Technológia

Stilizált fa a fém homlokzaton

2013.09.25. 10:33

Stilizált lombkoronás fa rajzolódik ki az épület nyílászáró kiosztásából, míg maga az építmény környezetbarát minősítésű, könnyűszerkezetes Hoesch acélelemekből készült. Így mondhatni a regionális biomasszát újrahasznosító baumgartenbergi hőerőmű kívül-belül környezetbarát, és még mintázatával is illeszkedik Felső-Ausztria természeti kincsei közé.

A nyári hónapokban egy 2000 lakosú település ellátására elegendő hőt termel, az az építészetileg is látványos, regionális biomasszát újrahasznosító erőmű, amit 2011-ben építettek a felső-ausztriai Baumgartenbergben. Ez a környezetbarát fűtőmű a Dunától északra, mintegy 270 méter tengerszint feletti magasságban, Felső-Ausztria végtelennek tűnő hegyláncai között található. A Gerald Anton Steiner osztrák építész által tervezett létesítmény évente 1600 tonna széndioxid kibocsátást takarít meg. Az erőmű természet-közeli fekvése és az általa végzett környezetbarát tevékenység arra ösztönözte az építészt, hogy a feladat megoldása során a környezettudatosságot helyezze a tervezés fókuszába. Így esett a választás Hoesch Planeel® Siding könnyűszerkezetes, környezetbarát minősítésű elemeire Hoesch Planeel® Siding acél homlokzati elemekre. Mindemellett a tervező a Hoesch elemek sávos, vízszintes fektetésével zárt, egyenletes és sima homlokzati megjelenést adott az épületnek. Az alkalmazott háttérszerkezet, biztosítva a homlokzati lemezek feszültségmentes szerelését, védi a külső héjalást a hőtágulás okozta deformálódásoktól.

Az üzem működésének egyik érdekessége, hogy 220 fokos forró vizet bocsát a közelében működő műszaki fóliagyár rendelkezésére, cserébe a fóliagyártó átadja berendezéseinek fel nem használt fáradt hőjét a regionális hőhálózatba. Az ezen az elven megvalósuló együttműködés már az erőműnek otthont adó település különleges vonzerejének számító baumgartenbergi kolostorral is kiépült.

Az erőmű nemcsak hővel látja el a régiót, hanem különleges látványt is nyújt a látogatónak. Az épület homlokzati elemei segítségével ugyanis az újra termelődő nyersanyagok elégetése során kialakuló természetes körforgást szimbolizálva, egy lombos fa képe rajzolódik ki. A kiváló minőségű Hoesch Planeel® Siding homlokzatrendszer elegáns fehér elemein elhelyezett, csíkban futó fekete lemezek a lombozatot, az ajtó pedig a fa törzsét jeleníti meg. „Az ablakok elhelyezése egy fa a lombozatára emlékeztet, a fekete acéllemez elemek pedig a leveleket sejtetik.“ magyarázta Steiner építész. A Hoesch Planeel® Siding könnyűszerkezetes rendszer egy különleges homlokzati megvilágítás beépítését tette lehetővé. A fekete csík lemezelemek alatt LED lámpákat helyeztek el, amelyek felkapcsolásával sötétedés után a kivilágított erőmű egy távoli, csillogó lombkoronára emlékezteti a szemlélőt.

Az erőmű megépítése során a Hoesch Planeel sávos homlokzati rendszer mellett, a kifejlesztett új, magas minőségű horganyzással (ZM Eco Protect) biztosított korrózióvédelem, és az egyszerű, gyors szerelési eljárás miatt a tetőszerkezet kialakításánál is a Hoesch trapézlemezt alkalmazták.

További információ www.hoesch-bau.com, illetve szilvia.toltszeki@hoesch-bau.hu, vagy a 06/30-337-2668 telefonszámon.

(x)