Épülettervek/Hallgatói terv

StartPont — biciklikölcsönző és info-pont a Margitszigeten

2009.04.15. 08:25

”Szükség van egy központi épületre a Margitsziget déli csücskénél, ahol a kölcsönözhető járműveket, eszközöket egy modern, de a környezetébe mégis illeszkedő épületben lehet tárolni, s némi információhoz is juthatunk a látnivalókat illetően.”
Orbán Edina Eszter
diplomamunkája.

Miért pont itt?
Diplomamunkám témáját szülővárosom, Budapest ihlette, pontosabban a Budapest szívében található Margitsziget. Kiskoromban sokszor látogattam el a szigetre, így volt alkalmam megismerkedni a környezettel, annak szépségével és lehetőségeivel. A budapestiek számára a sziget a sportról, nevezetességekről és kikapcsolódásról szól. Rengetegen járnak ki „csak” futni vagy „csak” biciklizni a tiszta levegő miatt. A Margitszigetre ugyanis nem lehet autóval behajtani – mindössze egy buszjárat közlekedik.

Ha nincs biciklink, nemcsak egyszerű bringát, hanem bringót, maxit, akkumulátoros kisautót is bérelhetünk. A kölcsönzők általában az út szélén sorakoztatják fel járműveiket, s egy sárga napernyő alatt ülve várják a bérlők seregét.

 

 

 

Miért pont ezt?
A sárga napernyős kölcsönző-megoldás nem túl hívogató, nem is beszélve a sziget különböző pontjain összetákolt kisebb tárolókról.

További problémaként merül fel, hogy a szigeten levő gyönyörű helyek, állomások megközelítési útvonalát homály fedi, tehát a mintegy 2,5 km hosszúságú szigeten nincsen semmilyen részletes tájékoztató az éppen aktuális start- és célállomások eléréséről, sem történetéről.

Ezért úgy vélem, szükség van egy központi épületre a Margitsziget déli csücskénél, ahol a kölcsönözhető járműveket, eszközöket igényes kereteken belül, egy modern, de a környezetébe mégis illeszkedő épületben lehet tárolni, s némi információhoz is juthatunk a látnivalókat illetően, valamint megihatunk egy kávét és elszaladhatunk a mosdóba.

Az épület mind funkcióját, mind elhelyezését tekintve start-pontként szolgál: itt megkaphatunk mindent, amire a kirándulás folyamán szükségünk lehet, s megtudhatjuk melyik állomásokat szeretnénk megnézni a Margitsziget-túrán, s hogyan közelíthetjük meg őket.

 

 

 

Hol is pontosan?
A minden igényt kielégítő megoldás egy olyan épület, amely több, szorosan összekapcsolódó funkcióval bír. Jól átgondolt térkapcsolatokkal rendelkezik, külső megjelenésében is illeszkedik a környezetéhez.

Tekintettel a Margitsziget megközelítési lehetőségeire és módjaira, a Margit híd közelében tanácsos elhelyezni az épületet. A kölcsönző és az info-pont egyaránt ezen a területen tud érvényesülni, mivel a fő forgalom ebből az irányból várható. Csak harapunk egy szendvicset, felkapunk egy bringát, csináltatunk személyre szabott útvonal-tervet és már indulhatunk is a sziget-körre.

A híd alá sétálva egyedülálló kilátásban lehet részünk, amennyiben van elég kedvünk, időnk, energiánk elsétálni 200 métert, majd visszakanyarodni és dél felé újabb 200 métert megtenni a „semmi irányába”. Önmagában ez a partszakasz nem rendelkezik semmilyen „extrával”, ide a kilátás miatt érdemes lesétálni. A tervezés során fontosnak tartottam megmutatni ezt a sokak számára új nézőpontot a városról, a Parlamentről.

 


 

Tömegalkotás - Mit hol találok?
Az épület formájának fő kontúrjait a környezeti adottságok, fő irányvonalak alapján határoztam meg. Az adott horizontális és vertikális síkok, valamint az érintő egyenesek által létrejött síkokat a funkciókhoz és a szükségletekhez alakítva egy igen változatos, parazita-jellegű épület „kerekedett”.

Az épület két tömegből áll: a fő tömeg maga a kívülről is látható üvegtest, mely főként közlekedés céljára szolgál. Méreténél, belső tágasságánál fogva viszont nem csupán egy átjáró szerepét tölti be, hanem egy hirtelen jött tavaszi zápor esetén sem kell bőrig áznunk, ide behúzódhatunk. A fő tömeg fej-része szinte ráharap a hídfőre, s funkcióját tekintve a közlekedő szerepét tölti be: áthidalja a mintegy 10 méteres szintkülönbséget, a hídról közvetlen lejutást biztosít az épület fő tömegébe, a rejtett tömegbe, valamint a déli szigetcsúcshoz egyaránt.

Az üvegtest lépcsőin a vezérszintre lejutva egy büfét találunk egyszerű, praktikus bútorokkal felszerelve. A mosdók a büfé mögött nyíló, rejtett folyosón keresztül közelíthetők meg.

 

 

 

A rejtett tömegben azok a kiszolgáló funkciók kaptak helyet, amelyek nem feltétlenül igényelnek intenzív megvilágítást, például a kölcsönző raktári része, szerviz, mosdók. A két tömeg a földszinten és az alagsorban szervesen kapcsolódik egymáshoz, de az üvegtömb nagy belmagassága miatt látványosan elkülönül egymástól.  A tömegben lévő két szintet egy belső teherlift és személyzeti lépcső köti össze, ez teszi lehetővé a járművek raktár és kölcsönző közötti szállítását. A kirándulás után a kölcsönzött eszközöket, járműveket a déli bejáraton keresztül, az alagsori fogadótérben tudjuk visszaszolgáltatni, itt a személyzet leellenőrzi a kerékpárokat, és probléma esetén máris továbbítja a szervizbe, majd a raktárba.

Továbbhaladva a „titokfolyosó” fala mentén – tulajdonképpen már a rejtett tömegben haladva - felsorakoztatott biciklik és bringók mellett sétálunk el, majd a bicajsort elhagyva a kölcsönző-pultnál választhatunk más eszközöket is. Ha egyéb hasznos információra vágyunk, az info-pult a következő állomás, ahol egy munkatárs készségesen áll a rendelkezésünkre. A kirándulók megtervezhetik maguknak a délutáni sétaútvonalat a három, érintőképernyős info-tábla segítségével. A virtuális térképrendszer kiegészül az útvonaltervezéssel.

 

 

 

A kisgyermekes családok számára ajánlott az „ÉLMÉNY” vonal, melyet követve felfedezhetjük az új, színvonalas játszótereket, megcsodálhatjuk a színesebbnél színesebb kacsákat az állatkertben. A kolostorromok megmászása is nagyszerű élmény a kisebbeknek, legalább annyira szeretik, mint az aranyhalakat nézegetni a japánkert egyedülálló tavaiban. Végül kikapcsolódásképpen pancsolhatnak egyet a Palatinus standfürdőn.

A „LÁTVÁNY” vonal az érdeklődők és turisták számára fűzi láncra a hangulatos, nevezetes és szép helyeket. A valamennyi sportolási lehetőséget érintő és kicsit nagyobb igénybevételt biztosító „SPORT” vonal aktív sportolóknak ajánlott.

Orbán Edina Eszter
Pécsi Tudományegyetem Pollack Mihály Műszaki Kar

Konzulens: Veres Gábor
Opponens: Dr. Finta József