Épülettervek/Középület

Síelés, forralt bor, szauna – wellnessfürdő Szlovéniában

2011.11.23. 14:15

A szlovén Kranjska Gora városa ismert síparadicsom télen, közkedvelt, csodás panorámájú kirándulóhely nyáron. Hogy ne csak két évszakból, hanem az egész évből álljon a szezon, turistacsalogató wellnessfürdő kialakítását tervezik, melynek építészeti megformálásán az Enota építész csapata, Dean Lah, Milan Tomac, Polona Ruparčič, Nuša Završnik Šilec, Nebojša Vertovšek, Alja Černe és Andrej Oblak dolgozik.

Kranjska Gora közkedvelt síparadicsom, mely majdnem luxusszintű szolgáltatást nyújt, legalábbis szlovén viszonylatban. Egy fennsíkon fekszik a Sava Dolinka folyó forrásánál, s – különösen délről - csodálatos hegyi panoráma veszi körbe. A városban rengeteg vendégszállás található, viszont teljesen hiányzik az időjárás-független, beltéri tevékenységek lehetősége. Egy wellnessfürdő másodlagos turistacélponttá válhat, mely jól kiegészíti a főszezonok alapvető vonzerejét, úgymint a téli síelést és a nyári túrázást. Sőt, igazából a tavaszi és őszi elő- és utószezonban a fürdő fő attrakcióként is szolgálhat, így nyújtva el a turistaszezont az egész évre. Mint ahogy számtalan más alpesi város esetén látható, ez bevált receptként működik, s egyértelműen valós, sőt elengedhetetlen igény akkor, ha Kranjska Gora téli sportcentrumból kortárs kirándulóhellyé akar válni, ahol egész évben fogadják a látogatókat.

 

 

 

Az új fürdő Kranjska Gora belvárosának közepén helyezkedik majd el, egy használaton kívüli vasútállomás telkén. Az épület a helyi önkormányzat és az általános iskola épülete mellett található, melyeket lakóházak alacsonyabb tömegei vesznek körbe. Változatos és terjedelmes funkcionális programjának köszönhetően a fürdő tömege a nagyobb középületek kategóriájába esik. Megjelenése a helyi építészeti jegyeket viseli magán, hogy a város egységes utcaképe megmaradhasson. A jellemző regionális építőelemek következetes használatából fakadóan Kranjska Gora városában meglepő stílusegység uralkodik, annak ellenére, hogy az utóbbi években számottevő növekedés tapasztalható a településen. A két meghatározó helyi karakterjegy a nagy hajlásszögű alpesi nyeregtető illetve az egyszerű, megnyújtott épülettömeg. Domináns méretének köszönhetően a tetőfelület jelentősen befolyásolja az új fürdőépület homlokzatának látványát. A fa tetőelemek eltakarják a függőleges üveg függönyfalat, az épületet beolvasztják az őt körülvevő környezetbe, ugyanakkor a belső terekből a festői látképre irányítják a figyelmet.

 

 

 

A termálvizes fürdőkomplexum hatékony működtetéséhez szükséges funkcionális program túl nagy a környező épületek léptékéhez viszonyítva. Ebből kifolyólag az épületnek nagyjából a felét a föld színe alá kell elhelyezni. Annak érdekében, hogy az épület ezen részeibe is be tudják vezetni a természetes fényt, bevágásokat készítenek a talajba, ami ezzel egyidejűleg lehetővé teszi, hogy a kültéri medencét körülvevő biztonsági kerítés lényegesen alacsonyabb legyen, s így ne akadályozza a belátást az arra sétálók számára. Két nagyobb méretű bevágás jelöli ki a gyalogos és autóval történő megközelítés pontjait.

 


 

 

Az építészeti program az uszoda területére és a wellness részre osztható, ahol a szaunák és a masszázsszobák kapnak majd helyet. Mivel hagyományosan a Kranjska Gorába érkező látogatók többsége család, és sok vendég fog a fürdőbe gyerekkel érkezni, különös hangsúlyt fektettek a tervezők erre a szempontra is. A fiatal korosztály számára kialakított terek zártabbak, és az épület földbe süllyesztett részén kapnak helyet, így a zsivaj nem zavarja majd a többi vendéget. Az önállóbb gyerekek és a fiatalok részére különböző csúszdák lesznek itt, míg a kicsik sekély medencében tudnak majd játszani. A különböző szinteken elhelyezett változatos kisebb felületek segítségével a terek folyamatos átmenettel érkeznek az épület földfelszín feletti részébe, ez izgalmas változatosságot és vonzerőt biztosít a belsőnek az egyszerű dizájn ellenére is, emellett a lesüllyesztett terek esetén tompítja a “beásottság” érzetét. A tető lejtős síkja alatt kap helyet a masszázs és a szépségközpont, valamint a szauna rész, melyet pihenőhelyek egészítenek ki, csodálatos látvánnyal a környező hegyekre. A tervezési program az épület napsütötte, külső tekintetek elől elzárt tetején ér véget.


Terme Olimia Kranjska Gora Spa
generál tervező: Enota
építészek: Dean Lah, Milan Tomac, Polona Ruparčič, Nuša Završnik Šilec, Nebojša Vertovšek, Alja Černe, Andrej Oblak
tervezés fajtája: megbízásos
tervezés éve: 2011
jelenlegi állapot: folyamatban
alapterület: 12 200 m2
megbízó: Terme Olimia
helyszín: Kranjska Gora, Szlovénia