A Bükkszentkereszti Önkormányzat évente több szabadtéri rendezvényt szervez a község központjában elhelyezkedő lejtős területen. Az AXIS Építész Iroda által ezen programok számára tervezett szabadtéri színpad mögött háttérként a Bükk hegység páratlan panorámája látható.
Bükkszentkereszt 600 méterrel a tengerszint felett Magyarország második legmagasabban fekvő települése, Miskolctól északnyugatra, a Bükkben helyezkedik el. Első lakói üveghutákban dolgoztak, üvegfúvással foglalkoztak, ablaküveget, illetve öblös üveget gyártottak. A község lakóinak száma körülbelül 1100 fő, a lakosok nagy része mészégetéssel, szénégetéssel, illetve fuvarozással keresi a kenyerét, de sokan élnek a folyamatosan fejlődő idegenforgalomból, és egyre több házat használnak nyaralónak, vendégháznak. A falu ezen kívül híres még a közelmúltban elhunyt természetgyógyászáról, ismertebb nevén a bükki füves emberről.
A Bükkszentkereszti Önkormányzat minden évben egyre több szabadtéri rendezvénynek ad helyet: gombafesztivált, veterán autóversenyt, kerékpárversenyt, gyógynövényfesztivált szerveznek a faluban. Ezeket a szabadtéri programokat a község központjában, a temetővel szemben elhelyezkedő lépcsős parkoló területén rendezték és rendezik meg évről évre. Ennek a helynek az egyik nagy előnye, hogy a lelépcsőző elhelyezkedés miatt a nézők több szintről lenézve felülről tudják nézni az előadásokat, és a színpad mögött háttérként a Bükk-hegység páratlan panorámája látható. A tervezési területen eredetileg három, lépcsősen elhelyezkedő parkolósáv helyezkedett el úgy, hogy a vízszintes burkolt sávokat ferde füvesített rézsűk kötötték össze.
A tervezési feladat a rendezvények idejére bérelt ideiglenes építmények (szabadtéri színpad, mosdók és öltözők) helyett egy új szabadtéri színpad kialakítása volt, a kapcsolódó kiszolgáló helyiségekkel, amely fejlesztést az Önkormányzat pályázati támogatásból kívánta megvalósítani. Az eredeti tervezési program szerint a parkolók alsó részére egy szabadtéri színpadot kellett tervezni, a kapcsolódó öltözőkkel és mosdókkal, a közbenső rézsűbe egy nézőteret, a felső rézsűbe pedig egy terepszint alatti vendégmosdót és büfét kellett elhelyezni. Ez utóbbi (felső) épületrész, a terepbe süllyesztett mosdó és büfé – a tetején egy nézőtérrel – megvalósítása sajnos forráshiány miatt elmaradt.
A megvalósult színpadépület felső szintjén a szabadtéri színpad, az alsó szintjén az előadói öltöző és mosdó, illetve a közönségforgalmi mosdók kaptak helyet. A színpadépület részben a meglévő terepszint alá lett süllyesztve, ezért az alsó padlószint a föld alá került. A felső szinti színpadról az épületen belül egy lépcsőn keresztül lehet lejutni az előadói öltözőkhöz. A színpaddal szemben a nézőtéri padok a terep vonalát követik, kihasználva a terület természetes lejtését.
Az alsószinti mosdó vasbeton szerkezetű, az ezt lefedő faszerkezetű tető az alsó tömegtől független kialakítású, teteje és külső felülete korcos fémlemezzel burkolt. A színpadépület szimmetrikus tömegű, alacsony hajlásszögű tetőlejtéssel, mind a lejtő, mind a parkolók irányában kifelé dőlő tömegalakítással épült meg. A rétegekben elváló, különböző síkokban ugráló tető és falburkolat a lebomló, leváló hagymarétegeket szimbolizálja.
A szabadtéri színpad tervezése 2019-ben kezdődött, de a pályázat elhúzódása miatt a kivitelezés 2022 közepéig tartott.
Axis Építész Iroda