídmentes épületburokkal, hővisszanyerős szellőzőrendszerrel, passzív nyílászárókkal és a napenergia kihasználásával minimalizálni lehet a téli hőveszteséget. Így a fűtési igényt minimálisra lehet csökkenteni. Vagyis egy kezdeti nagyobb összegű ráfordítással az épület életciklusköltségei jóval kedvezőbbek lesznek, ami csökkenti a CO2-emissziót és az energiaköltségeket is.
A napenergia hasznosítása minden energiatudatos tervezés alappillére. Hiszen akkor tudjuk minimalizálni az épületek energiafogyasztását, ha a hőnyereséget maximalizáljuk. Minél jobb egy épület hőszigetelése, annál fontosabb, hogy hasznosítsuk a napenergiát. Ahhoz, hogy jól tudjuk hasznosítani fontos tudnunk a napsütés várható irányát.
Az épület előregyártott könnyűszerkezetből áll, melynek anyagai mind megtalálhatóak a természetben, így minimális hulladék – ami elhanyagolható a hagyományos építési hulladékhoz képest – keletkezik, ami újrahasznosítható. Ezáltal az ökológiai lábnyoma ezeknek a szerkezeteknek nagyon kicsi. Vastag, jó minőségű hőszigetelésének és átszellőztetett homlokzatának köszönhetően elértem, hogy a hőátbocsátása megfeleljen a passzív házak elvárásának. Ezenfelül tetőszerkezete szeglemezes rácsostartó, melyet szintén előregyártva szállítanak a helyszínre. Tetőfedése és nyílászárói alumíniumból készülnek, mivel az anyag végtelenszer újrahasznosítható. Továbbá padlószerkezetében sem használtam betont, hanem kiváltottam szárazpadlóval és a padlófűtés is száraztechnológiás.
Tömegalakítás
Első lépésként összeírtam, hogy pontosan milyen helyiségeket követel meg a funkciónk. Majd ezt a listát két csoportra osztottam, az egyik fölé azt írtam ’koszos’, a másik fölé azt, hogy ’tiszta’. Az első azokat a funkciók takarja, ahol utcai cipővel lehet közlekedni, a másik pedig ahol nem. Ezt követően a ’tiszta’ csoportot még szétbontottam ’pihenő’ részre és ’szauna’ részre. Így alakult ki a három fő tömegem, melyek egy matrióskához hasonlóan, egyre kisebbek egymás mellett. Szükségem volt egy bárra, ahol felfrissülhetnek a szaunázók, de azt is el akartam érni, hogy a várakozók is fogyaszthassanak, így összekötöttem egy bárral a főépületet (koszos) és a pihenő részt. Az utolsó probléma, ami megoldásra várt, hogy a három fő tömeg között átjárást biztosítsak, úgy, hogy ne zavarják egymást a pihenők. Így alakult ki a közlekedő, ami csak érinti a tömegeket, nem áthalad rajtuk. Majd, az Orfűi-patak kiszélesítésével biztosítottam a szaunázók megmártózását a jégcsobbanó helyett, ezzel is a természetközeliséget hangsúlyozva. Ehhez a szaunarész felől egy mólót alakítottam ki, melyre elhelyeztem egy dézsafürdőt, ami egy szaunázás után igen jól tud esni. Így alakult ki két átrium, és a tömegek játékosan forgatva alkalmazkodnak a környezethez.
Ekkor 2D-ben már kész volt a tömeg, következett a megformálása. A három fő tömeget formájában szerettem volna elkülöníteni a másik kettő mellékestől. Így félnyeregtetőt kaptak, melyben úgy nyilvánul meg a játékosság, hogy a középső tömeg teteje déli irányba, míg a másik kettőé északi irányba lejt.
Funkcionális kapcsolatok
Az Ady Endre utcán, ahogy tovább hajtunk az Orfűi-malmok mellett, bal kéz felől találjuk meg a szaunaházat. Tudjuk, hogy ott van, de nem látjuk az útról, hisz a sűrű vegetáció eltakarja. Ha autóval érkezünk behajtunk az ökoparkolójába, majd egy rámpán besétálunk az erdőbe és egyre mélyebbre jutunk. A főbejáraton belépve egy recepció fogad minket, ahol jegyet, illetve különböző olajokat, krémeket lehet vásárolni, és a szaunázáshoz szükséges lepedőt is itt kapjuk meg. Ha esetleg várakoznunk kellene, találunk egy bárt, és egy kanapékkal kialakított részt. Majd a recepció mögötti folyosóra belépve találjuk a női-férfi öltözőket. Ezen áthaladva jutunk ki a folyosóra, ahonnan az első lehetőségnél elfordulva jutunk a sószobába és a bárhoz, ahol kaphatunk egy masszázst vagy a pihenő részen lógathatjuk a lábunkat. A folyosó legvégén találjuk a szauna részt, ahol vár minket két finn kialakítású szauna, és egy infraszauna. Innen léphetünk ki a mólóra a természetbe, ahol csobbanhatunk a patakban vagy relaxálhatunk a dézsafürdőben
Papp Laura