Épülettervek/Hallgatói terv

Spirál Barlangász Ház - Kóger Kata diplomaterve

2013.08.29. 08:13

A mecseki Spirál-barlang "előterét" tervezte meg Kóger Kata (PTE Pollack Mihály Műszaki- és Informatikai Kar, Msc). Most bemutatott diplomadíjas tervében elsősorban a természeti környezettel való kapcsolat és egy, számára addig ismeretlen terület: a barlangászat világa foglalkoztatta.

Az ötlet
A diplomaterv készítése rögtön az elején dilemmával kezdődik: Mit tervezzek? A kérdést eldöntendő, megfordítottam a sorrendet: Mit várok el a kész diplomatervemtől? Fontos volt számomra, hogy természetes környezetbe tervezzek épületet és rákényszerüljek olyan helyzetek megoldására, amivel eddig nem találkoztam a tanulmányaim során. A sűrűn lakott városrész mint helyszín kihívás, de a természetes környezetnek való megfelelés is nehéz feladat. Törekedtem arra is, hogy egy számomra ismeretlen témakört dolgozzak fel. Így lett a témám a barlangászat és az ehhez kapcsolódó kiegészítő tevékenységek.

Legyen egy lyuk a földbe!
Nemzetközi viszonylatban kevés példa van arra, hogy a bemutatandó barlang lejáratával van egybeépítve a fogadó helyiség. Magyar viszonylatban még kevesebb. Ami példát találtam, az egy egyszerű pénztár, váró vagy maximum egy kis kiállító tér. Ezért úgy gondoltam a téma izgalmas, építészeti megvalósítása pedig még inkább az.

A Mecsek mint barlangász paradicsom
A választásom a Mecsekre esett. Több már feltárt vagy feltárás alatt levő barlang található itt. Ezek közül, hosszas vizsgálódás után, a Spirál víznyelőt választottam. Ez a barlang jelenleg is feltárás alatt van és beigazolódni látszik, hogy az egyik legnagyobb földalatti rendszert képezi a Mecsekben. Feltárása és kutatása lassan halad, ugyanis a térképezéssel megbízott egyesület kevés - ám annál lelkesebb - taggal rendelkezik.

A Spirál víznyelő és a fogadóépület
A Spirál víznyelő körülbelül 6 méteres függőleges kürtővel kezdődik. Rövid ereszkedés után lehet csak vízszintesen haladni. Az épület magját maga a lejárat képezi: a víznyelő nevéhez hasonlóan „spirál-szerű” mely a mennyország-pokol - fent-lent - metaforáját idézi. A mélybe ereszkedés metamorfózisával alászállunk egy másik világba. A lejáratot körülveszi egy viszonylag egyszerű, téglatest formájú tömeg. Törekedtem arra, hogy a kültér és beltér között ne legyen markáns elválasztás, illetve az épület formája ne versenyezzen a lényegi résszel, a barlang szájával.

Funkciókapcsolatok
A barlangászatnak három típusa létezik: a tisztaruhás séta (Abaligeti cseppkőbarlang), a kevés felszereléssel látogatható barlang (gumicsizma), illetve a teljes felszereléssel látogatható barlang - mint esetünkben is. Az épület barlangászok, barlangkutatók (egyetemi akkreditált kurzus) és vállalkozó kedvű extrémsport kedvelők számára készült. Parkolási lehetőség az épülettől 600-700 méterre található, innen gyalog lehet megközelíteni az épületet. Az barlangász ház első traktusa a gyakorlótér, ahol a födémben elhelyezett kampók segítségével elsajátítható a szükséges kötéltechnika. Ez a rész nyitott, egy eltolható fém ráccsal le lehet zárni szükség szerint. Utána következik a lejárat vasbeton kürtője.

A kiszolgáló funkciók a spirálhoz legközelebb eső részen vannak: ruhamosó, felszerelés raktár, öltözők. Ez után következik a barlangászok számára kialakított pihenő tér konyhával, nappali-szerű kényelmes bútorokkal. Az épület utolsó traktusa a kutató részleg, itt lehet vizsgálni a felhozott leleteket. A munkaasztalok mellet található a kőbank, ami egy mennyezetig érő tároló fal. Az épületet körbe lehet járni, a hegyoldalból kinyúló kilátó stégekről gyönyörű panoráma nyílik a völgyre. A ház mellett található egy időszakos patak, ezért a tömeg konzolosan áll az L alakú terméskő talapzaton.

Alkalmazott anyagok, technológiák
A feladat azért is izgalmas, mert a Mecsek ezen része természetvédelmi terület. Ezért az alkalmazott építőanyagok előre gyártott elemek, illetve természetbarát anyagok. Az acél vázszerkezet L alakú vasbeton alaptesteken áll, amelyeket a lejárat kiszélesítéséből nyert terméskő burkolat kapcsolja össze egyetlen tömbbé. A vázszerkezetre kívül-belül faburkolat került, mely ellensúlyozza a monolit vasbeton lejárat puritánságát. Így az épület kicsit olyan, mint egy eldobott rönk, ami az idő múlásával patinásodik, beleolvad a környezetébe.

Hutter Ákos DLA belső konzulens és Karlovecz Zoltán opponens támogatásával készült a terv melyért Breuer Marcell Diplomadíjban részesültem.

Kóger Kata