Épülettervek/Lakóépület

Szabadon, mint a madár – Parco Solare Sud lakóegységek, Olaszország

2011.11.22. 13:02

Ki ne álmodozna arról, hogy nyugdíjasként tengerpartra néző lakásából egyenesen a narancsligetekhez sétálhat – s még gázszámla sincs, hiszen otthona önfenntartó. Ráadásul a minden szolgáltatással felszerelt „lakópark” egy régi viadukt újrahasznosításával épül, ami még egy piros pont a környezettudatos lakók számára. A Philippe Rizzotti, Samuel Nageotte Tanguy Vermet és Manal Rachdi által készített Parco Solare Sud (Hósármány fészkek) projekt érzékenységét a zsűri a Holcim Awards 2011 Europe Bronz-díjával jutalmazta.

Holcim Awards 2011 Europe Bronz-díja

A zsűri értékelése

A jelenlegi autópályának és az 1960-70-es években épült viaduktjainak kiváltására létesülő új autópálya a meglévő szerkezetek sokrétű hasznosítását teszi lehetővé. A Parco Solare SudNests for European Snowbirds (=Hósármány fészkek) elnevezésű projekt érzékeny megoldást nyújt az egyik, a dél-olaszországi Scilla városától 5 km-re található viadukt vertikális otthonokká történő átalakítására. A lakásokat olyan európai nyugdíjasoknak szánják, akiket lenyűgöz a hely varázsa, többek között az éghajlat és a Tirrén-tenger csodálatos látványa. A híd függőleges tartóit megerősítenék annak érdekében, hogy teherbíró-képességük növelésével vízszintes platformokat helyezhessenek rájuk, melyek lakóegységeknek, egészségügyi szolgáltatásoknak, rekreációs és kereskedelmi létesítményeknek adnának helyet. Olyan megújuló energiaforrásokat vennének igénybe, mint például az úgynevezett „forró, száraz szikla” (hot dry rock – HDR) technológiával kinyerhető geotermikus energia. Az esővizet összegyűjtik, a geotermikus rendszerből kikerülő vizet a vizesblokkokban hasznosítják újra, s végül fitoremediáció, illetve metanizáció útján tisztítják. A Nests for European Snowbirds olyan egyedülálló létesítmény, mely a régió identitását és vonzerejét erősíti, miközben jótékony hatással van annak gazdaságára és turizmusára is.

 

 

 

A zsűri a projektet kiváló példának találta arra, hogyan lehet egy meglévő szerkezetet ötletesen átalakítani teljesen más funkcióvá, új gazdasági lehetőségeket nyivat meg egy ezidáig elfeledett terület számára. Figyelemre méltó a tervezett projekt minimális ökológiai lábnyoma, valamint a hatékony módszer, amivel a híd meglévő teherhordó szerkezetét az infrastruktúra és gépészet kialakításának céljára hasznosítják. Az a tény, hogy így a hídat nem kell elbontani, pozitív anyagfelhasználási mérleget eredényez, valamint csökkenti az összköltséget is.

 

 

 

A projekt bemutatása

Parco Solare Sud – Nests for (European) Snowbirds (=Hósármány fészkek)
A Scilla és Bagnara önkormányzatához tartozó területet néhány 10 km-en szeli át az olasz Autostrada del Sole (A3 Salerno - Reggio Calabria Autópálya), melynek legnagyobb részét a 1960-70-es években építették, számtalan impozáns és saját korában bátornak számító infrastruktúrával (viaduktok és alagutak) kiegészítve. A régi atuópálya érintett szakaszát az új megépítése után elbontanák. Viszont ahelyett, hogy a régi utat különleges vasbeton viaduktjaival együtt, melyek már a táj és a köztudat részévé váltak egészen, teljesen elbontanák, sokkal értelmesebb lenne bizonyos szakaszok újrahasznosítása és átalakítása. Ez egyfajta generátorként működhetne a megújulóenergia-termelés tekintetében is; a projekt során új környezetbarát technológiákkal lehetne megismerkedni, előnyben részesülnének a falvak közötti kapcsolatok, illetve a hegytetőkön fellelhető, értékes termésekhez vezető utak; s végül, de nem utolsó sorban olyan új környezeti, urbánus és tájépítészeti elemek jöhetnének létre, melyek fellendíthetik a turizmust is.

 

 

 

Alaphelyzet – A hidak csak korlátozott mértékben befolyásolják a táj megjelenését. A Bergamot narancs helyi termesztése bizonyíték a régió kedvező klímájára (8-30°C), míg a vulkanikus területek magas energiapotenciállal rendelkeznek.

Program – Az éghajlat és a helyszín szolgált ihletként a “European snowbirds” elnevezésű függőleges falvak (lakóegységek, egészségügyi szolgáltatások, szórakoztatás, üzletek) tervezésekor, melyeket gyalogos utak kötnek össze a tengerrel és autópályák a városokkal. A víz- és energiaellátás tekintetében a rendszer önellátó, köszönhetően az esővízgyűjtésnek és a geotermikus energiának.

Koncepció – A lakásokkal kiegészített pillérek vertikális intimitást biztosítanak, emellett a  közösségi funkciókat ellátó vízszintes dekkek támaszaként szolgálnak, miközben minden egyes szinten mindenki számára egyedülálló kilátást biztosítanak. A szükséges infrastruktúra és a környezet megfelelő kombinációja elég hatékonyan működik ahhoz, hogy új, felelősségteljes, magas színvonalú életteret lehessen kialakítani.

