Programok

Studiolo I. - Közös olvasás és beszélgetés a Székátiratokban

2023.04.14. 15:45

Az AU Műhely a Néprajzi Múzeum gyűjteményének székeiből inspriálódva tervezett kortárs székeket. A Székátiratok című kiállítás záró programsorozataként a gondolkodás terévé alakítják az installációt, egy kétalkalmas olvasókör erejéig. A szervezők közös olvasásra és beszélgetésre invitálják az érdeklődőket, mely során William Morris, az Arts and Crafts mozgalom utópista gondolkodójának szövegrészletén keresztül, az építészeti ornamentika jelentőségét és lehetőségét járják körül.

A studiolo az itáliai reneszánsz paloták, azon helyisége, ami a humán tudományokkal való foglalkozást, az elmélkedést, és a szellemi munkavégzést szolgálja. A gondolatba merülés fizikai tere. Reneszánsz prototípusa a dolgozószobának, mely a vita contemplativa, vagyis a tudományoknak és a szemlélődésnek szentelt életmód ideája alakít az elvonulás terévé.

A Székátiratok című kiállítást – egy kétalkalmas olvasókör erejéig – a gondolkodás terévé formálják az alkotók, és az érdeklődőket egy közös olvasásra és beszélgetésre invitálják, a kiállítást inspiráló építészetelméleti szövegek közös feldolgozásával.

A kiállítás tere adja a szellemi és fizikai keretét is a beszélgetésnek. Hiszen a kiállított tárgyak, vagyis a székek szolgálnak ülőhelyként és válnak a vizsgálat tárgyával, amik kapcsán építészetről és tárgyalkotásról gondolkodunk. A téma az ornamentika, melyhez két 19.-20. századi szerző, William Morris és Adolf Loos írásai szolgálnak mankóként.

Az első alkalommal William Morris, iparművész, író, költő és szocialista aktivista, az Arts and Crafts mozgalom utópista gondolkodójának A művészetek és a mesterségek napjainkban című szövegével foglalkozunk.

A szöveg itt található: Keresztes Balázs: Kézműves esztétika, William Morris válogatott írásai, Kijárat Kiadó, Budapest., 2018., 54-72.
Vagy scannelt verzióját az írásnak ezen az email címen tudod elkérni: zsoldos.anna@neprajz.hu

Találkozási pont: Néprajzi Múzeum, a kiállítás bejáratához közel eső, középső információs pultnál (-2. szint).

Link a Facebook eseményhez.

Forrás: Néprajzi Múzeum