A Cult-Rural projekt az Európai Bizottság Kultúra 2000 keretprogramjának keretében valósul meg 2006-2009 között 7 ország (Görögország, Svédország, Olaszország, Bulgária, Lengyelország, Franciaország és Magyarország) közreműködésében. A program a fenntartható fejlődés, a vidékfejlesztés és a vidéki kulturális örökség problémakörének összekapcsolására jött létre. A projekt keretében három nagy témakörben, három munkacsoportban kutattak európai tudományos intézetek, múzeumok. A vizsgálati eredményeket kiállításokban mutatják be, melyek Európa szerte kilenc helyszínre jutnak el.
Svédország-Franciaország-Magyarország - S.O.S.
Magyarország svéd és francia partnerekkel az Inspiráció, innováció és technológia - a vidék látószögében témáját dolgozta fel. A Cult-Rural projekt ezen kiállítása, S.O.S. Save our sources, Mentsétek meg forrásainkat! címmel 2009. január 7-én nyílt meg Franciaországban a Sabres-i Écomusée Marquez-ben. A kiállításban a svéd Sveriges Hembygdsförbunddal és a Ljusdalsbygdens Museummal, valamint a francia Musée des Civilisations de l’ Europe et de la Méditerraneée-val közösen vett részt a Skanzen. A kiállítás Svédországban július 12-én nyílik meg.
A kiállítás
Az S.O.S. az európai vidéki örökség mai hasznosításának kérdésével foglalkozik: miként használhatók fel a különböző technikák innovatívan a fenntartható fejlődés szolgálatában. Így megjelenik a magyar mangalica és az ártéri gazdálkodás; a svéd aludttej és a lápi hízóka; a francia sógyűjtés és fahamuval történő mosás.
A nemzetközi montázs célja, hogy gyermek és felnőtt közösségeket a vidéki örökség nézőpontján keresztül érzékenyebbé tegye különböző problémák iránt. A vidék öröksége ugyanis, amely speciális tudásban, bizonyos gyakorlati megoldásokban és főként a hagyományokban ölt testet, különösen fontos lehet a mai életmódunk alakításához: forrás, amelyből ihletet meríthetünk. A kiállítás szorosan kapcsolódik a hagyományok éltetéséhez, örökség-, környezet- és közösségvédelemhez. Egyszerű üzeneteket megfogalmazva megpróbálja a kiállítás szemlélőjét rávilágítani és kizökkenteni, vagy legalábbis elgondolkodtatni napi rutinjának átértékelésére. Felvetődik az a kérdés, hogy mindig futni kell-e a fejlődések, a legújabb fejlesztések után? Mennyire játszik közre döntéseinkben a birtoklási vágy és a szükségesség ellentmondása? Lehet-e tanulni azoktól, akik tisztában voltak a következményekkel?
A kiállítás bevezető része a technológiai fejlődés nagy állomásai mellett a korábbi évszázadok környezetkárosító gyakorlatait is bemutatja.
A kiállítás mellett az S.O.S. akció
A kiállítás magyarországi bemutatója egy a környezettudatos szemléletre felhívó kampánnyal egészült ki, melynek kiemelt célcsoportjának a 10 és 16 év közötti korosztály. A fenntartható fejlődéshez kapcsolódó elméletek és gyakorlatok egy élhető jövő megalapozására törekszenek. Ezért a kiállításban megfogalmazott értékeket, tanulságokat elsősorban a felnövekvő generációkban igyekeznek tudatosítani az alkotók. Ezáltal próbálja a Skanzen minél szélesebb körben eljuttatni üzenetét; a tradicionális technikák újra alkalmazva, a mai viszonyokhoz alakítva vagy megújítva most is aktuálisak és számos környezeti, gazdasági vagy társadalmi problémára megoldást jelenthetnek.
A kiállítás látogatható: 2009. április 24. – június 21. között keddtől vasárnapig 9 és 17 óra között
Helyszín: Szabadtéri Néprajzi Múzeum Szentendre, Sztaravodai út, Skanzen Galéria