 

 

 

Szerkezet – A koncepció lényege a híd megerősítése. Ahhoz, hogy a pillérek belakhatóak legyenek, feljavítanák a teherbíró képességüket. A köréjük épített vízszintes szerkezetek tágas területet nyújtanak a lakóegységek kialakításához. A dekkeket megvastagítanák, hogy a közterületek, táj és gépészet hármas szintjének támaszául tudjanak szolgálni.

Víz – Az esővíz mennyisége 45 000 köbméter/év. Ezt a mennyiséget alagutakba helyezett tartályokban lehet tárolni az energiatermelés és háztartási igények kielégítése céljából. A szürkevízet fitoremediációval, az erősen szennyezett vizet metanizáció útján lehet kezelni.

Energia – A háztartás számára szükséges gázt a szerves hulladék metanizációjával lehet megtermelni. Az elektromos energiát a „forró, száraz szikla” technológiával kinyert geotermikus energiából állítják elő.

Kitűzött célok teljesítése  innováció és áthelyezhetőség – Progresszió

A Solar Park South elnevezésű pályázat célja az volt, hogy konkrét ötletek és forradalmi javaslatok szülessenek az egyébként lebontásra szánt autópálya-szakaszok újrahasznosítására. A 20. századi hiper-urbanizáció a meglévő, használaton kívüli hatalmas létesítmények környezetbarát, vertikális falvakká alakításának olyan megoldásává válik, mely számtalan hasonló szerkezetek és megastruktúrák esetén adaptálható világszerte. A projekt révén az utópikus urbanizmus eszméi válnak megvalósíthatóvá.

Etikai normák és társadalmi egyenlőség – Emberek

Egyes, már kiváltott szakaszok újrahasznosítása és átalakítása a megújulóenergia-termelés fellendülésének záloga lehet; a projekt során új környezetbarát technológiákkal lehetne megismerkedni, előnyben részesülnének a falvak közötti kapcsolatok, illetve a hegytetőkön fellelhető, értékes termésekhez vezető utak; s végül, de nem utolsó sorban olyan új környezeti, urbánus és tájépítészeti elemek jöhetnének létre, melyek ösztönzik a felelősségteljes életmód folytatását is.

Bár Calabria tartománya egyike a legkényelmesebben élhető területeknek Olaszországban, ahol enyhe az éghajlat és csodálatos panoráma nyílik a tengerre Szicília irányban, mégis egyre nagyobb a gazdasági bizonytalanság, s ez anyagi és társadalmi következményekkel is együttjár. A projekt a kormányzat megbízásából készült, és kötelezően előírja majd a befektetők számára, hogy az új városok kialakításának folyamatába vonják be a helyi lakosokat is.

Környezeti minőség és a források felhasználásának hatékonysága  – Föld

A Solar Park South projekt szemlélete szerint újabb területek bekebelezése helyett előbb a meglévő létesítményeket kell újrahasznosítani, támogatja a tájba történő integrálást, a mikro-energia termelést és a gazdasági önfenntartást. A megújuló energiáknál kezdve, az elképzelés a zöld gazdaságon alapuló olyan új körforgást alakítana ki, ami egész Calabria-szerte megteremtené a kutatások, kísérletezés, technológiák, termelés, foglalkoztatás és turizmus alapjait. A víz- és energiaellátás tekintetében a város teljesen önellátó, köszönhetően az esővízgyűjtésnek és a geotermikus energiának. A vízet a mélybe injektálják, ahol a földhő melegíti fel akár 200°C-ra, s az így létrejött gőzből turbinák segítségével termelnek áramot. Ebben a rendszerben egyáltalán nem keletkezik hulladék. A meleg- és hidegvíz egy részét a vizesblokkokban használják fel, a szennyvízkezelést fitoremediáció és metanizáció útján oldják meg.

Gazdasági teljesítmény és kompatibilitás – Prosperitás

Ahelyett, hogy 40 millió Eurót költenének az autópálya elbontására, ugyanezt az összeget produktív befektetésként is fel lehet használni. Ráadásul számításba véve, hogy a 10 km-es szakasz átalakításának anyagi és környezeti vonzata lényegesen kisebb, mint egy egyszerű, terméketlen felújítás, a lakópark és függőleges falvak létrehozása képes optimalizálni a társadalmi költségeket. Mindemellett értékkel tölti meg a helyszínben, energiatermelésben, mezőgazdaságban, tudományos kutatásban és gyártásban rejlő potenciált.

Kontextuális és esztétikai hatás – Fejlődés

A projekt megfelelő építészeti kialakítást és műszaki megoldásokat nyújt mind a helyi tájrendezés, mind a megújuló energiák alkalmazása vagy fejlesztése tekintetében. Gazdaságilag, energetikailag és kulturálisan egyaránt fenntartható megoldást biztosít. Az alternatív energiák alkalmazásával erős társadalmi üzenetet is magában hordoz, széles körben terjeszti a fenntarthatóság eszméjét, jól demonstrálja, hogy az energiafogyasztási szokások és életmód megváltoztatásával közelebb kerülhetünk a kiotói elvek beteljesítéséhez. 


építész tervező:  Philippe Rizzotti - Philippe Rizzotti Architects, Franciaország
munkatársak:
Samuel Nageotte - Samuel Nageotte Architecture, Franciaország
Tanguy Vermet
és Manal Rachdi - Off Architecture, Franciaország