Szabó Katalin diplomatervében a körmendi fiatalok közösségi igényeire reagálva egy sport- és szabadidőközpontot tervezett a város szélére, a régi rendészeti sportpark helyén. A terv célja a korábban nyüzsgő, ám mára elhanyagolt terület újraélesztése, miközben megőrzi a zöldterületeket és természetközeli hangulatot teremt.
Diplomatervemnek egy olyan helyszínt kerestem, melyet jól ismerek, illetve egy olyan funkciót, amely az ott élőknek hiány az életükben. Így esett a választásom a szülővárosomra, Körmendre. Tervezésem helyszíne Körmenden a volt rendészeti sportpark, amely régen élettel teli nyüzsgő hely volt, azonban manapság már csak a dús növényzet és a régi sportpályák nyomai vannak. A körmendi fiataloknak sajnos nincs egy olyan hely a városban, ahol szabadidejüket tölthetik, ezért erre kerestem építészeti megoldást. Témám sport és szabadidő központ tervezése.
Jelenleg a helyszínen a régi futópálya, lebetonozott sportpályák maradványai, lelátó a futó pálya mellett és egy gyalogos út található, ami a jelenlegi bejárattól a futó pályáig és a sport utcáig vezet el. Tervezésem során arra törekszem, hogy kihasználjam ezeket a területeket, hasznosítsam a régi utat és óvjam a jelenlegi fákat is. A korábban nyüzsgő, de ma már teljesen kihasználatlan helyszínhez szüleimet számos emlék fűzi, barátaikkal mindig sok időt töltöttek ott. Szeretném ezt az élettel teli hangulatot újra megteremteni.
Fontos célkitűzésem volt egy olyan épületet létre hozni, mely tükrözi a benne lévő funkciót és felhívja magára a figyelmet, érdeklődést nyújtva az ide érkezőknek. Továbbá a tervezendő nagy tömegű épületem jól tagolt, lendületes, fiatalos képet mutasson. Ezek mellett fontosnak tartom, hogy energiatakarékos és időtálló épület jöjjön létre. Szempont volt a természet és növényzet fenntartása, megjelenítése is tervemben, hiszen Körmend legnagyobb zöldterülete a városnak ebben a részében a legnagyobb, hiszen tervezési területem mellett helyezkedik el közvetlenül a Körmendi Kastélypark és a foci pálya zöld területei is. A kastélypark alatt pedig már a Rába és környezete húzódik. Nem csak koncepcióban, de anyaghasználatban is szeretnék természetes anyagokat felhasználni tervemben, így még barátságosabb és természetközelibb hatást keltve az ide látogatókban. Továbbá célkitűzésem volt az is, hogy az épület dinamikus, fiatalos külsőt kapjon, így is mutatva a benne folyó sportolási tevékenységet.
A tervezési helyszínem a város szélén található, a 8-as főút mentén, illetve ezt a főutat keresztezi a közelben található 86-os főút is. A területet másik oldalain a Tesco áruház és az Alba Műanyagfeldolgozó üzem található. Negyedik oldalról a Sport utca felől pedig az óriási zöld területű várkert helyezkedik el. A telekre érkezést mindenképpen egy csendesebb, de könnyen megközelíthető útról szerettem volna, így esett a választásom a 8-as főútról leágazó Sport utcára. Fő bejáratot itt lehet megközelíteni, illetve a jelenlegi főút felőli bejáratot is meghagytam, így a szemben levő iskolások könnyen elérhetik a területet.
A terület kerítéssel kerített, a be és kijáratoknál beléptető kapukat terveztem. Az épületem anyagválasztása, burkolata és tömegformálása is a fiatalos és mozgalmas érzetet adja. A mászótömb burkolata látszóbeton egy modern és sziklaszerű hatást ad kívülről, ez megjelenik a vele össze kapcsolt fő épületen is. A fő épület burkolata, alul látszóbeton, az emeleten és a tetőn pedig korcolt fémlemez borítás. Az udvar felőli oldalon zöld üvegfal húzódik végig, fa árnyékoló lamella burkolattal ellátva, így még közelebb kerülve a természethez.
Fontosnak tartottam, hogy az épület felhívja magára a figyelmet, csalogató legyen az ide érkezőknek. Továbbá,, hogy a tervezett épület ne vágja el a sportpályákat a kastélyparktól. A sport- és szabadidőközpont tervezésével a Körmendi és környéki fiatalok kikapcsolódási és sportolási lehetőségének megoldása mellett, a lakosok számára is pozitív hatással lenne a megújult, élettel teli sport park.
Szabó Katalin