Épületek/Középület

Stanisław Lem bolygója

2019.03.19. 22:55

Régi raktár területen nyílik hich-tech múzeum a lengyel sci-fi írónak. A budapesti Közlekedési Múzeum újranyitása nemzetközi viszonylatban is jó példává nőheti ki magát, lehetőség viszont még bőven akadna ipari épületek rehabilitációira, a közép-európai régió pedig sorra ontja ehhez a jobbnál jobb mintákat.

 

A JEMS Architekci irodának hatalmas szerepe volt a rendszerváltás utáni  lengyel építészeti kultúra helyreállításában. A 80-as évek óta futó társulás  nevéhez fűződik például a katowicei Nemzetközi Kongresszusi Központ, vagy a poznani Pixel irodaház is.



 

Krakkó tavaly írta ki a "Planeta Lem" pályázatot, mellyel a Skład Solny hajdani sótelep rehabilitációjára és a világhírű tudományos fantasztikus író világának szentelt központ megtervezésére várta az ötleteket.






 

A nyertes JEMS architektúráját matematikai rendszererek ihlették  és logikai puzzle módjára épül majd fel rengeteg korszerű oktatási és kiállítási élménnyel, gyűjteménnyel, adattárral és javarészt multimédiás eszkökkel. Minden az emberiség és idegen civilizációk közti kapcsolattremtés, a létezés problematikája, a technológia utópiája, az univerzum eredete és még számos olyan kérdés köré épül majd, melyek az írót foglalkoztatták. 



 

Lengyelországtól sokat lehet tanulni a barnaberuházások terén, pontosan a JEMS tervezte meg  a varsói Koszyki Piac újjáélesztését is, melynek impulziv forgatagába kötelező mindenkinek belekóstolnia, aki a lengyel fővárosba látogat.





 

Munkájuk igyekszik megidézni majd a régi épületet is, annak ritmikáját, de saját bevallásuk szerint az új és régi részletek határai elmosódnak majd a néző szemében.




 

Absztrakt momentumai Lem utopisztikusságára utalnak majd, konkrét főnézete nem lesz, a struktrának így nincs kezdete, se vége. A kivitelezést előre láthatólag 2023-ra fejezik be, és mintegy 105 millió PLN, azaz körülbelül 11 milliárd forintnyi összeget áldoznak rá.