Slézia József Design évkönyv 2008 című könyvének kulcsfogalma a hasznosság. A könnyen pörgethető, jól áttekinthető adabázis túlmutat a kiadvány elsődleges célján, a dizájnvilág legjelentősebb 2007. évi eseményeinek, kiállításainak, vásárainak, díjainak bemutatásán. A kötet ugyanis emellett általában a kortárs formatervezés és környezetkultúra alapvető szakmai „csapásirányairól”, fórumairól, meghatározó elvrendszereiről, trendjeiről is szól. A szerző maga is felfedezni vél olyan tendenciákat és alapfogalmakat, melyek véleménye szerint ma mélyen áthatják a dizájnt – szerinte az interaktivitásra, a kreativitásra, a versenyre, a fenntarthatóságra, a technológia fejlesztésére, a dinamizmusra és a stresszoldásra való törekvés mind több termékdizájban ott lapul.
A könyv nagy előnye, hogy a széleskörűen ismert nemzetközi események mellett a nemzeti dizájnvonalakra is koncentrál – a világszerte érzékelhető szakmai áramlatok lokális változatai is kibontakozik az olvasó előtt. Napjaink sztárjainak óriási profittal kecsegtető termékdizájnjai mellett felvillannak előttünk a legtehetségesebbek közé sorolható fiatalaok minden szempontból friss, az üzleti szempontokhoz még kevésbé igazodó alkotásai is, s persze külön fejezetet kaptak a környezettudatos tervezés újdonságai is. A sokrétű tartalmat rengeteg – mintegy hatszáz – fotó kíséri. A könyv egyébként a maga nemében ritkaság: magyar szerző hasonló témájú írásmű létrehozására még nem vállalkozott.
Kár azonban, hogy épp a könyv formája, grafikai kivitele az, amely nem méltó a tartalomhoz és a gyönyörű tárgyakat bemutató fényképekhez. A kötetben – bár nem túl vaskos – láthatóan rengeteg munka van: már csak ennek okán is érdemes lett volna egy igazi dizájnert felkérni a megfelelő külalak érdekében.
Haba Péter